Snívate o dokonalej terase? Toto sú najlepšie povrchové materiály na záhradné terasy

Snívate o dokonalej terase? Toto sú najlepšie povrchové materiály na exteriérové terasy

Na trhu je veľké množstvo materiálov a drevín rozličnej kvality vhodných na stavbu terasy. Keď premýšlame nad terasou, tak očakávame aby plnila nielen estetickú a praktickú funkciu, ale aby bola odolná, vydržala čo najdlhšie a zvyšovala hodnotu nášho domu. Kvalitne a odborne namontovaná terasa s vhodnou starostlivosťou by mala majiteľovi slúžiť a robiť radosť dlhé desaťročia.

Terasové dosky môžu byť použité rôznymi spôsobmi, horizontálne, vertikálne, vo forme obloženia exteriéru, v interiéri, alebo v podobe akejkoľvek architektonickej štruktúry.

Fascinujúca kombinácia terasy z exotického Ipe a európskej thermo dreviny.

Či už sa jedná o plochy okolo bazéna, móla, terasy v rodinných domoch, moderné terasy v bytoch, firemné terasy, vidiecke terasy, kúpeľne a kúpeľné priestory, strešné terasy či terasy v reštauračných zariadeniach, komerčných priestoroch, hoteloch a penziónoch, vždy treba dbať na kvalitu materiálu a profesionalitu montáže.

Je predsa v našom záujme aby sa finančná investícia vrátila v podobe trvalej hodnoty, životnosti, radosti a úžitku, ktorý nám terasa poskytuje.

Montáž terasy v procese našou spoločnosťou Cumaru s.r.o.

Kúpiť lacnú drevinu napríklad vo výpredaji neznamená kúpiť dobre, pretože žiadny budúci majiteľ si nepraje aby mu terasa zhnila v priebehu dvoch rokov. Výber a nákup materiálu si preto treba dobre premyslieť. Najlepšie je poradiť sa s odborníkmi, dbať na garanciu a záruku výrobku. Napokon, treba zveriť montáž terasy skutočným profesionálom.

Z hľadiska obľúbenosti sme rozdelili materiál na terasové dosky do troch základných kategórií.
Popularite sa tešia kompozitné terasy, terasy z európskych drevín a kvalitatívne dominantnú métu predstavuje exotické drevo, terasy z exkluzívnych drevín.

Kompozitné terasy a drevoplast

Kompozitné terasy, teda Wood-plastic composite v skratke WPC, najčastejšie zhotovené dreveným a plastovým kompozitom imitujú drevo. Povrch drevoplastových dosiek môže byť hladký, vrúbkovaný, alebo môže pripomínať drevenú štruktúru.

Ukážka terasy z plastového kompozitu imitujúceho drevo.

WPC sú spojením komfortu a inovatívnej modernosti pre tých, ktorí si nepotrpia na autentické drevo a prírodný vzhľad. Na ich výrobu extrúziou sa používajú piliny, štiepky, drevená múčka a recyklované plasty, syntetický polymér. Ich výhodou sú nízke nároky na údržbu, nepotrebujú ošetrovanie, každoročná impregnácia je síce odporúčaná, ale nieje nutná a sú odolné voči hmyzu i poveternostným podmienkam.

Nevýhodou kompozitných dosiek je, že napriek vyššej cene sú veľmi náchylné na poškodenie povrchu v podobe škrabancov a hlbokých drážok bez možnosti opravy. Oprava je možná jedine výmenou jednotlivých drevoplastových dosiek. Kompozitné terasy majú tiež tendenciu blednúť dôsledkom slnečných UV lúčov a používania.

Kompozitná terasa, drevoplast vo dvore rodinného domu.

Ďalšou nevýhodou je tiež že ich farbu, nádych a odtieň nie je možné nikdy zmeniť. Drevplastové kompozity nemožno v priebehu života farebne upravovať do rozličných odtieňov ako drevo.
Veľkou výhodou dreva je že môže byť natreté v rozličných odtieňoch, znovu zafarbené alebo obnovené.

Terasy z európskych drevín

Druhú kategóriu na našom trhu tvoria európske dreviny.
Na terasovú podlahu sa používa najmä impregnovaná borovica, smrek, sibírsky smrekovec a termojaseň.

Dokonale krásny povrch fasády z drevených dosiek Sibírskeho Smrekovca.

Ich značnou výhodou je dostupnosť a nízka cena, dostačujúca hustota, primeraná tvrdosť a odolnosť voči poveternostným vplyvom. Tieto vlastnosti sa však môžu veľmi líšiť, závisia od konkrétneho predajcu drevín a ako už bolo spomenuté, treba sa vyhýbať podozrivo lacným ponukám.

Nevýhodou európskych drevín je krátka životnosti v porovnaní s exotickými drevinami, taktiež náchylnosť na drevokazivé organizmy, hmyz a iné nepriaznivé vplyvy.

Kvalitnejšie drevá od renomovaných dodávateľov sa však ošetrujú špeciálnymi fungicídmi a insekticídmi. Tieto opatrenia zvyšujú vášmu drevu odolnosť voči rozpadávaniu sa a škodcom.

Efektívna kombinácia horizontálneho a vertikálneho úkladu, thermo borovica.

Z európskych drevín si popredné miesta drží sibírsky smrekovec, ktorý je oveľa pevnejší než smrek a upravovaná borovica. Toto severské drevo sa vďaka vysokej tvrdosti a intenzívnej koncentrácii živice považuje za najodolnejšiu drevinu spomedzi ihličnatých stromov. Kvalitný sibírsky smrekovec predstavuje lacnú alternatívu voči exotickej drevine pre tých, ktorý chcú 100% prírodný materiál za nízku cenu. Jeho životnosť je približne 15 rokov.

Ďalšou možnosťou je tepelne modifikované drevo, termo drevo, špeciálne vyvinuté v severských krajinách. Drevo je tepelne spracovávané v unikátnych komorových peciach pomalým zvyšovaním teploty na 180 až 230° až do 96 hodín. Týmto procesom sušenia sa modifikuje štruktúra drevných buniek. Jedinečný ekologický proces ovládajú len niektoré spoločnosťi v Škandinávii, Fínsku a Estónsku.

Severania touto jedinečnou metódou zabezpečili stabilitu a odolnosť dreva proti vlhkosti či praskaniu.
Drevo sa nezmršťuje, nevydúva a nerozťahuje tak ako vyššie uvedené dreviny.

Exotické dreviny

Exotické dreviny vynikajú svojou odolnosťou, trvácnosťou, pevnosťou a krásou. Tropické drevo je spravidla štrukturálne prispôsobivé, odoláva hnilobe, zhoršeniu kvality i rozkladu.

Komplexné obloženie z exotickej Ipe dreviny

Je odolné aj voči obvyklým chorobám a škodcom. Pri voľbe materiálu na terasovú podlahu trvalej hodnoty a prírodného charakteru sú preto exotické dreviny tou najlepšou možnosťou.

Medzi tie najobľúbenejšie a najkvalitnejšie patrí Ipe, teak barmský, merbau, cumaru, garapa a massaranduba. Vďaka svojím mimoriadnym vlastnostiam v kombinácii s vhodnou starostlivosťou, tieto dreviny slúžia desaťročia aj v tých najdivokejších podmienkach.

Vodeodolné exotické dreviny sú ideálne na použitie aj pri bazénoch, jazierkach, vírivkách a v kúpeľoch.

Pri merbau a garape je životnosť približne 25 rokov, cumaru vydrží až do 50 rokov, massaranduba od 25 do 75 rokov, najpevnejšie dreviny ako teak barmský a ipe až 75 rokov.

Tropické dreviny pôsobením slnka, vetra a dažďa podliehajú prirodzenej oxidácii a nadobúdajú sivú patinu, alebo blednú.
Na zachovanie prirodzenej farby dreva terasy čistíme, brúsime a ošetrujeme špeciálnym olejom. Tieto oleje najvyššej kvality na trhu s obsahom voskov a prírodných olejov taktiež predlžujú ich životnosť, vyživujú ich a chránia proti opotrebovaniu.

Exteriérová terasa z odolného tropického dreva Ipe dokonale lemujúca krytý bazén

Vhodne vybraté terasové dosky z kvalitného materiálu spoločne s profesionálnymi montážnymi prácami, starostlivosťou a údržbou, vám môžu slúžiť a robiť radosť po celý život. Špeciálny povrch v spojení s moderným dizajnom v podobe exteriérovej terasy dodá vašej nehnuteľnosti atraktívny vzhľad a maximálnu pohodu nielen počas sezóny, ale počas celého roka.

Snívate aj vy o svojej dokonalej terase? Alebo potrebujete renovovať svoju starú terasu? Kontaktujte nás pre cenovú ponuku zadarmo!

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

4 názory na “Snívate o dokonalej terase? Toto sú najlepšie povrchové materiály na záhradné terasy” on “Snívate o dokonalej terase? Toto sú najlepšie povrchové materiály na záhradné terasy

  1. Pingback: Prečo podlahové parkety z tvrdej dreviny? 10 dôvodov prečo si vybrať podlahu z dreva. - Cumaru

  2. Pingback: 5. Tajomstiev krásnej drevenej terasy, ktorá vydrží desaťročia - Cumaru

  3. Pingback: Cumaru terasa a fasáda - všetko čo potrebujete vedieť o drevine Cumaru - Cumaru

  4. Pingback: Renovácia a obnovenie vzhľadu drevenej terasy - Cumaru

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *