Teak terasa – táto výnimočná exotická drevina vám vydrží celý život

Teak terasa

Len máloktorý stavebný materiál je taký všestranný a zároveň krásny, ako exotická drevina Teak Barmský. Dosky z teaku majú okrem prémiového vzhľadu aj výbornú stabilitu, odolnosť i trvácnosť. V exteriéri sa preto využívajú na celú radu aplikácií vrátane terás, fasádnych obkladov, doplnkov aj záhradného nábytku. V dnešnom článku zistíte, prečo je teak terasa vhodnou voľbou, ak túžite po krásnej terase na celý život.

Overené storočiami

Už samotný názov napovedá pôvod exotickej dreviny Teak Barmský. Pochádza z juhovýchodnej Ázie, z oblasti dnešného Mjanmarska, pred tým známeho ako Barma. Pestovanie Teaku sa však vďaka jeho výnimočným vlastnostiam a vysokému dopytu rýchlo rozšírilo do ostatných krajín juhovýchodnej Ázie.

Trvanlivosť Teaku nám dokazujú tunajšie dychberúce hinduistické chrámy, kláštory a iné stavby postavené a vyrezané pred stovkami rokov práve z tejto dreviny. Skutočnosť, že tieto stavby stále stoja a odolávajú náročným poveternostným podmienkam miestnej vlhkej klímy vypovedá o rezistencii a stabilite Teaku.

Drevený Kláštor Shwenandaw z Teaku Barmského, postavený v 19. storočí v Mjanmarsku. Foto kredit: Go-Myanmar.

Západný svet v dobe kolonializmu rýchlo spozoroval toto unikátne drevo a jeho potenciál. Začalo sa exportovať a experimentovať s jeho využitím. V priebehu storočí sa z Teaku stal symbol kvality aj honosnosti, ktorá demonštrovala istý spoločenský status. Od viktoriánskeho nábytku v honosných sídlach až po moderné vily s teakovými obkladmi – Teak sa stal symbolom luxusu.

Dnes už poznáme aj iné exotické dreviny, ktoré majú porovnateľné, ba dokonca i lepšie parametre ako Teak. Teak Barmský však stále zostáva populárnym drevom na stavbu terás aj napriek svojej vysokej cene na trhu.

Terasa Teak ohromí vzhľadom

Terasové dosky Teak majú skutočne pozoruhodný vizuál. Farebnosť dosiek sa pohybuje od svetlohnedej po tmavohnedú farbu s orieškovým nádychom. Na povrchu vidíme veľmi elegantnú kresbu, ktorá má tendenciu rovných a jemne vlnitých línií, takže pôsobí veľmi decentne.

Vďaka unikátnemu vkusnému zovňajšku je teak drevinou, ktorá zvýrazňuje ale neruší celkový dojem v exteriéri. I preto sa hodí k moderným stavbám a je využívaná v modernej architektúre.

údržba drevenej terasy, drevená terasa, terasa z exotického dreva, čistenie drevenej terasy
Staršia terasa z exotického Teaku po našej renovácii vyzerá ako nová aj po rokoch.

Originál je len jeden

Pestovanie Teaku sa vďaka vysokému dopytu rozšírilo aj do iných častí sveta, napríklad do Afriky či Karibiku. Teak pestovaný inde ako v juhovýchodnej Ázii sa už však neoznačuje Teak Barmský, ale Teak Plantážny. Odlišná klíma a zloženie pôdy totiž ovplyvňuje kvalitu dreva a obsah olejnatých látok v ňom.

Teak Plantážny má inú farbu, štruktúru a všeobecne je menej odolný ako originálny Teak Barmský. Aj preto ho na trhu nájdete za nižšiu cenu. Ak sa teda rozhodnete pre terasu z pravého Teaku, uistite sa, že dosky sú skutočne z Teaku Barmského.

Teak v číslach

 Teak Barmský
Stupnica tvrdosti Janka1050 lb
Hustota680 kg/m3
Požiarna odolnosťtrieda A – nehorľavý
Životnosť70+ rokov

Teak sa radí medzi mimoriadne trvanlivé exotické dreviny s vysokou tvrdosťou a dobrou stabilitiou. Napriek najvyššej cene na trhu však nie je najtvrdším a najodolnejším drevom, ktoré využívame na stavbu terás. Odolnejšie a porovnateľne krásne Ipe alebo Cumaru ho prevyšujú v tvrdosti viac ako 3-násobne.

terasa pri bazéne, exotické drevo, terasa z exotického dreva, exotické drevo pri bazéne, drevená terasa okolo bazéna

Vaša dokonalá Teak terasa s garanciou kvality od nás

Ak si vyberiete exkluzívnu drevinu na svoju terasu, uistite sa, že si vyberiete aj overenú montážnu firmu. Naša spoločnosť sa venuje realizáciám terás už 19 rokov. Vďaka poctivému prístupu k práci, bohatým skúsenostiam a využívaniu top materiálov na trhu Vám vieme zabezpečiť ohromujúcu terasu s garanciou kvality.

Pozrite sa na portfólio našich realizácií drevených terás.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru.


Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta realizácií drevených terás, fasád a iných drevených projektov.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *