Hladký alebo drážkovaný profil – aký povrch terasových dosiek si vybrať?

Terasa z exotického dreva Merbau, Merbau terasa

Budúci majitelia terasy si lámu hlavu hneď nad niekoľkými rozhodnutiami. Od vzhľadu a celkového dizajnu terasy, jej základov, cez typ dreviny, až po samotný profil terasových dosiek. Zvoliť si hladký alebo drážkovaný profil terasových dosiek?

V tomto článku sa pozrieme na rozdiely oboch typov profilu. Povieme si, aký zmysel majú drážky na doskách a porovnáme si ich vlastnosti aby sme vám pomohli rozhodnúť sa.

Rozdiel je len vo vzhľade

Ak hovoríme o profile terasových dosiek, hovoríme o jej povrchu, alebo takzvanej pohľadovej strane terasových dosiek. Terasové dosky sú dostupné v 2 variantoch a to s hladkým a vrúbkovaným profilom. Pôvodne sa terasy vyrábali len s hladkými doskami a neskôr prišli na trh aj „vychytávky“ v podobe drážkovaného povrchu terasových dosiek.

Drážkovaný povrch mal zabezpečiť lepšiu protišmykovosť, priedušnosť a odvodnenie terasy, vďaka čomu sa tento typ profilu začal presadzovať najmä v oblastiach s vlhkou a premenlivou klímou ako je Austrália či Veľká Británia. Veľmi skoro sa však zistilo, že je to celé mýtus.

Cumaru terasa s vrúbkovaným profilom, hladký alebo drážkovaný profil

Keďže terasa je exteriérová stavba, ktorej povrch je celoročne vystavený poveternostným podmienkam, je dôležité zabezpečiť jej optimálne podmienky na odvodnenie a správnu cirkuláciu vzduchu. Ak by sa na terasových doskách zadržiavala voda, hrozí, že sa na dreve začne hromadiť pleseň alebo hniloba a to môže ovplyvniť celkovú životnosť i funkčnosť terasy.

V snahe zvýšiť cirkuláciu vzduchu a odvodnenie terasy sa dizajnéri v spolupráci s výrobcom dosiek mylne nazdávali, že drážkovanie bude mať vplyv na tento faktor. Prax však ukázala pravý opak. Drážkovaný profil terasu účinne odvodňuje len ak sú dosky krátšie ako 3,6 metrov a terasa je mierne vyspádovaná.

V prípade, že použijete terasové dosky s vrúbkovaným profilom, ktoré sú dlhšie ako 3,6 metrov, budú naopak vodu zadržiavať kvôli svojim vlastnostiam povrchového napätia. Vtedy je omnoho rozumnejšie použiť terasové dosky s hladkým profilom, ktoré nebudú zbytočne nadmerne zadržiavať vlhkosť a zvyšovať tak riziko vzniku plesní.

Mýtus o protišmykovosti

Mnohí majitelia terasy si zvolili drážkovaný profil terasových dosiek v domnení, že takýto povrch im zabezpečí lepšiu protišmykovosť. Drevo je však prirodzene protišmykový materiál nezáležiac na tom, či máte na terase vrúbkovaný, alebo hladký povrch.

Navyše, túto vlastnosť nestráca ani keď je jeho povrch mokrý alebo vystavený vlhkosti. Aj preto sú kvalitné exotické dreviny jedným z najlepších materiálov k bazénom a záhradným jazierkam. Pretože okrem krásneho vzhľadu a vysokej odolnosti voči vlhkosti poskytujú aj ochranu pred pošmyknutím a úrazom.

Čo dať okolo bazéna, drevo okolo bazena, kryta terasa okolo bazena, drevena terasa okolo bazena s virivkou, bazen s virivkou

Z dostupných údajov vyplýva, že drážky nezvyšujú prirodzenú protišmykovosť dreviny. Ak sa na terase pošmyknete, bude to s najväčšou pravdepodobnosťou preto, že sa na nej vytvorili riasy či pleseň, ktoré sú klzké. V takom prípade treba terasu dôkladne očistiť a zbaviť týchto neželaných nečistôt skôr, ako napadnú drevinu do hĺbky.

Čistenie terasy

Drážkovaný profil terasových dosiek nám okrem vizuálnej stránky teda neprinesie pridanú hodnotu v podobe lepšej protišmykovosti. Čo nám však prinesie je zťažená údržba a čistenie terasy. Priestory medzi drážkami sú ideálnym miestom na zachytávanie špiny, prachu a iných nečistôt a ich čistenie je omnoho náročnejšie ako v prípade terasy s hladkými doskami.

Pre optimálnu starostlivosť a zabezpečenie maximálnej životnosti drevenej terasy ju odporúčame zrenovovať aspoň jedenkrát do roka. Profesionálna renovácia dokáže hĺbkovo ošetriť drevinu a prinavrátiť jej pôvodný vzhľad. Aj pri takejto renovácii však vidíme rozdiel medzi terasou s hladkým a drážkovaným profilom.

Pri vrúbkovaných doskách sa prebrúsením nedá úplne zbaviť nečistôt zanesených hlboko v medzipriestoroch a tak výsledný efekt nie je taký pôsobivý. Podobne aj pri nanášaní oleja drážky spôsobujú nerovnomerné vstrebanie a môžu tak vznikať vizuálne odlišné miesta.

čistenie terasy, brúsenie terasy, renovácia drevenej terasy, oprava terasy, hladký alebo drážkovaný profil

Naša spoločnosť ponúka v rámci renovácie terasy kombináciu brúsenia a chemického čistenia na zabezpečenie dôkladného vyčistenia terasových dosiek s drážkovaným povrchom. Spojenie týchto techník vyčistí aj nečistoty zanesené hlboko v drážkach a výsledok renovácie po nanesení oleja je pôsobivejší a účinnejší.

V prípade profesionálnej renovácie terasy s doskami s hladkým profilom stačí povrch dosiek prebrúsiť a naniesť špeciálny ošetrujúci olej. Renovácia, čistenie a údržba terasových dosiek s hladkým profilom vás v konečnom dôsledku vyjde lacnejšie a bude jednoduchšia.

Jeden víťaz

Ak sa máme zamyslieť nad výberom profilu terasových dosiek, jednoznačne vyhráva hladký profil. Je menej náročný na údržbu, čistenie, ľahšie sa renovuje a nenarúša krásny, prirodzený vzhľad i kresbu dreva. Drážkovaný profil neposkytuje žiadnu výhodu oproti hladkému povrchu.

Jeho voľba je čisto záležitosťou vkusu a svoje využitie nachádza tam, kde majitelia vyslovene preferujú tento typ povrchu. Zaujímavé využitie vrúbkovaných terasových dosiek vytvára aj kombinácia úkladu hladkých a vrúbkovaných dosiek v rôznych prevedeniach.

Montáž terasy

Ak sa rozhodujete nad stavbou terasy a hľadáte spoľahlivú montážnu firmu, naša spoločnosť CUMARU s.r.o. vám zabezpečí realizáciu na mieru s garanciou kvality. Poskytneme vám profesionálne poradenstvo a navrhneme vám dokonalú terasu s ohľadom na individuálne potreby vášho projektu.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku zadarmo.

Zaujal vás tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania a renovácie dreva.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *