Spoznajte najtvrdšie drevo na stavbu terasy či fasády

terasa z dreva, ipe terasa, ipe dosky, ipe drevo, terasové dosky ipe, exotická terasa

Drevo je odvekým priateľom ľudstva, ktoré ho sprevádza na ceste po celé stáročia. Poskytuje nám flexibilný a odolný obnoviteľný zdroj stavebného materiálu, ktorý v poslednej dobe zažíva obrodu v architektúre. Ak hovoríme o použití dreva na záhradnú terasu alebo fasádu domu, potom už väčšina ľudí vie, že na takéto typy aplikácií je vhodné použiť čo najodolnejšie tvrdé dreviny. Ak pátrate po tom, ktoré to sú, v tomto článku vám poodhalíme najtvrdšie drevo, ktoré je možné spracovať na exteriérové či interiérové účely.

Najtvrdšie dreviny na svete nepochádzajú z našich geografických podmienok, ale z tropických oblastí Strednej a Južnej Ameriky alebo z Juhovýchodnej Ázie. Aj preto ich nazývame exotické dreviny. Svoje výnimočné vlastnosti spojené s vysokou hustotou a tvrdosťou nevídaných rozmerov v porovnaní s lokálymi drevinami získavajú vďaka miestnym podmienkam, v ktorých vyrastajú.

legálna ťažba dreva, drevo obnovitelny material, drevo z trvalo udrzatelne obhospodarovanych lesov, kontrolované lesné hospodárstvo,
Pohľad na exotický strom zdola v brazílskom pralese jedného z našich partnerských dodávateľov, ktorí patria do siete trvalo udržateľného obhospodarovania lesov.

Odlišné zloženie pôdy, vysoký podiel zrážok a vlhkosť vzduchu v týchto oblastiach umožnilo vzniku množstva druhov vzácnych stromov, ktoré majú vynikajúce kvality a výdrž. Veľkej obľube po celom svete sa však netešia len vďaka svojej nadpriemernej odolnosti, ale aj kvôli svojmu pútavému a elegantnému vzhľadu.

Ten poskytuje odlišné typy pôsobivých kresieb v kombinácii s rôznymi farebnými odtieňmi. Narozdiel od lokálnych drevín, exotické dreviny neobsahujú hrče, ktoré navodzujú skôr rustikálnejší dojem. Aj preto často vidieť exotické dreviny na luxusných vilách ako súčasť moderného dizajnu.

realizácia drevenej terasy, drevená terasa, ipe, ipe terasa, exotické drevo ipe, drevina ipe, ipe terasové dosky, realizácia terasy, montáž terasy
Elegantná kresba, podmanivá farba, absencia hŕč – vizuálne prednosti dreviny Ipe ju robia jednou z najvyhľadávanejších drevín na svete.

Ako sa meria tvrdosť dreva?

Tvrdosť dreva sa určuje podľa takzvanej stupnice tvrdosti Janka. Ide o pokus, v ktorom sa malá oceľová gulička pomaly vtláča do testovacieho materiálu až dokým sa doň nezaborí do svojej polovice. Tlak, ktorý je potrebný vyvinúť na zaborenie guličky do dreva udáva hodnotu tvrdosti dreva. Pri mnohých exotických drevinách je táto hodnota až viac ako dvojnásobná oproti tvrdým drevinám z našich geografických polôh, ako napríklad dub.

Uvádza sa, že doposiaľ najtvrdšie drevo na svete je Lignum vitae, iným názvom Guayacan alebo Guaiacum. Táto drevina má nameranú hodnotu tvrdosti podľa stupnice Janka až 4500 lb. Patrí medzi vzácne a ohrozené druhy stromov. Kvôli svojej ohrozenosti i kvôli vysokej tvrdosti a ťažkej spracovateľnosti sa táto drevina nepoužíva na exteriérové stavby akými sú napríklad terasy, fasády, pergoly a iné aplikácie.

cumaru terasa, terasa s bazénom, drevená terasa s bazénom, drevená terasa okolo bazénu, exotické drevo pri vode, cumaru, cumaru terasové dosky
Drevená terasa z Cumaru je praktickým materiálom k bazénu, ktorý navyše zvyšuje estetickú hodnotu exteriéru.

Najtvrdšie drevo pre použitie na terasy, fasády, podlahy a iné aplikácie

Tvrdosť dreva nie je jediným rozhodujúcim faktorom, ktorý určuje, či je daný typ dreviny vhodný na určité použitie. Dôležitá je kombinácia vhodných vlastností najmä hustoty dreva. Spracovatelia dreva objavili určité typy drevín, ktoré síce majú vysokú tvrdosť a hustotu vlákien, ale sú ešte stále spracovateľné do podoby drevených obkladov a následná práca s nimi v podobe montáže je realizovateľná.

V tabuľke nižšie môžete vidieť zoznam najtvrdších exotických drevín, ktoré sa najviac používajú na stavbu terás, fasád a iných projektov nielen na Slovensku ale aj na celom svete.

Typ exotickej drevinyPôvodná farbaTvrdosťHustotaŽivotnosť*
Ipetmavohnedá s odtieňmi
od tmavočervenej po olivovohnedú
3680 lb1050 kg/m³75+ rokov
Cumarusvetlohnedá až tmavo hnedá3540 lb1070 kg/m³50+ rokov
Massarandubatmavočervená až tmavohnedá
s červeným odtieňom
3190 lb1,080 kg/m350+ rokov
Teak Barmskýsvetlohnedá so žltými, zlatými odtieňmi1050 lb680 kg/m370+ rokov
Merbautmavohnedá s červenými
odtieňmi
1840 lb815 kg/m330+ rokov
Garapasvetlohnedá v zlatožltých
alebo jantárových odtieňoch
1,650 lb790 kg/m330+ rokov
Bangkiraisvetlohnedá1,798 lb910 kg/m340+ rokov
*Životnosť drevín závisí od kvality montáže, starostlivosti, údržby a poveternostných podmienok danej oblasti. Hodnoty v tabuľke sú len orientačné.

Najtvrdšie drevo, ktoré sa spracováva na použitie v rámci drevených obkladov na terasy, fasády či podlahy a iné aplikácie je teda Ipe. Za ním nasleduje Cumaru a Massaranduba.

Pozoruhodné vlastnosti týchto drevín obdivujú ľudia po celom svete. Sú to populárne dreviny najmä na využitie pre terasy, obklady fasád, ploty, pergoly, záhradné doplnky a podobne. Ich výborná prirodzená odolnosť voči vlhkosti, plesniam, hnilobe a drevokazivému hmyzu ich predurčuje na použitie v exteriéri. Často ich však môžeme vidieť aj v podobe masívnych podláh v interiéri.

Snívate o dokonalej terase? Toto sú najlepšie povrchové materiály na exteriérové terasy

Narozdiel od ostatných druhov drevín nepotrebujú žiadne špeciálne ošetrenie v podobe impregnácie ani iné úpravy na zvýšenie životnosti. Sú 100% prírodné a zdraviu bezpečné bez uvoľnovania toxických chemikálií do okolitého prostredia. Navyše sú ekologické a recyklovateľné.

Aj preto sú vhodné na akýkoľvek typ vonkajšej terasy či fasády domu, vrátane terasy okolo bazéna, alebo v okolí iných vodných plôch, napríklad v podobe móla na jezere. Ich mimoriadna odolnosť a tvrdosť je tiež vyhľadávaná v rámci komerčných projektov, kedy môžeme tie najtvrdšie dreviny vidieť použité na chodníkoch, drevených mólach, pontonoch, reštauračných terasách a iných aplikáciách, kde sa ráta s vysokou premávkou a záťažov týchto povrchov.

Každej z týchto drevín sa venujeme na našom blogu v samostatných článkoch, stačí kliknúť na konkrétny názov dreviny a otvorí sa vám príslušný článok.
Ak máte záujem o viac podrobnejších informácií o exotických drevinách, odporúčame vám naše populárne články:
5 dôvodov, prečo je záhradná terasa s exotickým drevom dobrý nápad
Najpoužívanejšie exotické dreviny na terasy a ich praktické porovnanie

najtvrdšie drevo, ipe, ipe drevo, ipe fasáda, ipe obklady,

Exotické dreviny potrebujú odborných a skúsených montážnikov

Exotické dreviny patria medzi drahý a vzácny materiál, ktorý je náročný na spracovanie. Vyžaduje si skúsených odborníkov, ktorí dokonale ovládajú vlastnosti a správanie rôznych exotických drevín v odlišných exteriérových i interiérových podmienkach. Spoločnosť CUMARU s.r.o. je priekopníkom v oblasti spracovania exotických drevín na Slovensku.

Pri našej práci dbáme na poctivosť a profesionalitu odvedenej práce za použitia top materiálov a najmodernejších technológií. S nami máte garanciu kvality a záruku, že vaša exotická drevina bude namontovaná správne a odborne.

Pozrite si galériu našich realizácii tu.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku a my vám vytvoríme návrh na mieru prispôsobený vašim požiadavkám a individuálnym potrebám.

Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva na terasy, podlahy, či fasády.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *