Patríte medzi tých šťastných ľudí, ktorí sú vlastníkmi drevenej terasy? Alebo o drevenej terase len snívate, či reálne uvažujete? V každom prípade, tento článok vám prezradí čo sa skrýva za tým, že niektoré drevené terasy ohromujú svojou krásou a funkčnosťou aj po desaťročiach.
Medzi jednu z unikátnych vlastností dreva totiž patrí, že ak sú dodržané isté pravidlá, tak i po dlhých rokoch používania mu možno prinavrátiť pôvodný vzhľad, pričom dokonale napĺňa svoj praktický účel. Toto je 5 tajomstiev, respektíve zásad, ktorými si tieto vlastnosti zabezpečíte.
1. Výber vhodnej dreviny na terasu
Akýkoľvek exteriérový projekt, či už terasa, obklad, priečelie alebo fasáda si vyžaduje osobitý prístup a zváženie dostupných riešení. Najlepšie povrchové materiály pre stavbu exteriérovej terasy sme si už predstavili v našom predošlom článku.
Ak máte to šťastie, že ste si vybrali kvalitné drevo, tak isto viete že nie každá drevina je vhodná. Výber vhodnej dreviny je základným predpokladom pre žiadaný výsledok a ideál dokonalej terasy, ktorá vydrží desaťročia.
Okrem estetickej hodnoty a vašich ekonomických možností musí dokonale spĺňať požadovanú praktickú funkciu.
Teoreticky síce možno použiť takmer akúkoľvek drevinu, prakticky však prihliadame na obrovské rozdiely v ich životnosti. Pred zakúpením drevených dosiek teda zvažujeme ako bude terasa namáhaná; či bude súčasťou reštaurácie, komerčného priestoru, alebo rodinného domu, balkónu v byte, či chaty. Výber dreviny môže ovplyvniť aj to, či bude terasa plne otvorená slnku a UV žiareniu, alebo súčasťou exteriérového krytého priestoru. Prihliadame na to, či bude terasa okolo bazénu v kontakte so slanou vodou, súčasťou výrivky a wellness, alebo záhradného jazierka. To sú len niektoré z mnohých aspektov, ktoré majú potenciálny vplyv na výber dreviny a architektonického konceptu montáže. Viac inšpirácie ohľadne typu terás možno načerpať tu.
Pri výbere dreviny sú rozhodujúce tri faktory; odolnosť, hustota a stabilita. Ak máme vyššie očakávania v oblasti kvality, vzhľadu a funkčnosti, vnímame terasu ako permanentnú súčasť nášho majetku, tak spravidla vyberáme tvrdé exotické dreviny. Tie najlepšie na vrchole rebríčka kvality sme si predstavili v článku 5 najlepších drevín na stavbu terasy.
Pamätajme si teda, že výber dreviny determinuje to ako bude naša terasa vyzerať a slúžiť po dlhých rokoch. Ak sme si teda vybrali skvelé drevo, napríklad také Ipe, ktorého životnosť bežne presahuje 75 rokov, môžme pristúpiť k ďalšiemu kroku.
2. Kvalitná a profesionálna montáž drevenej terasy
Kvalita montáže je alfou a omegou celého projektu terasy. Je vizitkou jej výslednej hodnoty a budúcej hodnoty vášho majetku. Práve kvalita montáže terasových dosiek odzrkadľuje ako bude vaša drevená terasa vyzerať po piatich, desiatich, či dvadsiatich rokoch. Montáž priamo ovplyvní aj životnosť dreviny a vašej terasy.
Na harmónii výsledku a celkovej kompozícii, pevnosti a odolnosti terasy vidno skúsenosti montážnikov.
Drevo je unikátny prírodný materiál a každá drevina má odlišné vlastnosti. Charakteristické je napríklad v tom, že zväčšuje alebo zmenšuje objem pri zmenách počasia. Montážnik zohľadňuje stabilitu dreviny a jej predpokladané chovanie v budúcnosti, dokáže určiť optimálnu šírku dilatačných škár medzi doskami a dokonale rovnomernú výšku povrchu jednotlivých dosiek. Keďže pozná dreviny, vie vybrať komplexný materiál najvhodnejší pre konkrétnu tvrdosť, vlastnosti dreva a montáž vykonať tak aby sa v budúcnosti nevydúvalo.
Profesionalitu vidno i v detailoch, opracovaní záhybov, lemov, oválných častí, v kombinácii vertikálnych a horizontálnych partií napríklad na schodíkoch.
V manažérovi projektu/ hlavnom montážnikovi by sa mali spájať technické zručnosti s citom pre detail i schopnosťou vnímať terasy ako súčasti architektúry a prostredia.
Mnoho ľudí chce na montážnych prácach ušetriť.
Stavba terasy svojpomocne je v dobe internetových návodov a odborníkov na všetko, nielen obľúbenou kratochvíľou domácich kutilov. Pre zručných ľudí so skúsenosťami s drevom, ktorí majú voľný čas a odvahu zvládnuť mäkšie dreviny, je to jednou z možností ako ušetriť.
Na internete je množstvo návodov ako postaviť drevenú terasu svojpomocne a ak ste vášnivý domáci majster, tak to môžete skúsiť.
Ak však hľadáte profesionálnu kvalitu a hodnotu, je istejšie obrátiť sa na odborníkov. Vysokú odbornosť možno odporučiť hlavne pri práci s tvrdým drevom, ktoré sa montuje oveľa náročnejšie.
S katastrofálne namontovanými terasami sa však stretávame veľmi často, treba si pamätať, že aj príliš nízka cena montáže je podozrivá.
Najhoršie je, ak si majiteľ vyberie dokonalú drevinu prvotriednej hodnoty, ako napríklad Ipe a chce ušetriť na montáži.
Výsledky zlej montáže sú prakticky neodstrániteľné; začínajú nesprávnym umiestnením podpier, šetrení na výbere podperného a konštrukčného materiálu, drevo sa vydúva, prepadá, terasa je nestabilná, dosky sa kazia a problémy sa šíria celým povrchom terasy. Takúto terasu je napokon nutné demontovať a znovu montovať.
Odborná práca je prvotnou investíciou, ktorá v konečnom dôsledku šetrí vaše peniaze do budúcnosti. Čím kvalitnejšie odvedená práca, tým menej budúcich opráv, nedostatkov, prasklín a celkových starostí okolo vašej terasy.
Čím profesionálnejšia montáž, tým viac radosti, šťastia a krásnych zážitkov spojených s vašou terasou, ktorá vás bude sprevádzať po celý život.
3. Pravidelná renovácia a revitalizácia drevenej terasy
Ak chceme aby bola naša terasa krásna, plne funkčná a vydržala dlhé desaťročia, tak nesmieme zabúdať na jej pravidelnú renováciu.
Renovácia terasy zahŕňa očistenie, prebrúsenie a ošetrenie olejom. Takáto údržba prinavráti nielen jej vizuálnu krásu a čistotu, ale zabezpečí zdravie a odolnosť jednotlivých dosiek.
Drevo je vonku vystavené poveternostným vplyvom po celý rok.
Zima zanechá na povrchu drevených dosiek bledosivé škvrny a vietor naveje na vašu terasu nečistoty. Jej povrch neustále pokrýva smog a znečistené čiastočky z ovzdušia, stopy zanechajú jesenné dažde a zimný sneh. Slnečné lúče a UV žiarenie zasa spôsobuje, že drevo nadobúda striebristo sivú patinu. Tieto faktory vypudzujú z dreva jeho prírodné ochranné oleje a prirodzenú odolnosť. Drevina sa tak stáva náchylnejšia na kazy a poškodenia.
Pravidelnú renováciu terasy je potrebné vykonávať aspoň raz do roka, ideálne však dva krát do roka v podobe jarnej predsezónnej očistnej kúry a jesennej prípravy na zimu.
Povrch drevenej terasy treba najprv šetrne prečistiť od hrubých nečistôt ako sú kamienky, piesok, blato, listy a vetvičky. Následne drevené dosky prebrúsime špeciálnou brúskou s optimálnymi brúsnymi papiermi podľa tvrdosti dreva a jeho aktuálneho stavu.
Brúsenie zbaví drevenú terasu patiny, oxidácie, prachu, nečistôt a nerovností, zároveň vysaje nečistoty. Kvalitným prebrúsením sa odhalí skutočný povrch čistého dreva, ktoré je tak pripravené lepšie vstrebať výživu v podobe špeciálneho oleja.
Ošetrenie olejom pozostáva v dôkladnom natretí povrchu ochranným náterom s obsahom parafínov a prírodných olejov. Na trhu je množstvo olejov rôznych charakteristík, veľmi vela z nich nedosahuje dostatočné štandardy. Ak chcete staviť na istotu a na vašej terase vám záleží, prenechajte renováciu profesionálom. Naša firma je špecialistom na brúsenie a renovácie terás, pričom vaše drevo ošetríme tým profesionálnym prírodným olejom.
Vizuálny rozdiel po kvalitnej renovácii je radikálny. Podobne je to aj s odolnosťou a zdravotným stavom dreva, ktoré po optimálnom prebrúsení a nasiaknutí olejovými látkami ožije zvnútra.
4. Každoročná kontrola prasklín a drobných nedostatkov
Popri jarných prácach v záhrade, na dvore a okolo domu, netreba zabúdať ani na svoju terasu.
Vplyv rôznych poveternostných podmienok, ako je zima, zimné mrazy, výkyvy počasia, dážď a vysoké teplo, v kombinácii s účinkami UV žiarenia ovplyvňujú stav všetkých materiálov použitých v exteriéri.
To všetko môže narušiť štruktúru dreveného obkladu. Odolnosť voči týmto vplyvom samozrejme ovplyvníme už výberom vhodnej tvrdej dreviny.
V každom prípade, majiteľ terasy by každý rok po zime mal svoju terasu prezrieť a skontrolovať prípadné zmeny. Dôkladne skontrolujte celý povrch terasy, miesta kde sa terasa dotýka zeme a spoje. Je vhodné sa ubezpečiť, že nedochádza k štrukturálnym poškodeniam, ako je drevná hniloba.
Tieto starosti odpadajú ak si vyberieme tvrdé exotické dreviny ako Ipe, Merbau, Teak, ale aj Cumaru, Massaranduba, Tatajuba a iné. Aj na tvrdých drevinách odolných voči vode a poveternostným vplyvom sa však môžu objaviť praskliny a problémové dosky so skrytými vadami.
Drobnosti je vhodné zalepiť epoxidom a ošetriť aby sa zbytočne z roka na rok nerozširovali. Keď je prasklina na tvrdej drevine príliž hlboká, alebo rozšírená, je vhodná jej výmena.
Nezabúdajme teda, že prevencia a každoročná obhliadka svojej terasy, prezretie potenciálnych problémov, nedostatkov a prasklín na terasových doskách by mala byť pre majiteľa samozrejmosťou. Zaberie nám pár minút a môže nám ušetriť starosti do budúcna.
5. Primerané čistenie a odstraňovanie nečistôt
Ak nezabúdame na pravideľnú renováciu, tak očistenie a odstránenie nečistôt z povrchu dreva bude hračka. Ochranný náter pripraví vašu terasu na celú sezónu a mal by zabezpečiť že škvrny a nečistoty zostávajú na povrchu, neprechádzajú do hĺbky, či vnútra dreva.
Vďaka ochrannému oleju počas celej sezóny mnoho nedostatkov prakticky nevidno.
Terasu je však vhodné zanechávať a udržovať čistú priebežne počas používania. Ak to nieje možné, tak aspoň z času na čas terasu oplachujeme vodou.
V prípade väčších nečistôt možno veľmi opatrne využiť aj vysokotlakový čistič alebo tlak vody z hadice. Na trhu taktiež existuje viacero dostupných čistiacich prostriedkov, ktoré vyberáme podľa typu dreva. Exotické dreviny, ktoré sú na stavbu terasy najvhodnejšie, sú zvyknuté na časté monzúnové dažde a vlhko. V letných mesiacoch ak dlho nenapršalo, je vhodné ich poliať vodou a dopriať im osvieženie v podobe vlhkosti. Týmto spôsobom tropické drevo nielen potešíte, ale i očistíte.
Toto bolo 5 tajomstiev krásnej drevenej terasy, ktorá vydrží desaťročia. Veríme, že našim čitateľom pomôžu zachovávať svoju terasu v perfektnom stave, tak aby každoročne vyzerala ako nová. Ak patríte medzi tých, ktorí o terase len uvažujú, prezrite si prehľad tých najlepších inšpirácií na terasu. Ak ste sa už rozhodli pre montáž vašej terasy, kontaktujte nás pre cenovú ponuku zadarmo priamo na mieru.
Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva.
Pingback: Čo je to Ipe a prečo je najlepšou drevinou na stavbu terasy a obklad fasády? - Cumaru
Pingback: 3 zásadné dôvody, prečo je stavba terasy svojpomocne zlý nápad - Cumaru