Top 10 nápadov na využitie dreva v exteriéri

drevená pergola, Top 10 nápadov na využitie dreva v exteriéri, drevené pergoly, pergoly na terasu

Drevo je náš odveký zdroj obnoviteľného a ľahko spracovateľného stavebného i okrasného materiálu. Ľudia ho už celé storočia využívajú na rôzne účely najmä v stavebníctve. S vedecko-technickým pokrokom drevo postupne začali nahrádzať nové materiály, ako napríklad betón či plasty. Veľká väčšina týchto materiálov je však neekologická a pri ich výrobe sa produkujú obrovské množstvá CO2.

Nenahraditeľné vlastnosti a schopnosti dreva zažívajú v posledných rokoch obrodu, kedy sa v modernej architektúre opäť začíname vracať k drevu. So vzrastajúcim trendom ekologickej uvedomelosti, ale aj s potrebou cítiť sa bližšie k našej podstate, po dobe železnej, betónovej a plastovej, znovu objavujeme praktické a funkčné využitie dreva v interiéri i exteriéri.

V našich článkoch sme sa už venovali téme využívania dreva v exteriéri a priblížili sme si, prečo je drevo významný ekologický materiál. Predstavili sme si aj dôvody, prečo sú niektoré druhy drevín jedným z najlepších materiálov na stavbu terás či fasád. V tomto článku si v krátkosti zhrnieme, aké je najčastejšie a najpopulárnejšie využitie dreva v exteriéri.

1. Drevená terasa

realizácia drevenej terasy, ipe terasa, ipe, ipe drevo, drevená terasa, montáž drevenej terasy na mieru, exotické drevo na terase, ipe terasové dosky
Naša realizácia terasy z exotickej dreviny Ipe.

Pekná drevená terasa zkrášľuje váš vonkajší priestor domu a poskytuje praktické a vizuálne príjemné miesto na trávenie voľného času. Exteriérovej terase sa zvykne hovoriť aj záhradná obývačka a to pochopiteľne preto, že predstavuje centrum záhrady, kde sa koncentruje naša aktivita.

Najvhodnejšie dreviny na stavbu terasy sú tvrdé exotické drevá ako Ipe, Teak, Cumaru, Massaranduba, Garapa, Bangkirai, Merbau a podobne. Exotické drevá majú krásny vzhľad, dlhú životnosť a sú prirodzene veľmi odolné. Preto ak si zabezpečíte terasu z exotickej dreviny, budete mať na svojom pozemku pôvabné a vzácne drevo, z ktorého každá terasová doska predstavuje unikát z tropických oblastí.

Ďalším vhodným výberom dreviny na realizáciu terasy je aj čoraz populárnejšie thermodrevo. Tepelne upravné mäkké dreviny ako Thermo Borovica alebo Thermo Jaseň získavajú schopnosť lepšie odolávať exteriérovým podmienkam. To všetko bez chemikálií len pomocou vysokých teplôt a vodnej pary. Táto revolučná technológia nám umožnila využívať lokálne dreviny, ktoré sú dostupnejšie než exotické drevo.

2. Drevená pergola

drevená pergola, ipe terasa, ipe montované na deck wise spony, kryta terasa, terasa s pristreskom, exoticka terasa
Montáž drevenej pergoly z našej dielne.

Praktická drevená pergola má hneď niekoľko výhod, pre ktorú si ju k terase volí množstvo majiteľov. Poskytuje príjemný tieň pred slnkom a zároveň predlžuje dobu užívania terasy aj v menej priaznivom počasí, napríklad počas dažďa. Ak je drevená pregola umiestnená nad drevenou terasou, chráni ju pred poveternostnými vplyvmi a UV žiarením. Predlžuje tak životnosť a pekný vzhľad terasových dosiek.

3. Drevená fasáda

Top inšpirácie pre drevené fasády
Naša realizácia fasády z Kanadského Červeného Cédru.

Pôsobivé drevené fasády neslúžia len na skrášlenie domu, ale majú aj nespočetné množstvo výhod. Jednou z nich je termoizolácia, ktorá zabezpečí menšie teplotné výkyvy v inetriéri. Drevo si udržiava stálu teplotu a najmä počas horúcich letných dní oceníte, že sa neprehrieva a nesála nepotrebné teplo aj po západe slnka. Ďalšou výhodou drevenej fasády je aj jej protihluková vlastnosť, ktorá pomôže odhlučniť vaše bývanie pred rušnými zvukmi zvonku.

Podobne ako pri terasách, aj v prípade drevených fasád je najlepšie zvoliť si exotické drevo alebo thermodrevo. Obľúbenou voľbou pre drevené fasádne obklady je tiež Kanadský Červený Céder, ktorý vytvára podmanivé mozaikové efekty a má veľmi krásnu kresbu. Na obrázku vyššie môžete vidieť fasádu z Kanadského Cédru z našej dieľne.

4. Drevené schody

drevená terasa, drevené schody, exotická terasa, terasa pri dome, ipe terasa, exotická terasa, ipe drevina, ipe drevo na terasu
Realizácia drevenej terasy a schodov z exotického dreva Ipe.

Drevené schody zladené s terasou, ktoré sme realizovali na jednej novostavbe sú zaujímavým príkladom toho, ako dokonale sa dajú zladiť prírodné stavebné materiály. V tomto prípade sa jedná o exotické drevo Ipe v kombinácii s obkladovým kameňom, ktoré vytvárajú útulné spojenie.

5. Drevená brána

drevena brana, realizacia obkladu vstupnej brany, drevene oblozenie brany, vstupna brana do dvora, thermodrevo, sibirsky smrekovec,

Drevená brána na mieru vám poskytne majestátny vstup do dvora. Na obrázku môžete vidieť našu realizáciu obloženia brány z termicky upraveného Sibírskeho Smrekovca.

6. Drevený podhľad

drevený podhľad, drevená terasa, kamená fasáda, kamenný obklad, drevená lavička, ipe drevo, ipe drevina, ipe terasa, ipe obklad, drevené obloženie domu

Zaujímavá vychytávka, ktorá úpúta pohľad každej osoby nachádzajúcej sa na balkóne či terase. Hovoríme o tzv. drevenom podhľade, alebo soffite, teda o drevenom obklade vyčnievajúcej časti strechy. Okrem pútavého vzhľadu má aj svoje praktické funkcie, ktoré pomáhajú udržiavať zdravie strechy a odvlhčovať interiér domu.

7. Drevený záhradný nábytok

využitie dreva v exteriéri, teak, teakový nábytok, záhradný nábytok, masívny záhradný nábytok,

Drevené záhradné doplnky sú neoddeliteľnou súčasťou vonkajšieho priestoru. Najkrajší a najvyhľadávanejší záhradný nábytok sa vyrába z exotického Teaku, ale aj z iných masívnych drevín ako napríklad Ipe. Výhodou takéhoto nábytku je jeho dlhá životnosť a výborná odolnosť v exteriéri. Masívny záhradný nábytok má prémiový až luxusný vzhľad a perfektne doplní vašu terasu.

Výhodou dreveného nábytku oproti iným materiálom je možnosť renovovať ho. Profesionálnou renováciou môžete prinavrátiť krásny vzhľad dreva a nábytok bude aj po rokoch vyzerať ako nový. Ošetrením masívneho nábytku ho zároveň chránite pred vonkajšími vplyvmi a predlžujete jeho životnosť.

8. Drevený mostík

využitie dreva v exteriéri, mostík, drevený mostík, záhradné jazierko s mostíkom

Rozkošný drevený mostík ladiaci k záhradnému jazierku dotvorí zovňajšok vášho kráľovstva a posunie ho bližšie k dokonalosti. Aj takéto drevené aplikácie vám dokážeme vytvoriť na mieru podľa vašich predstáv.

9. Drevený kvetináč

využitie dreva v exteriéri, drevený kvetináč, drevený záhon, vyvýšený záhon, ipe, ipe drevo,

Posledným hitom drevených doplnkov k terase sú drevené kvetináče, alebo vyvýšené záhony na mieru vytvorené z rovnakého typu dreviny ako samotná terasa. Svojim majiteľom umožňujú povýšiť vzhľad terasy prostredníctvom pridania zelene či kvetov a umocniť tak pocit spojenia s prírodou, ktorú drevo navodzuje.

Vyvýšené záhony sú efektívnym spôsobom, ako sa aj na malej ploche dajú pestovať rastliny a kvety. Môžete si tak kľudne záhradkárčiť aj na svojej balkónovej terase v meste.

10. Drevené mólo

drevena terasa na jazere, drevené mólo na jazere, montáž terasy, montáž drevenej terasy pri vode, terasa pri vode, drevené terasy,

Drevené mólo na pláži je absolútnou nevyhnutnosťou pre maximálny komfort a relax. Na obrázku vyššie môžete vidieť našu realizáciu drevenej terasy a móla na prírodnom jazere v okolí Senca.

Toto boli naše inšpirácie na využitie dreva v exteriéri. Ak patríte medzi milovníkov dreva a chcete si svoj vonkajší priestor obohatiť o rôzne drevené aplikácie, sme pripravení splniť aj tie najnáročnejšie očakávania. Či už si zvolíte montáž terasy, fasády, pergoly, alebo akéhokoľvek iného dreveného obkladu či záhradného doplnku, naša spoločnosť vám garantuje vysokú odbornosť a kvalitu s dôrazom na detail.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru.

Zaujal vás tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva na terasy, podlahy a fasády.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *