Cumaru versus Teak – ktoré je vhodnejšie na exteriérovú terasu?

terasa pri bazéne, exotické drevo, terasa z exotického dreva, exotické drevo pri bazéne, drevená terasa okolo bazéna, cumaru versus teak

Výber vhodnej dreviny na stavbu terasy je kľúčový pre jej vzhľad i životnosť. V mnohom záleží od našich požiadaviek a rozpočtu. Ak sa náš výber zúžil na najpopulárnejšie odolné exotické dreviny, môže byť pre nás skutočný problém vybrať si tú správnu. Dnes vám predstavíme porovnanie dvoch exkluzívnych a vyhľadávaných drevín – Cumaru versus Teak.

Obe tieto exotické dreviny patria do kategórie mimoriadne tvrdých a trvanlivých drevín. Sú odolné, stabilné a navyše krásne vyzerajú. Ako si teda vyberieme? Odpoveďou môže byť cenový rozdiel alebo odlišnosti vo výkonnostných parametroch či vzhľade. Poďme sa pozrieť na podrobnosti.

Teak terasa
Terasa pri bazéne z Teaku.

Mýtus Teaku

Teak Barmský pochádzajúci z juhovýchodnej Ázie predstavoval jednu z najexkluzívnejších terasových drevín po celé desaťročia. Mnohí ľudia si dodnes myslia, že Teak je najlepšie a najkrajšie drevo spomedzi exotických drevín.

Kvôli svojej stabilite, odolnosti voči vlhkosti a iným exteriérovým podmienkam sa stal vyhľadávanou drevinou na vonkajšie použitie. Teak sa využíval na paluby lodí a jácht, komerčné i súkromné terasy, obklady domov, mosty, móla a podobne. Vysoký dopyt po Teaku vytlačil jeho cenu do astronomických výšin.

Neskôr sa však na scénu dostali exotické dreviny z opačnej strany sveta, konkrétne z Južnej Ameriky. Dreviny pochádzajúce z brazílskych pralesov sa postupne etablovali na trhu s terasovými doskami. Sú porovnateľne krásne ako Teak a mnohé z nich majú dokonca lepšie vlastnosti. Aj napriek tomu však stále zostávajú lacnejšie ako Teak, ktorý si v priebehu rokov vybudoval svoju pozíciu a meno na trhu.

cumaru terasa, terasa pri bazéne, drevená terasa okolo bazenu, cumaru, drevo okolo bazena
Terasa pri bazéne z Cumaru.

Cumaru – Brazílsky Teak

Drevo Cumaru sa v posledných rokoch stalo veľmi obľúbené na exteriérové i interiérové aplikácie. Má krásnu zlatohnedú až červenohnedú farbu s tmavšími akcentmi. Dosky Cumaru majú husté zrno a na povrchu sú vytvorené jedinečné vzory, ktoré sú príjemné na pohľad. Ich vlastnosti vysoko prevyšujú parametre Teaku a navyše sú lacnejšie. V USA preto začali drevo Cumaru nazývať Brazílsky Teak, aby ho zatraktívnili a spopularizovali pre širšiu verejnosť.

Cumaru versus Teak v číslach

Typ exotickej drevinyPôvodná farbaTvrdosťHustotaPožiarna odolnosťŽivotnosťPôvod
Teak Barmský1050 lb680 kg/m3trieda A70+ rokovJuhovýchodná Ázia – Mjanmarsko, Thajsko, Indonézia, Malajzia…
CumaruCumaru terasové dosky3540 lb1070 kg/m³trieda A50+ rokovJužná Amerika – Brazília, Venezuela…

Obe tieto dreviny vykazujú výnimočne vysokú tvrdosť, hustotu a odolnosť. V porovnaní s akýmikoľvek európskymi alebo severoamerickými drevinami sú Teak i Cumaru skutočnými kráľmi v rezistencii a dlhotrvácnosti.

Oproti Teaku je Cumaru viac ako trojnásobne tvrdšie a je tiež omnoho hustejšie. To znamená, že Cumaru je o čosi odolnejšie voči poškriabaniu, opotrebeniu a povrchovému poškodeniu ako Teak. Naopak, pri Teaku sa zase uvádza, že má dlhšiu životnosť, ktorá môže dosahovať až 75 rokov. Mnohí odborníci z tohto odvetvia však tvrdia, že Cumaru môže mať rovnakú dlhotrvácnosť ako Teak.

Renovácia terasy z Cumaru, výsledok našej renovácie terasy z exotickej dreviny Cumaru
Cumaru terasa

Záver

V súboji drevín Cumaru versus Teak na stavbu terasy sa teraz skúsme zamyslieť. Prečo by sme si mali zvoliť Teak, ak je Cumaru omnoho lacnejšie, tvrdšie i odolnejšie? Dôvodom môže byť kľudne to, že sa nám Teak viac páči a viac sa hodí k našej stavbe a jej architektúre či okoliu.

Nech už sa totiž rozhodnete pre akúkoľvek drevinu z dnešného porovnania, môžete si byť istý, že ste si vybrali to najlepšie na trhu. A aby sme Vám vaše rozhodovanie ešte sťažili, nezabudnite si prečítať aj o superdrevine Ipe – nádhernom a výnimočne odolnom dreve ktoré dominuje v rebríčku top exotických drevín.

údržba drevenej terasy, drevená terasa, terasa z exotického dreva, čistenie drevenej terasy
Staršia terasa z Teaku po našej renovácii vyzerá ako nová.

Postavíme Vám dokonalú terasu s garanciou kvality

Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek drevinu, vyberte si montážnu firmu, ktorá vám poskytne záruku kvality. Naša spoločnosť sa venuje realizáciám terás už viac než 19 rokov. Svojim zákazníkom vždy garantujeme maximálnu odbornosť, profesionalitu a materiály v top kvalite.

Pozrite sa na portfólio našich realizácií drevených terás.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru.


Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta realizácií drevených terás, fasád a iných drevených projektov.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *