Záhradná drevená terasa – vylepšite svoj vonkajší priestor na nepoznanie

terasy pri dome. Ipe terasa, drevená terasa pri dome, realizácia terasy

Záhradná drevená terasa môže premeniť váš vonkajší priestor na skutočne podmanivé miesto. Okrem toho, že poskytne funkčný a všestranný priestor na relaxáciu a zábavu, tiež dodá vášmu exteriéru aj útulný a estetický vzhľad. V tomto článku preskúmame ako si zabezpečiť čo najdokonalejšiu drevenú terasu a poskytneme vám bohatú dávku inšpirácie z našich vlastných realizácií.

Výber správneho materiálu na terasu

Prvým a zásadným krokom pri plánovaní krásnej drevenej terasy je výber správneho materiálu. Ten totiž ovplyvní celé spektrum vzhľadových aj funkčných parametrov tejto stavby. Celkový vizuál a životnosť terasy sú tak priamo ovplyvnené výberom terasového materiálu. Pri rozhodovaní nad správnym typom dreviny zvážte faktory, ako sú odolnosť, požiadavky na údržbu a celková estetika.

Dreviny, ktoré používame na stavbu terás sa delia do 3 hlavných kategórií:

  • exotické drevo (Ipe, Teak, Cumaru, Bangkirai atď.);
  • termo drevo (Termo Borovica, Termo Jaseň);
  • impregnované mäkké drevo (Impregnovaná borovica, impregnovaný smrek).
inšpirácie na cumaru terasy, cumaru terasa, terasové dosky cumaru

Exotické drevo

Najlepšou možnosťou pre vonkajšie drevené terasy zostávajú exotické dreviny. Exotické drevo, ktoré pochádza z tropických krajín totiž poskytuje mimoriadnu odolnosť voči hnilobe, plesniam aj škodcom. Má vysokú tvrdosť, hustotu a výbornú stabilitu. Vďaka tomu predstavuje pevný a dlhotrvácny materiál na terasu, ktorý odolá náročným vonkajším podmienkam bez problémov.

Exotické dreviny sú okrem svojich výkonnostných parametrov vyhľadávané aj pre svoj krásny vzhľad. Majú pekný hladký povrch so zaujímavou kresbou na ktorom absentujú hrče a iné nedokonalosti. Svojou širokou škálou farebných prevední poskytujú ideálnu možnosť na prispôsobenie vzhľadu podľa rôznych nárokov a štýlov. Dosky z exotických drevín dodajú terase exkluzívny nádych.

Životnosť terasy z tropických drevín závisí od konrétneho typu dreva, no niektoré typy drevín poslúžia na terase až neuveriteľných 80 rokov.

thermo jaseň, terasa a obklad z thermo jaseňa, záhradná drevená terasa, drevená terasa

Termo drevo

Alternatívnou možnosťou k exotickým drevinám je termodrevo. Terasové dosky z thermo dreva sú špeciálnym spôsobom zahrievané na vysoké teploty, čím sa zmení vnútorná štruktúra dreviny. Drevo sa tak stáva odolnejšie a predlžuje sa jeho životnosť. Termizácia je skvelý spôsob, ako dokážeme vylepšiť rezistenciu lokálnych mäkkých drevín tak, aby sme výrazne predĺžili ich životnosť v exteriéri. Tento proces navyše prebieha bez škodlivých chemikálií, takže sú dosky bezpečné pre ľudí aj životné prostredie. Životnosť terasy z termodreva sa odhaduje približne na 20-30 rokov.

vyvysena terasa pri dome, stavba terás, montáž terasy, drevené terasy, realizácia drevenej terasy v Bratislave, montáž drevenej terasy, typy terás

Impregnované drevo

Čo sa týka impregnovaných drevín, tie vôbec neodporúčame použiť na stavbu terasy. Aj napriek tomu, že ich môžete nájsť v ponuke predajcov a niektorých ľudí zláka ich nízka cena, nevýhody a riziká spojené s týmto typom materiálu prevyšujú ich cenovú dostupnosť. Tieto dosky sú totiž napustené škodlivými chemikáliami vrátane ťažkých kovov, ktoré ich konzervujú a chránia pred škodcami a hnilobou. Tým predstavujú zdravotné riziko pre ľudí aj okolité prostredie.

Aj napriek impregnácii však tieto terasové dosky vykazujú veľmi krátku životnosť. Dosky rýchlo a nepekne zvetrávajú. Robia sa na nich triesky, praskajú a vplyvom výkyvov vlhkosti a zmien počasia sa môže drevo začať aj krútiť. Terasa z impregnovaných dosiek vám vydrží len pár rokov.

terasa z exotického dreva, drevená terasa, exotické dreviny na terasu, ipe, ioe drevo, ipe terasa, ipe drevo okolo bazéna, ipe terasa pri bazéne, montáž terasy z exotickej dreviny, montáž terasy

Plánovanie záhradnej terasy

Pri plánovaní terasy zvážte rozloženie a dizajn vašej záhradnej drevenej terasy, aby ste maximalizovali jej funkčnosť a vizuálny dojem. Zohľadnite dostupný priestor, okolitú krajinu a všetky existujúce prvky alebo stavby. Popremýšľajte i tom, na aký účel budete terasu využívať. Pomôže vám to ujasniť predstavu o doplnkoch k terase.

Na základe toho tak môžete zakomponovať do terasy prvky, ako sú miesta na sedenie, zabudované kvetináče alebo dokonca pergolu, aby ste vytvorili príťažlivé a ucelené vonkajšie prostredie. Drevená pergola alebo zastrešenie terasy vám okrem príjemného tieňa umožní používať terasový priestor aj počas menej priaznivého počasia. Zároveň tiež pomáha chrániť terasové dosky, čím predlžuje ich dobrú kondíciu a životnosť.

Ipe terasa s praktickym uloznym priestorom a miestom na pestovanie

Pridanie zelene a terénnych úprav

Integrácia rastlín a krajinných prvkov okolo vašej drevenej terasy môže zvýšiť jej prirodzenú krásu a harmonicky ju spojiť s okolitým prostredím. Zvážte zakomponovanie vyvýšených záhradných záhonov, alebo závesných kvetináčov, ktoré vnesú farbu, textúru a vôňu. Vyberte si rastliny, ktorým sa darí v miestnom podnebí a vytvorte si nádhernú ozázu podľa svojho gusta.

Záhradná drevená terasa a jej kvalitná realizácia

Ak túžite po drevenej terase na svojej záhrade, uistite sa, že jej realizáciu zveríte do rúk skutočným odborníkom. Montáž terasy je totiž kľúčovým faktorom, ktorý ovplyvní celkový vzhľad, komfort aj životnosť celej stavby. Záhradná terasa je totiž exteriérová stavba, ktorá podlieha náročným vonkajším podmienkam. A nakoľko drevo je prírodný materiál, ktorý reaguje na okolité prostredie, pri montáži sa musí prihliadať na celý rad okolností.

montáž ipe terasy, terasové dosky ipe cena, cena montáže ipe dosiek, realizácia terasy, montáž terasových dosiek, Montáž drevenej terasy

Naša spoločnosť pôsobí v oblasti realizácie terás už 20 rokov. Naše bohaté skúsenosti, profesionálny prístup a poctivosť nás radia medzi lídrov na trhu. Overné montážne postupy kombinujeme s modernými technológiami a využívame len top materiály i komponenty na trhu. Preto sa môžete spoľahnúť že vaša nová terasa od nás bude realizovaná v najvyššej kvalite so zárukou.

Zavolajte nám, alebo nám napíšte a my vám pripravíme cenovú ponuku na mieru zadarmo.

Pozrite si galériu našich realizácií drevených terás.


Zaujal vás tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie zaujímavosti zo sveta montáže drevených terás, fasád a iných drevených projektov.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *