Sivé versus ošetrené drevo – praktické porovnanie a ukážky

Pri exteriérových aplikáciách sa často stretávame s názorom, že drevo nie je vhodný materiál, pretože sa oň treba starať. Pravdou ale je, že akýkoľvek typ materiálu v exteriéri vyžaduje zvýšenú pozornosť a starostlivosť. Drevo nie je žiadnou výnimkou, len sú jeho povrchové zmeny na okolité prostredie viac vidieť na prvý pohľad.

V kategórií milovníkov dreva nájdeme 2 tábory – jedna skupina ľudí preferuje „charakteristický“ zosivený vzhľad dreva, zatiaľ čo druhá skupina ľudí chce mať drevené povrchy ošetrené tak, aby drevo nevyzeralo zvetrane. V tomto článku si predstavíme ukážky zosiveného aj zrenovovaného dreva a porovnáme si ich z rôznych uhlov pohľadu.

Osud každého dreva je spečatený

Pri akomkoľvek použití dreva v exteriéri nám zostáva jedna premenná, ktorá platí nezáležiac na type dreviny alebo stavby. Tá premenná sa nazýva patina, teda sivé drevo. Keďže drevo je prírodný živý materiál, jeho povrch začína po aplikácii okamžite reagovať na vonkajšie prostredie. Vplyvom UV žiarenia zo slnečných lúčov začne drevina postupne blednúť. Navyše, prostredníctvom dažďov sa začnú z dreviny vyplavovať taníny a ochranné oleje, ktoré v dreve pred tým zachovávali farbu a vyživovali ju.

Pod vplyvom týchto vonkajších faktorov drevina postupne zosivie, inak povedané naberie sivú patinu. Samozrejme, pri rôznych typoch drevín vidíme iný typ zosivenia a reakcie na poveternostné vplyvy. Faktom však je, že tvrdé exotické dreviny znášajú exteriér niekoľkonásobne lepšie ako mäkké dreviny. Exotické dreviny tiež zosivejú a naberú patinu, avšak ich renovácia je omnoho efektívnejšia výsledkom čoho vyzerá povrch dreva po ošetrení ako nový.

renovácia terasy, teak, exotická terasa, balkónová terasa, oprava terasy, brúsenie terasových dosiek, sivé drevo, patina, zosivené drevo, terasa pred renováciou, terasa po renovácii
Balkónová terasa z exotického Teaku mala pôvodne krásnu zlatožltú farbu. Vplyvom poveternostných podmienok však dosky stratili farbu a zošedli. Krásny vzhľad dreva sa však dá obnoviť. V strede je terasa po obrúsení. Vpravo už vidíte výsledok po našej renovácii.

Mäkké versus tvrdé dreviny

Zosivenie dreva má len kozmetický efekt. Drevo však v skutočnosti vonku podlieha nenápadným zmenám, ktoré majú z dlhodobého hľadiska dramatický vplyv na jeho životnosť a funkčnosť. Ak máme porovnať tieto vplyvy na mäkké versus tvrdé dreviny, rozdiel je naozaj pozoruhodný.

sivé drevo, patina, patina na dreve, terasa s patinou, sivá terasa, terasa pred renováciou
Zvetrané terasové dosky z mäkkej dreviny – Borovice.

Mäkké dreviny, ako Smrek či Borovica, majú nízku hustotu a malú rozmerovú stabilitu. Vplyvom vlhkosti a zmeny ročných období sa zmršťujú či rozpínajú a pri tomto procese na ich povrchu vznikajú rôzne praskliny a poškodenia. Drevina má po relatívne krátkom čase v exteriéri okrem patiny aj rôzne praskliny, triesky a fľaky. Tomuto procesu nezabráni ani impregnácia. Tá síce pomocou chemikálií predĺži životnosť a ochráni drevo pred plesňami a hnilobou, nepomôže mu však odolávať zvetrávaniu.

Použitie mäkkých drevín v exteriéri aj keď sú impregnované teda neodporúčame. Ich životnosť a výdrž je veľmi malá a na to aby vám bezproblémovo obstáli vo vonkajšom prostredí, potrebujú náročnú i častú údržbu aj dôkladnú renováciu. Ak predsalen máte takúto drevinu na terase či fasáde, vždy sa snažíme upozorňovať na nezanedbanie pravidelnej starostlivosti a renovácie. Ak sa totiž zanedbá, hrozí permanentné znehodnotenie dreva, ktoré už nie je možné nijako zrenovovať.

brusenie drevenej terasy, brúsenie terasy, olejovanie terasy, renovacia drevenej terasy, osetrenie drevenej terasy, obnova terasy
Drážkovaná terasa z mäkkej dreviny pred a po našej renovácii. Vľavo môžete vidieť nepekné znečistenie a zanesenie plesňami, rôzne fľaky a otlačenia z používania.

Tvrdé dreviny, obzvlášť tie exotické, majú vysokú hustotu a výbornú rozmerovú stabilitu. Zmeny vlhkosti u nich nevyvolávajú také markantné výkyvy z hľadiska rozpínania a zmršťovania. Sú odolnejšie a majú oveľa dlhšiu životnosť. Ak necháme exotické drevo zošednúť, bude sa statočne držať a odolávať exteriérovým podmienkam po niekoľko rokov. Zvetrávaním exotickej dreviny ju však ukracujete o jej maximálny potenciál a životnosť. Dôležité je pravidelné čistenie a údržba, aby sa na povrchu dreva netvorili huby a plesne, ktoré by pri zanedbaní mohli prestúpiť do hĺbky dreva.

Obzvlášť v prípade drážkovaných drevených povrchov ako sú napríklad vrúbkované terasové dosky je potrebné dôkladné čistenie medzi drážkami. Špina a nečistoty, ktoré sa usádzajú hlboko v drážkach sú živnou pôdou pre vznik plesní či hniloby. Čím dlhšie necháme priestory medzi drážkami znečistené, tým náročnejší je proces čistenia a následný výsledný vizuálny efekt.

Drevená terasa pred údržbou a renováciou a po renovácii, 5 tajomstiev krásnej drevenej terasy, ktorá vydrží desaťročia
Terasa z exotického dreva Ipe a v pozadí z Cumaru vľavo hore v pôvodnom stave, vpravo hore v procese a dolu po našej renovácii.

Len ošetrené drevo je zdravé drevo

Ak Vám teda niekto povie, že preferuje sivé drevo, možno tým v skutočnosti myslí len to, že sa mu nechce o drevo starať a vynakladať prostriedky na jeho starostlivosť. Povedal by však to isté aj na auto, alebo murovanú fasádu domu?

Drevo je krásny, prirodzený materiál s rozmanitými štruktúrami, farebným prevedením i kresbou. Jeho nezameniteľný vzhľad oceňujeme už stovky rokov na podlahách či nábytku v interiéri ale aj v exteriéri.
Žiaľ, vplyvom silného slnečného žiarenia drevo zareaguje a časom vybledne a zošedne. Jeho krásny vzhľad sa však našťastie dá prinavrátiť pravidelnou starostlivosťou. Narozdiel od ostatných materiálov, práve možnosť renovácie a obnovy pôvodného vzhľadu je jednou z najlepších predností dreva. Mnohé stavebné materiály sa opotrebujú a zvetrajú bez možnosti prinavrátenia pôvodného vzhľadu.

Pravidelné ošetrovanie dreviny v podobe dôkladného vyčistenia, prebrúsenia a nanesenia oleja je jediným efektívnym spôsobom, ako môžeme zachovať maximálny potenciál dreviny. Prebrúsením sa drevo očistí od zažratých nánosov prachu i špiny a otvorí sa pre nanesenie oleja. Špeciálny výživný pigmentový olej poskytne výživu do hĺbky a UV filtre ochránia drevinu pred slnkom.

Len pre porovnanie, ak vlastníme terasu z kvalitného exotického dreva Ipe a pravidelne ju renovujeme, môže nám vydržať bezmála aj 80 rokov. Ak ju však necháme zvetrávať bez ošetrenia a zanedbanú, jej životnosť sa môže skrátiť aj o 40 rokov. Okrem toho si vôbec neužijeme jej mimoriadne podmanivý vzhľad, pretože bude vyzerať len ako obyčajné sivé drevo.

Renovácia terasy z Cumaru, renovácia terasy, cumaru terasa, údržba terasy, ošetrenie terasy z Cumaru, sivé drevo, ošetrené drevo
Terasové dosky z exotickej dreviny Cumaru pred renováciou a po našej renovácii.

Spoznajte ten rozdiel

V starostlivosti a renovácii terás, fasád a iných drevených povrchov sme vychýrení. S než 18-ročnými skúsenosťami v oblasti spracovania dreva poskytujeme vysoko odborné služby za použitia top materiálov na slovenskom trhu. Vaše drevo zrenovujeme s granaciou kvality a s úžasným dlhotrvajúcim výsledkom.

Pozrite si galériu našich renovácií tu.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na renováciu vašich drevených obkladov ešte dnes, a my sa postaráme o ich individuálne potreby.

Tip: Pošlite nám na email renovacie@cumaru.sk aktuálne fotky drevených obkladov spolu s rozmermi a môžeme sa dohodnúť na cene a termíne realizácie renovácie.

Zaujal vás náš článok porovnávajúci sivé drevo a ošetrené drevo? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania a renovácie dreva.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *