Údržba terasy pred zimou – Takto pripravíte terasu na bezpečné prežitie zimy

renovacia terasy

Jeseň je prechodné obdobie medzi letom a zimou, kedy si stále môžeme naplno užívať svoju exteriérovú terasu. Aj keď sú dni i noci chladnejšie, stále si túžime užívať záhradu vonku na slnku. Vieme totiž, že za pár týždňov sa ochladí a čaká nás náročné zimné obdobie. A tak ako zimné mesiace dávajú zabrať ľudskému telu, rovnako zaťažujú aj materiály, ktoré sú vonku vystavené doslova extrémnym podmienkam.

Drevo je citlivý materiál, ktorý reaguje na vonkajšie prostredie. V dnešnom článku vám vysvetlíme, ako pripraviť drevenú terasu na zimné mesiace tak, aby zima nemala deštrukčný vplyv na terasové dosky. Dobrou starostlivosťou totiž chránite svoju terasu, jej pekný vzhľad a predlžujete jej životnosť. Preto je údržba terasy pred zimou dôležitá v jej starostlivosti.

Najväčším nepriateľom vašej drevenej terasy v zimných mesiacoch rozhodne nebude chlad ani samotný mráz. To, čo predstavuje riziko pre terasové dosky je zvýšená vlhkosť. Ak je drevo vystavené prílišnej vlhkosti po dlhú dobu, je náchylné na vznik plesní a hniloby. Preto je veľmi dôležité zabezpečiť dobré odvodnenie terasy už pri samotnej montáži terasy.

Jednoduché kroky k zdravej terase

Údržba terasy pred zimou by mala zahŕňať tieto kroky:

 • terasu dobre pozametajte a vyšpliechajte čistou vodou, v prípade väčších nečistôt môžete použiť aj mop s jemným čistiacim prostriedkom špecializovaným na drevené povrchy v exteriéri,
 • skontrolujte, či sa medzi dilatačnými škárami, teda v medzerách terasových dosiek nenachádzajú nahromadené nečistoty; tie môžu zadržiavať vlhkosť a predstavovať riziko pre drevo z dlhodobého hľadiska,
 • v prípade, že sa medzi dilatačnými škárami nachádzajú nečistoty, vyberte ich špachtlou alebo povysávajte,
 • skontrolujte správne odvodnenie terasy a uistite sa, že terasa nezadržiava vodu ani vlhkosť
 • pre maximálnu ochranu a revitalizáciu drevených dosiek odporúčame dať terasu profesionálne ošetriť.

Ak ste majiteľom terasy s drážkovanými terasovými doskami, venujte zvýšenú pozornosť drobným priestorom medzi vrúbkami. Tu sa často zachytávajú nánosy prachu i nečistôt, ktoré následne viažu vlhkosť. Medzi drážkami sa môže vytvoriť pleseň. Okrem zvýšeného rizika postúpenia plesne hlbšie do dreviny, môže byť povrch terasy v dôsledku napadnutia hubami aj šmykľavý a predstavovať riziko úrazu.

Nečistoty z vrúbkovaných terasových dosiek sa dajú odstrániť špeciálnou kefou. Nie vždy sa však podarí odstrániť všetko a preto majiteľom vrúbkovaných terás odporúčame využiť naše služby profesionálnej renovácie. Tá efektívne odstráni akokoľvek zažraté nánosy špiny, prachu i húb prostredníctvom brúsenia špeciálnou brúskou i mechanickým čistením.

Takáto pravidelná údržba v kombinácii s renováciou vám zabezpečí, že budete mocť vyťažiť maximálny potenciál dreviny použitej na vašej terase. Terasa vám bude slúžiť omnoho dlhšie a bude krajšie vyzerať.

Renovácia terasy z Cumaru, renovácia terasy, cumaru terasa, údržba terasy, ošetrenie terasy z Cumaru
Pred a po našej renovácii drevenej terasy.

Renovácia terasy ako vrchol v starostlivosti o terasové dosky

Základom v dôkladnej starostlivosti o drevené povrchy v exteriéri je okrem pravidelnej údržby aj profesionálna renovácia. Tá vám zabezpečí hneď niekoľko výhod. Ošetrí a vyživí drevinu do hĺbky, takže je pripravená lepšie odolávať poveternostným vplyvom. Tým sa predlžuje jej životnosť a maximalizuje doba bezproblémového využitia terasy. Navyše, obnoví vzhľad dreviny vďaka čomu môže vaša terasa vyzerať aj po mnohých rokoch ako nová.

Naša renovácia terasy je na slovenskom trhu vychýrená. Používame overené postupy pri ktorých prevádzame renováciu ušitú na mieru podľa individuálnych potrieb každej terasy. To všetko za použitia najmodernejších technológií a najkvalitnejších materiálov. Pozrite si naše renovácie terás v galérii.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku.

Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva na terasy, podlahy, fasády a iné drevené stavby.


Máte záujem o urýchlenú rezerváciu termínu na renováciu terasy? Využite náš kontaktný formulár nižšie a náš špecializovaný pracovník sa vám obratom ozve naspäť:  Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom spätného kontaktovania.

  Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

  Cumaru s.r.o.

  Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *