Výber správneho materiálu na terasu: Výhody a nevýhody kompozitnej a drevenej terasy

vyvysena terasa pri dome, stavba terás, montáž terasy, drevené terasy, realizácia drevenej terasy v Bratislave, montáž drevenej terasy, typy terás, výber materiálu na terasu

Výber správneho materiálu na terasu je rozhodujúci pre dosiahnutie dlhotrvajúcich výsledkov bez náročnej údržby. Hoci sa kompozitné terasy mohli v minulosti predávať ako bezúdržbové, mnohí majitelia domov nakoniec zistili, že aj WPC terasy vyžadujú pravidelnú údržbu, špeciálne čistiace prostriedky a preventívne opatrenia. Na druhej strane, drevené terasy, najmä juhoamerické tvrdé dreviny ako Ipe, ponúkajú alternatívu s jednoduchou údržbou a vysokou odolnosťou. V tomto článku preskúmame výhody a nevýhody možností kompozitných a drevených terás, aby sme vám pomohli urobiť informované rozhodnutie pre váš terasový projekt.

Kompozitná terasa, WPC terasové dosky, WPC alebo drevo,
Kompozitná terasa.

Kompozitné terasy: Mylné predstavy o údržbe a obmedzenia

Mnohí majitelia domov boli zavádzaní tvrdeniami, že kompozitné terasy nevyžadujú žiadnu údržbu. Na predchádzanie problémom a zachovanie záruky je však u WPC dosiek potrebná pravidelná údržba vrátane špeciálnych čistiacich prostriedkov a postupov čistenia. Kompozitné terasy majú navyše špecifické pokyny na starostlivosť, ktoré sa bežne nespájajú s drevenými terasami.

Mäkký plastový povrch je jemný a náchylný na poškriabanie od nechtov domácich zvierat a kovového nábytku. Po poškriabaní je oprava povrchu často nemožná. Majitelia domov hlásili problémy s plesňami, hubami, riasami, trvalým zafarbením a nadmerným zadržiavaním tepla. Odvrstvenie pri ktorom sa vrchný povrch šúpe a odlupuje, si môže vyžiadať výmenu celej terasy. Ďalším častým problémom je blednutie spôsobené UV žiarením a zladenie farieb pri opravách alebo doplneniach je náročné z dôvodu ukončených produktových radov a farebných variácií.

termicky upravené drevo, tepelne upravené drevo, renovácia drevenej terasy, renovácia drevených obkladov, údržba termodreva, thermodrevo, termodrevo, terasa, terasa z termodreva, termo borovica, thermo borovica
Terasa z thermo borovice.

Drevené terasy: Výhody a nevýhody bežných mäkkých drevín

Tlakovo impregnované mäkké drevo, ako napríklad borovica, céder či červený smrek sú obľúbené mäkké dreviny pre drevené terasy najmä pre svoju nízku cenovú kategóriu. Hoci si vyžadujú každoročnú alebo polročnú údržbu, ponúkajú niektoré výhody v porovnaní s kompozitmi.

Mäkké drevo sa dá prebrúsiť, aby sa odstránili škrabance, vyblednutie a škvrny. Jeho vzhľad sa dá teda obnovovať po mnoho rokov. Údržba ihličnatého dreva je však náročná na prácu a zahŕňa brúsenie a opätovné nanášanie terasového oleja kvôli jeho pórovitej štruktúre vlákien. Ak nie sú mäkké dreviny správne impregnované, môžu absorbovať vodu, čo vedie k rýchlejšej hnilobe a rozkladu. Celkovo sa dá povedať že terasa z mäkkej dreviny je náročná na údržbu a jej životnosť je krátka. Výhodou oproti kompozitnej terase však je, že prostredníctvom renovácie vieme obnovovať jej vzhľad.

Ak chceme použiť dostupné lokálne mäkké dreviny, vhodnou voľbou sú ich tepelne spracované varianty – termo drevo. Thermo drevo je mäkké drevo, ktoré prešlo procesom tepelnej úpravy, vďaka čomu sa výrazne zvýši jeho odolnosť a životnosť v exteriéri. To všetko bez použitia škodlivých chemikálí, takže výsledný produkt je bezpečný pre ľudí aj životné prostredie.

terasa po renovácii našim špeciálnym pigmentovým olejom, olej na drevo, pigmentový terasový olej, ipe terasové dosky cena,
Ipe terasa.

Terasové dosky z exotického tvrdého dreva: Nízkoúdržbová a odolná alternatíva

Majiteľom domov, ktorí hľadajú mimoriadne odolné a zároveň vizuálne pôsobivé materiály nenáročné na údržbu, sa odporúčajú tropické juhoamerické dreviny ako Ipe, Cumaru, Garapa či Bangkirai. Tieto prírodné tvrdé dreviny nevyžadujú chemickú impregnáciu, ktorá sa časom odlupuje ako v prípade mäkkých drevín.

Medzi exotickým drevom vyniká Ipe ako najlepšia voľba vďaka svojej pozoruhodnej tvrdosti, ktorá je porovnateľná s teakovým drevom, ale je cenovo dostupnejšia. Ipe terasy preukázateľne vydržia viac ako 75 rokov, a to aj v podobe komerčných aplikácií ako sú napríklad promenády alebo reštauračné terasy. Ipe je odolné voči termitom, plesniam, hubám a trieskam, vďaka čomu je bezpečné a trvácne. Vďaka vysokej hustote je Ipe prirodzene odolné voči poškriabaniu i opotrebeniu a prípadné škrabance sa dajú ľahko obrúsiť, čím sa povrchu navráti jeho pôvodná krása. Na rozdiel od drevoplastových terás, tak Ipe terasy starnú s pôvabom a svojou životnosťou prekonávajú akékoľvek kompozitné materiály.

Výber materiálu na terasu: Záver

Pri výbere materiálov pre vašu terasu je nevyhnutné zohľadniť požiadavky na údržbu, trvanlivosť a estetický vzhľad. Kompozitná terasa, ktorá sa kedysi považovala za bezúdržbovú, odhalila niektoré nepraktické nevýhody spojené s vlastnosťami tohto materiálu. Drevené terasy, najmä exotické tvrdé dreviny ako Ipe, ponúkajú alternatívu s nízkymi nárokmi na údržbu a dlhou životnosťou. Vďaka svojej výnimočnej odolnosti, prirodzenej kráse a jednoduchej údržbe sa exotické terasy vynímajú ako najlepšia voľba pre majiteľov domov.

Vyvýšená terasa pri dome

Staviame prémiové terasy s garanciou kvality

20 rokov staviame drevené terasy v prémiovej kvalite so zárukou spokojnosti. Naša práca sa vyznačuje profesionálnym prístupom, zmyslom pre detail a nekompromisnosťou pri výbere len tých najlepších materiálov. Ak túžite po krásnej a dlhotrvácnej terase, pridajte sa aj vy k množstvu spokojných majiteľov terás na Slovensku. Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru zadarmo.

Pozrite si galériu našich realizácií drevených terás.


Zaujíma vás výber materiálu na terasu? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie informácie zo sveta montáže drevených terás, fasád a iných drevených projektov.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *