Ipe terasa – prečo je Ipe najlepšou drevinou na stavbu terasy a obklad fasády?

Ipe je fascinujúca drevina. Je tak silná, že je v rovnakej triede odolnosti ako zbrojárska oceľ či betón. Je tak hustá že nepláva na vode. Ipe drevo je ohňovzdorné, rezistentné voči škodcom, plesniam a ustojí aj tie najdivokejšie výkyvy počasia.

A nielen to, úspešne odoláva zubu času.

Akoby toto všetko nestačilo, Ipe je drevo vizuálne atraktívne s podmanivou kresbou. Je to voľba s certifikátmi trvalej udržateľnosti a ťažená enviromentálne zodpovedným spôsobom.

Ipe drevo, ideálne do exteriérových podmienok na záhradné terasy sme si stručne predstavili v článku 5 najlepších drevín na stavbu terasy a zaradili medzi najvhodnejšie materiály pre drevené fasádne obklady.

Ipe, Ipe balkónová terasa,
Terasa z Ipe drevených dosiek na balkóne bytu. Ipe drevina prináša prírodnú krásu, konfort a exotiku priamo na váš balkón

V tomto článku si „poklad z Amazonu“ predstavíme detailnejšie. Uvedieme klady i zápory, pôvod a vlastnosti, aké terasové dosky si kupovať a prečo voliť certifikované Ipe s garantovanou kvalitou a zárukou.

Čo je to Ipe?

Ipe, Ipe terasa, drevená terasa okolo bazéna, terasa pri dome
Jedna z našich posledných montáží. Bazénová terasa so sedením, Ipe dosky po montáži ošetrené transparentným prírodným olejom.

Drevo Ipe (Tabebuia serratifolia, Handroanthus, Lapacho, Guayacan, pau d’arco, alebo Epay) nazývané tiež brazílsky orech, je tvrdé a exkluzívne krásne exotické drevo.
Vďaka mimoriadnej hustote 1050 kg/m3, prvej triede odolnosti a najvyššej tvrdosti je jednou z najlepších a najobľúbenejších drevín po celom svete.

Drevené dosky Ipe sú pevné, ťažké, silné a prirodzene odolné proti hnilobe, oderu, poveternostným vplyvom i hmyzu. Je takmer dvakrát hustejšie ako väčšina drevín a až päťkrát tvrdšie.

Ako vyzerá povrch dreva Ipe?

Terasové dosky Ipe po montáži a aplikácii priesvitného ochranného oleja.

Vzhľad Ipe vyjadruje esenciu prírody, nadčasovú eleganciu a tajomnosť starobilého lesa.

Drevené dosky z Ipe sú 100% prírodným materiálom, dodajú akémukoľvek exteriéru i interiéru unikátny vzhľad a prirodzenú krásu na luxusnej úrovni.

Farebné spektrum sa pohybuje od olivovo-hnedej, cez okrovohnedú až po hlbokú tmavohnedú s tmavočervenými odtieňmi. Neraz hnedá ústi až do čiernej, i preto drevu hovoríme Brazílsky orech.

Každá terasová doska je jedinečná. Zrno Ipe je jemné a kresba elegantná. Niektoré dosky osahujú línie letokruhov, iné viac abstraktné kontúry, pozdĺžne pásy a prírodné obrazce prechádzajúce z hlbokých štruktúr do stratena.

Ipe
Detail povrchu drevených dosiek Ipe.

Napriek farebnej hĺbke i rozmanitosti terasové dosky pôsobia jednotne ako vizuálne kompatný celok. Povrch Ipe zabezpečí vysoký vizuálny zážitok či už ide o vonkajšiu drevenú terasu s bazénom, záhradnú terasu kontrastujúcu so zeleným trávnikom, balkónovú terasu s výhľadom, drevenú fasádu, drevený obklad, alebo interiérovú podlahu z masívnych drevených dosiek.

Odkiaľ pochádza Ipe drevo?

Pri našich realizáciách pracujeme výhradne s tými najlepšími Ipe doskami.

Pôvod Ipe dreviny je v Južnej Amerike a možno ho nájsť aj v niektorých oblastiach Strednej Ameriky. Ipe pochádza zo stromu Tabebuia, ktoré pokrývajú veľké zemepisné oblasti od Mexika a Karibiku, cez Brazíliu, Bolíviu až po Argentínu.

Jedným z dôvodov neobyčajnej odolnosti dreva je tropické a subtropické prostredie, v ktorom existuje. Ipe obsahuje prirodzené oleje a jeho prírodná tvrdosť zabezpečuje, že vydrží dlho vo všetkých prostrediach.

Aké Ipe drevo a podľa čoho si dosky treba vyberať?

Certifikované Ipe drevo je i zárukou prvotriednej kvality.

Ak túžite po kvalitnej drevenej terase, fasáde ci podlahe, ktorá vydrží desaťročia, tak Ipe drevo je jednou z najlepších možností.

Keď kupujete Ipe dosky dbajte na to aby mali PEFC a FSC certifikát, ktorý zaručuje, že drevo bolo pestované a spracovávané udržateľným spôsobom a je z overených zdrojov. V praxi to znamená, že sa drevo ťaží legálne a poctivo, nie na úkor domáceho obyvateľstva, či živočíšnych druhov. Pri spracovaní dreva sa tak dodržujú ekologické, sociálne a etické štandardy.

Tam kde sa drevo pestuje a spracováva trvalo udržateľným spôsobom si môžeme byť istí, že domáce obyvateľstvo dostáva za svoju prácu adekvátne ohodnotenie. Samotné lesy sa nielen ťažia, ale i vysádzajú, takže drevo z týchto lesov bude dostupné i v budúcnosti.

Vďaka týmto certifikátom máte istotu, že kupujete i kvalitné drevo, pretože nelegálne ťažené drevo má zvyčajne oveľa nižšiu kvalitu. Príliž lacné dreviny môžu indikovať podozrenie že nemajú FSC alebo PEFC certifikát, môžu pochádzať z nelegálnej ťažby na úkor prírodných zdrojov, sú vyrábané z nekvalitných kusov dreva v nekvalitných zariadeniach za mizerných podmienok. Takže pozor na lacné ponuky z nedôveryhodných zdrojov.

Kde sa Ipe drevo používa?

Dokončená montáž terasy z Ipe dosiek po nanesení pigmentového oleja pri dome.

Drevina Ipe má široké spektrum využitia a pre svoje výnimočné vlastnosti z hľadiska odolnosti je veľmi obľúbené do extreriérových aplikácií na celom svete. Ipe je zlatý štandard, s ktorým sa porovnávajú všetky ostatné dreviny a syntetické materiály.
Ipe odolá akémukoľvek počasiu, možno ho považovať za najideálnejšie drevo pre stavbu drevenej terasy.

Dokonale sa hodí na bazénovú terasu, podlahu okolo bazénov so slanou vodou, terasy a móla k prírodným jazierkam, na stavbu terasy v rodinných domoch a balkónové terasy v bytoch. Keďže odolá vysokej premávke a mechanickým poškodeniam, používa sa na komerčné terasy v nákupných centrách, hoteloch i terasy v reštauráciách.

Popularite sa teší vo vonkajších stavbách vrátane pergol, prístreškov, dokov, promenád, oplotení a v ďalších konštrukciách. Ipe sa používa na montáž drevených obkladov na fasáde, exteriérových krytín, dekoráciu architektonických priečelí a tiež ako prírodný prvok v modernej architektúre v detailoch.

Vďaka vynikajúcim technickým vlastnostiam je skvelou alternatívou Teaku v exteriérovom nábytku. V interiéroch sa teší obľube v podobe podláh z masívneho dreva do celého domu, nábytku, vo wellness centrách i vertikálnych krytín do kúpeľní a vlhkých prostredí.

Aké sú výhody a nevýhody IPE

Ipe, Ipe terasa, Ipe terasové dosky, Ipe drevený obklad, terasa z exotického dreva Ipe
Ipe má pevnosť v ohybe vlákna 23 360 psi a patrí medzi najpevnejšie materiály.

Klady:

 • vysoká životnosť;
  Ipe drevo vydrží 75 rokov; to je 7-krát toľko ako väčšina tlakovo upravených drevín, mnohonásobne viac ako akákoľvek severoamerická a európska drevina (síbírsky smrekovec, thermo borovica, agátové drevo, smrek, jaseň atď.); životnosť dreviny sa testuje tým, že sa jadrové drevo vloží do zeme, kde je vystavené termitom, hubám a neustálej vlhkosti; nad zemou vydrží ešte viac, takže pri správnej starostlivosti bude slúžiť po celé generácie,
 • tvrdé a silné „železné“ drevo na úrovni zbrojárskej ocele;
  Ipe má tvrdosť 3680 v teste tvrdosti metódou Janka a zaradzuje sa do najvyššej triedy tvrdosti spomedzi všetkých drevín (za neobyčajne tvrdé dreviny sa označujú dreviny s tvrdosťou nad 1501 lbF, pričom Ipe má tvrdosť až 3680 lbF),
 • rezistencia voči drevokazivým organizmom, termitom, hubám, plesniam a rôznym škodcom,
 • Prvotriedna odolnosť voči mechanickému poškodeniu, poškriabaniu, ryhám, zlomeniu, ohýbaniu; Ipe má pevnosť v ohybe vlákna 23 360 psi a patrí medzi najpevnejšie materiály,
 • vysoká stabilita,
 • hladký povrch príjemný na dotyk,
 • nadčasová elegancia a krása,
 • ekologickejšia voľba; produkcia drevených dosiek Ipe je šetrnejšia a čistejšia ako výroba iných materiálov; napríklad pri výrobe ocele sa do ovzdušia dostáva 40-krát viac znečisťujúcich látok a na skládku sa dostáva oveľa menej tuhého odpadu ako pri výrobe ocele, tehál či betónu; ďalším faktorom je, že Ipe vydrží v extreriéri desaťročia- materiál sa nevymieňa ako je to nutné pri lacných drevinách, európskych drevinách, ktoré majú radikálne nižšiu životnosť či wpc drevoplastoch, ktoré sú náchylné na kazy; a napokon, ak si vyberiete legálne certifikované Ipe drevo, viete, že je drevina ťažená enviromentálne zodpovedným spôsobom z trvalo udržatelných lesov; tam domáci túto drevinu legálne sadia, pestujú a spracúvajú za dodržania etických štandardov voči prírode a domácemu obyvateľstvu,
 • zvyšuje hodnotu a trvácnosť majetku,
 • povrch dreva sa na slnku nikdy neprehreje a nerozpáli, vždy si drží optimálnu teplotu a povrch dosiek dáva bosým nohám jedinečný pocit pohodlia,
 • perfektný prírodný izolačný materiál.

Zápory:

 • veľmi ťažké na váhu a manipuláciu,
 • náročné na montáž, brúsenie, opracovanie a pri práci si vyžaduje predvŕtavanie; podobne ako pri iných tvrdých drevinách aj Ipe si vyžaduje odbornosť a profesionalitu montážnika,
 • vyššia cena, ktorá sa však vráti v podobe dlhej životnosti a funkčnosti; v porovnaní napríklad s drevinou Cumaru je Ipe približne o 30% drahšie..

Koľko stojí Ipe terasa?

Dobre namontovaná Ipe terasa zvyšuje hodnotu vášho majetku a pri správnej starostlivosti vydrží dlhé desaťročia.

Ipe je výnimočnou, tvrdou a trvácnou drevinou z exotických krajín k čomu korešponduje aj vyššia cena.

Na cenu dreviny spravidla vplýva viacero faktorov odvíjajúcich sa od kvality, dostupnosti, množstva a trhu. Dôležité je si uvedomiť, že cena Ipe je vyššia ako ceny európskych drevín, ale vydrží mnohokrát dlhšie. Terasa z Ipe dosiek nie je terasou na 10 rokov, ale trvalou hodnotou, ktorá nás prežije a po nás zostane.

Ipe terasa prevyšuje hodnotu terasy z akejkoľvek európskej dreviny alebo wpc drevoplastových kompozitov a zvyšuje hodnotu vášho majetku. Pre porovnanie a univerzálny prehľad iných materiálov si môžte prehliadnuť náš predošlý článok.

Ipe je lacnejšie ako Teak a preto sa stalo veľmi populárnou alternatívou k teakovým doskám. Najväčším rivalom Ipe spomedzi tvrdých drevín je zrejme Cumaru, porovnaniu Ipe s Cumaru sme venovali samostatný priestor.

Pri výbere Ipe si treba dať pozor na podozrivo nízku cenu, ktorá spravidla korešponduje s nízkou kvalitou surovín z neoverených zdrojov a absenciou riadnych certifikátov (pozri vyššie certifikáty FSC a PEFC). Odporúčame teda prihliadať na pôvod a kvalitu dosiek, prípadne poradiť sa s odborníkom.

Naša spoločnosť úzko spolupracuje s priamymi dovozcami a môžeme tak poskytnúť veľmi dobré ceny pre dosky prvotriednej kvality, keď vám budeme robiť montáž. Spoločnosť Cumaru s.r.o. vám poskytne naše dlhodobé skúsenosti, odbornosť a profesionalitu, ktorá je mimoriadne dôležitá pri práci s drevinou Ipe.

Ak si teda dáte vyhotoviť montáž vašej terasy, fasády, alebo podlahy našou spoločnosťou, tak vám ponúkneme nielen záruku, profesionálnu montáž, ale i zľavu na Ipe dosky.

Kontaktujte nás ešte dnes a my vám vytvoríme vysnívanu terasu najlepšej kvality z tejto exkluzívnej dreviny.

5 tajomstiev krásnej drevenej terasy, ktorá vydrží desaťročia, drevená terasa pri dome, Ipe, Ipe dosky, Ipe terasové dosky, Ipe terasa pri dome
Kvalita Ipe dosiek a profesionalita montáže sú zárukou spokojnosti našich klientov.

Ako sa starať o Ipe?

Ipe v exteriérových podmienkach odoláva akýmkoľvek vplyvom počasia, obľubuje vlhkosť a na rozdiel od európskych drevín nepodlieha škodcom, plesni, hubám, takže problémy s doskami a nároky na starostlivosť sú minimálne.

Prirodzené oleje zabezpečujúce pevnosť, odolnosť a životnosť je vhodné dopĺňať. Povrch dreva vystaveného UV žiareniu oxiduje a získava striebro- sivú patinu. Pravidelná renovácia túto patinu odstráni a dreveným doskám doplní chýbajúce oleje. Základnou starostlivosťou je teda štandardná renovácia, ktorá sa vykonáva najlepšie na jar po zime a na jeseň pred zimou.

Vďaka tejto starostlivosti zahŕňajúcej očistenie, brúsenie a ošetrenie olejom bude terasa niele krásna po celú sezónu, ale i zdravá a predlžuje sa jej životnosť.

Zaujala vás Ipe terasa a drevo ako stavebný prvok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *