Termodrevo – 6 dôvodov, prečo si zvoliť termicky upravené drevo

termodrevo, thermodrevo, thermo borovica, termoborovica, termodrevo fasada, termodrevo terasa, termodrevo obklad,

Termodrevo sa stáva horúcim hitom nielen v škandinávskej architektúre. Architekti, ktorí majú záľubu v prírodných a obnoviteľných materiáloch sa stále viac obracajú na možnosti využitia drevín v exteriéri aj interiéri. Zatiaľ čo naši predkovia museli prevažne využívať lokálne zdroje a stavať z dostupných drevín, moderné technológie nám priniesli riešenia ako vylepšiť aj menej odolné no zato rýchlorastúce mäkké dreviny.

Prevratná technológia tepelnej úpravy dreva vylepšuje výkonnosť i vzhľad dreviny a približuje ho tak vlastnostiam super-odolných exotických drevín z tropických oblastí. Navyše, termizácia dreva je proces pri ktorom sa nepoužívajú žiadne chemikálie. Preto je tento proces ekologický a výsledný produkt je bezpečný pre ľudí aj životné prostredie.

Poďme sa bližšie pozrieť na proces výroby termodreva a predstaviť si 6 dôvodov, prečo si zvoliť takto upravenú drevinu:

1. Prírodný a ekologický spôsob výroby

Ako napovedá samotný názov, termodrevo je tepelne upravené poväčšinou mäkké drevo a to spôsobom zahrievania v špeciálnej peci pri teplote viac ako 100 stupňov. Tento proces využíva len vodnú paru a teplo a teda je úplne prírodný a netoxický. Proces ohrievania prebieha v prostredí bez kyslíka, takže sa z drevených buniek vylúčia organické zlúčeniny.

Termizácia zmení vnútrorné štruktúry dreviny a výsledný produkt je oveľa stabilnejší, pretože drevo prestane absorbovať vlhkosť. Tepelná úprava zvyšuje aj samotnú trvanlivosť a odolnosť dreva, ktoré je následne omnoho odolnejšie voči plesni, hnilobe a drevokazivému hmyzu. Drevina zbavená vody sa stáva mimoriadne ľahkou a lepšie spracovateľnou pre širokú škálu aplikácií.

Tepelnou úpravou môžu prejsť rôzne druhy dreva, najčastejšie sa však na to využívajú mäkké dreviny, ktoré sú náchylné na rýchlu degradáciu v exteriéri, ako napríklad jaseň, borovica či smrek. Termizáciou sa môže predĺžiť životnosť týchto drevín až o 10-15 rokov a viac.

Thermo Jaseň, termodrevo, thermo drevo, thermodrevo boklady, fasáda thermojaseň, fasáda, fasádne obklady termodrevo,
Drevená terasa a fasáda z pôvabného thermo jaseňa.

2. Krajší vzhľad

Okrem zlepšenia výkonnostných parametrov sa termizácia dreva prejaví aj na jeho vzhľade. V dôsledku intenzívneho tepelného spracovania drevina stmavne a naberie tmavohnedý až čokoládový nádych. Odtieň stmavnutia dreva závisí od konkrétnej dreviny a teploty zahrievania. Čím vyššej teplote bola drevina vystavená, tým tmavší je výsledný vzhľad.

Tmavohnedý odtieň dodá drevine krásny až exotický vzhľad, ktorý je možné udržiavať pravidelnou starostlivosťou v podobe renovácie.

3. Termodrevo je bezpečné pre ľudí aj životné prostredie

Na to aby sa mäkké dreviny mohli použiť v exteriéri, musia byť ošetrené, inak začnú takmer okamžite podliehať poveternostným vplyvom, plesni a hnilobe, poprípade ich napadnú škodci. Na ochranu proti tomu sa dreviny impregnujú rôznymi škodlivými chemikáliami s fungicídnymi a insekticídnymi účinkami.

Výsledkom je predĺženie životnosti dreviny na úkor zdravia a životného prostredia, pretože tieto chemikálie v drevine ostávajú. Pri kontakte s kožou, pri vdychovaní aj pri vyplavovaní dažďom tieto chemikálie predstavujú neustále riziko pre zdravie i prostredie okolo nás. Aj preto je vhodné zvážiť použitie impregnovaných drevín a priplatiť si viac za bezpečné termodrevo.

Pri termizácii dreva sa používa len vodná para a vysoké teploty, takže tento proces nezahŕňa použitie žiadnych chemikálií. Tepelne upravené drevo je tak okrem krajšieho vzhľadu a vylepšenej odolnosti a dimenzionálnej stabilite aj bezpečné pre ľudí i životné prostredie. Predstavuje tak lepšiu a ekologickejšiu alternatívu impregnovaným drevinám.

Efektívna kombinácia horizontálneho a vertikálneho úkladu, thermo borovica.
Efektívna kombinácia horizontálneho a vertikálneho úkladu z thermo borovice v záhradnej kuchyni.

4. Dlhšia životnosť

Ako sme už spomínali vyššie, tepelnou úpravou sa menia vnútorné štruktúry dreva a to sa zbavuje svojich organických zlúčenín a vlhkosti. Výsledkom je väčšia stabilita a odolnosť dreva, čím sa výrazne predlžuje jeho životnosť.
V tabuľke nižšie môžete vidieť orientačné vlastnosti neupravenej a teplne upravenej borovice:

 Thermo Borovica*Borovica*
stupnica tvrdosti Janka 710stupnica tvrdosti Janka ~400
Hustota 430 kg/m³Hustota 420 kg/m³
Stredná trieda odolnostiNízka trieda odolnosti 
Životnosť 10-20 rokovŽivotnosť do 5 rokov
* Údaje v tabuľke sú len orientačné, pretože závisia od druhu konkrétnej borovice a spôsobu termickej úpravy

5. Ekologický aspekt

Termizácia dreva nám priniesla účinný spôsob, ako môžeme využívať lokálne mäkké dreviny z rýchlorastúcich ihličnatých stromov. Tepelnou úpravou ich môžeme vylepšiť tak, aby získali aspoň sčasti vlastnosti exotických tvrdých drevín dovážaných z tropických oblastí. Predĺžime tak ich životnosť bezpečným spôsobom bez použitia toxických chemikálií.

Absenciou toxických látok sa termodrevo radí medzi materiály bezpečné pre životné prostredie a po skončení životnosti je možné ho recyklovať.

termo borovica, zahradna terasa z thermo borovice, terasa s bazenom, drevena terasa okolo bazenu, drevena terasa s krytym bazenom, terasa z thermo dreviny, termodrevo
Záhradná terasa, thermo borovica.

6. Lacnejšie

O krásnej drevenej fasáde alebo terase už nemusíte len snívať. Ak nemáte vyšší rozpočet na exotické dreviny, vhodnou alternatívou môžu byť práve termodreviny. Tepelne upravené drevo vyzerá pôsobivo a pri správnej starostlivosti vám môže vydržať aj niekoľko desiatok rokov. Cena termodreva tak v rebríčku oprávnene leží v strede medzi najdrahšími exotickými drevami až po najlacnejšie, no nie príliš vhodné impregnované dreviny.

Kde nájsť kvalitné termodrevo?

Tak ako je tomu i pri exotických drevinách, aj tepelne upravené drevo má rôzne úrovne kvality. Výber samotnej dreviny ako aj spôsob zahrievania a celková teplota sú faktory, ktoré výrazne ovplyvňujú výsledný produkt. Ak sa chcete uistiť, že vaše thermodrevo bude prvotriednej akosti, stavte na istotu.

Spoločnosť CUMARU s.r.o. sa už viac ako 18 rokov venuje realizáciám drevených terás, fasád, podláh a iných aplikácií z dreva. Pracujeme so všetkými druhmi drevín pričom dbáme na vysokú odbornosť a poctivosť prevedenej práce. U nás máte garanciu kvality overenú dlhými rokmi práce a množstvom spokojných zákazníkov.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku zadarmo.

Páčil sa vám náš článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre novinky, informácie a zaujímavosti zo sveta dreva, drevených terás, fasád či podláh.

Zaujímajú vás ďalšie informácie o thermo dreve? Prečítajte si naše predchádzajúce články:
Termo Borovica – terasové a fasádne dosky s charakterom
Thermo Jaseň – revolučne upravené drevo pre výnimočnú terasu a fasádu
Thermodrevo ako ekologická a lacnejšia varianta pre terasy a fasády

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *