Krásna Thermo Borovica. Viete prečo je čoraz populárnejšia?

termicky upravené drevo, tepelne upravené drevo, renovácia drevenej terasy, renovácia drevených obkladov, údržba termodreva, thermodrevo, termodrevo, terasa, terasa z termodreva, termo borovica, thermo borovica

Thermo borovica patrí medzi termicky upravené dreviny, ktorých pôvod nájdeme v škandinávskych krajinách. Tam prišli na unikátny spôsob, ako vylepšiť nie príliš vyhovujúce vlastnosti mäkkých drevín v exteriéri. Vďaka svojim mnohým výhodám sa termizácia dreva osvedčila a dnes patrí medzi najlepšie spôsoby, ako ošetriť mäkké dreviny pochádzajúce z našich zemepisných šírok.

Ekologicky a bez chemikálií

Mäkké dreviny predstavujú dostupný a ekologický zdroj stavebného materiálu, pretože ihličnaté stromy rastú rýchlejšie ako listnaté stromy, z ktorých ťažíme tvrdé dreviny. Problémom mäkkých drevín však je ich malá odolnosť voči vlhkosti a tým pádom aj náchylnosť na vznik plesní a hniloby. Neošetrené mäkké drevo má v exteriéri veľmi krátku životnosť.

Tepelnou úpravou sa modifikuje štruktúra vo vnútri dreva a vylepšujú sa jeho vlastnosti. Drevo sa zahrieva v špeciálnych komorových peciach na vysoké teploty len za použitia vodnej pary. Narozdiel od impregnácie, pri tomto procese sa nepoužívajú žiadne chemikálie, ktoré by predstavovali ohrozenie pre ekosystém a ľudské zdravie.

termoborovica, thermoborovica, terasové dosky, realizácia terasy termowood, renovácia drevenej terasy, olejovanie drevenej terasy,

Výsledkom termizácie drevo získava väčšiu hustotu, stabilitu a výrazne sa predlžuje jeho životnosť až na 15+ rokov. Navyše, drevina získava týmto procesom aj tmavší, krajší vzhľad. Čím vyššej teplote je drevo vystavené počas zahrievania, tým má tmavšiu farbu.
V tabuľke nižšie môžete vidieť porovnanie vlastností borovice pred a po tepelnej úprave:

Thermo Borovica*Borovica*
stupnica tvrdosti Janka 710stupnica tvrdosti Janka ~400
Hustota 430 kg/m³Hustota 420 kg/m³
Stredná trieda odolnostiNízka trieda odolnosti 
Životnosť 10-20 rokovŽivotnosť do 5 rokov

* Údaje v tabuľke sú len orientačné, pretože závisia od druhu konkrétnej borovice a spôsobu termickej úpravy

Thermo Borovica, terasa, drevená terasa, terasa po renovácii, thermodrevo, terasa termodrevo, termoborovica

Thermo Borovica je spojenie rustikálnej krásy a moderných technológií

Tepelne upravená borovica je obľúbenou voľbou pre exteriérové aplikácie ako sú drevené terasy, letné kuchyne a iné exteriérové obloženia. Zvolia si ju ľudia, ktorým sa páči jej charakteristický vzhľad ale aj ľudia, ktorí majú nižší rozpočet a nemôžu si dovoliť drahé exotické dreviny. Predstavuje tak rozumný kompromis v kvalite, vzhľade i cene.

Terasové dosky z kvalitnej thermo borovice vyzerajú naozaj pôsobivo, pretože tmavé zafarbenie z termizácie pekne zvýrazňuje typickú kresbu i hrče. Pri dobrej starostlivosti a pravidelnej renovácii vám vydržia bezproblémovo slúžiť aj niekoľko desiatok rokov. Jej životnosť nie je taká vysoká ako pri exotických drevinách, kde napríklad Ipe dokáže v exteriéri vydržať aj viac ako 80 rokov.

Výhodou thermo borovice oproti exotickým drevám však je jej dobrá dostupnosť. Lokálne dreviny sú zväčša naskladnené a nemusíte tak na realizáciu čakať, ako tomu často býva v prípade nízkych skladových zásob pri exotických drevách.

thermo borovica, thermo drevo, termicky upravená borovica,

Nesnívajte, majte!

Spoločnosť CUMARU s.r.o. zabezpečí dodanie terasových dosiek Thermo Borovica najvyššej akosti a zabezpečí vám kompletnú montáž terasy či iných drevených aplikácií. To všetko s garanciou kvality a odbornosti za použitia najmodernejších technológií a postupov.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru.

Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva na terasy, podlahy, fasády a iné drevené stavby.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *