Ako zvoliť optimálnu dilatačnú medzeru medzi terasovými doskami

realizácia drevenej terasy, drevená terasa, ipe, ipe terasa, exotické drevo ipe, drevina ipe, ipe terasové dosky, realizácia terasy, montáž terasy, ako vylepšiť terasu, Ipe terasa

Správna a profesionálna montáž je najpodstatnejší krok pri samotnej realizácii drevenej terasy. Môžeme investovať do drahých terasových dosiek aj do kvalitných doplnkov. Ak sa však zanedbá niečo pri montáži, alebo je niektorý z krokov montáže prevedený nesprávne, výsledkom bude nekvalitná stavba s chybami.

Chyby pri stavbe terasy sa môžu ale aj nemusia prejaviť okamžite. Po dokončení montáže niekedy vyzerá pre oko laika všetko v poriadku. Dôsledky zlej montáže terasy sa však čoskoro dostavia. Ako spoločnosť s dlhoročnou pôsobnosťou na Slovensku v oblasti realizácie terás sme už videli množstvo zlých montáží, ktoré sme následne opravovali a demontovali.

Či už sa jednalo o svojpomocné stavby, alebo terasy postavené neserióznymi firmami, všetky projekty mali spoločných menovateľov – neodbornosť, nedôslednosť, nedostatok znalostí o drevine a jej chovaní v exteriéri, poprípade nesprávne použité konštrukčné doplnky.

Jednou z mnohých chýb pri montáži terasy sú nesprávne nastavené dilatačné medzery medzi terasovými doskami. Či už sa jedná o terasu z dreva alebo drevoplastu, dilatačné škáry zaisťujú bezpečný odstup terasových dosiek v prípade ich rozširovania i zmršťovania. Zároveň umožňujú odtok vody, čím sa zaisťuje dôkladné odvodnenie terasy.

Drevo reaguje na okolité prostredie

Drevo je prírodný materiál pozostávajúci z vlákien, ktoré sú schopné zadržiavať vlhkosť. Keďže sú terasové dosky vystavené vonkajšiemu prostrediu, podliehajú celoročným poveternostným vplyvom a ročným obdobiam. Vlhkosť vzduchu teda priamo ovplyvňuje rozťahovanie a zmršťovanie terasových dosiek. Čím viac vlhkosti drevené vlákna nasiaknu, tým viac sa drevo roztiahne a naopak.

Počas období s vyššou mierou vlhkosti vzduchu ako napríklad v lete, terasové dosky nasiaknu vlhkosť a roztiahnu sa. Naopak, v zime kedy je vlhkosť vzduchu nižšia, drevo vyschne a zmenší svoj objem. Tento faktor treba mať napamäti pri montáži terasy a predpokladaní správnych dilatačných medzier medzi terasovými doskami.

Ak sa terasa montuje v lete, môže sa zvoliť užšia medzera, pretože v zime sa terasové dosky zmrštia a medzera sa rozšíri. Ak sa terasa montuje v zime, treba rátať s tým, že s príchodom leta sa drevo roztiahne a je potrebné zvoliť širšiu medzeru medzi doskami.

Dilatačné medzery teda nesmú byť príliš úzke ale ani príliš široké. Ak sú škáry medzi terasovými doskami namontované s neprimerane širokými medzerami, terasa sa nadmieru znečisťuje. Do medzier sa zachytávajú rôzne nečistoty a v prípade, že sa pravidelne neodstraňujú, môžu dopomôcť k rôznym problémom, napríklad k nahromadeniu vlhkosti a následnej tvorbe plesní či hnilobe.

Ešte väčší problém predstavuje situácia, ak je zvolená príliš malá medzera medzi terasovými doskami. V takom prípade sa terasa môže na rôznych miestach vydúvať a tvoriť nerovnomerný povrch. Takýto povrch je nebezpečný z hľadiska úrazu, ale aj preto, že môže poškodiť samotné terasové dosky a spôsobiť ich popraskanie či iné znehodnotenie.

Ako zvoliť optimálnu dilatačnú medzeru medzi terasovými doskami, chyby pri montáži terasy, zle namontovaná terasa, chybná montáž terasy, zle položené terasové dosky
Nerovnomerné a zle zvolené dilatačné medzery spôsobili vydutie terasovej dosky.

Prečítajte si tiež: 3 najlepšie drevené podlahy na terasu na slovenskom trhu

Každý druh dreva reaguje na vlhkosť iným spôsobom

Keď už sme sa oboznámili s faktom, prečo treba medzi terasovými doskami zanechávať správne dilatačné škáry, netreba opomenúť aj ďalší faktor, ktorý musíme pri montáži zohľadňovať. Je ním samotný typ dreviny. Na stavbu terasy sa používa niekoľko druhov drevín a každá reaguje na exteriérové podmienky trochu inak.

Tvrdé exotické dreviny, ako napríklad Ipe, Teak, či Cumaru, majú väčšiu hustotu vlákien vďaka čomu zadržiavajú menšie množstvo vody. Tým pádom majú lepšiu rozmerovú stabilitu v porovnaní s tvrdými drevinami z našich končín alebo mäkkými drevinami. Skúsený montážnik pozná rozmerovú stabilitu jednotlivých drevín a s ohľadom na ročné obdobie a vonkajšie prostredie dokáže zvoliť najoptimálnejší rozmer dilatačných medzier.

Ak uvažujeme nad tým, ako zvoliť optimálnu dilatačnú medzeru medzi terasovými doskami, musíme zohľadňovať viacero faktorov. Okrem vlhkosti vzduchu a ročného obdobia treba brať ohľad aj na samotný typ dreviny.

Nechajte to na profesionálov

Aj keď sa montáž terasy môže zdať ako jednoduchý stavebný úkon, mnohých ľudí nakoniec prekvapí čo všetko je v nej obsiahnuté. Pretože aj na prvý dojem taká banálnosť, ako medzera medzi terasovými doskami, vyžaduje skúsenosť a znalosť správne predpokladať reakciu dreviny v rôznych podmienkach a obdobiach.

Aby ste sa vyhli budúcim komplikáciám spojených s nesprávnymi krokmi pri montáži terasy, odporúčame vám obrátiť sa na profesionálov. Naša spoločnosť CUMARU s.r.o. pôsobí v oblasti montáže a renovácie drevených terás, fasád i podláh už viac než 18 rokov.

Pri našej práci sa sústredíme na odvedenie poctivej práce s dôrazom na detail za použitia materiálov a doplnkov najvyššej akosti. S nami máte garanciu kvality so zárukou krásnej, bezpečnej a dlhotrvácnej terasy, ktorá vám vydrží bezproblémov slúžiť po mnoho rokov.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru.

Zaujal vás náš článok ako zvoliť optimálnu dilatačnú medzeru medzi terasovými doskami? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *