Cumaru alebo Ipe? Porovnanie najpopulárnejších exotických terasových dosiek

Drevená podlaha na balkón a terasu. Montáž drevenej podlahy na balkóny a záhradné terasy, Porovnanie Cumaru a Ipe

Cumaru a Ipe sú ideálne do exteriéru. Drevené terasy z týchto exotických drevín sú neuveriteľne všestranné, vďaka čomu sa v posledných rokoch tešia veľkej obľube v dizajnérskych a stavebných komunitách.

Drevo Cumaru sme podrobne opísali aj v našom predchádzajúcom článku a obe dreviny Ipe aj Cumaru sme zaradili medzi 5 najlepších drevín na stavbu terasy.

Poďte s nami bližšie spoznať a porovnať si tieto pozoruhodné exotické tvrdé dreviny, ktorých využitie sa najlepšie uplatňuje v záhradných terasách.

Podobnosť dreviny Cumaru a Ipe

 • Podľa testu tvrdosti dreva metódou Janka má Cumaru tvrdosť 3540 a Ipe 3680. Pri metóde Janka je malá oceľová gulička o veľkosti 1,128 cm pomaly vtláčaná do testovacieho materiálu až dokým sa nezaborí do dreva do svojej polovice. Cumaru a Ipe sú tak neskutočne tvrdé dreviny, že je potrebné vyvinúť tlak viac ako 3000 PSI na to, aby sa gulička zaborila do dreva. Pre porovnanie je to dvakrát viac ako pri bielom či červenom dube.
 • Ipe a Cumaru sú dokonale odolné proti poškriabaniu a často sa vyberajú do oblastí s vysokou premávkou. Od promenád cez komerčné terasy, chodníky až po záhradné terasy a verandy.
 • Cumaru má hustotu 1,07 g/cm³ zatiaľ čo Ipe má hustotu 1,04 g/cm³. Obe tieto exotické dreviny sú také husté, že sa klasifikujú ako tvrdé dreviny s vysokou hustotou. Vďaka vysokej hustote a prirodzenej nepriepustnosti sú tak mimoriadne odolné proti plesniam a hnilobe.
 • Cumaru bolo testované na pevnosť v ohybe vlákien na 22 400 psi. Ipe má pevnosť v ohybe vlákna 23 360 psi. Oba tieto nadpriemerne vysoké výsledky testov sú dôkazom toho, že terasy Cumaru a Ipe sú omnoho odolnejšie a stabilnejšie ako akékoľvek európske, americké dreviny, či dokonca syntetické terasové materiály ako Trex a ďalšie.
 • Obe drevené terasové obklady z Cumaru aj Ipe majú vynikajúcu prirodzenú odolnosť proti napadnutiu hmyzom ako sú napríklad termity.
 • Terasy Cumaru a Ipe majú pozoruhodnú prirodzenú odolnosť proti rozkladu a hnilobe. Nie je nezvyčajné, že tieto druhy vydržia v drsných vonkajších podmienkach desiatky rokov.
 • Pretože obe dreviny majú nesmierne dlhú životnosť, Ipe a Cumaru patria medzi najlepšie hodnotené druhy dreva z hľadiska nízkych dlhodobých nákladov. Analýzy nákladov na životný cyklus terasy ukazujú, že Ipe a Cumaru terasy predstavujú najnižšie celkové náklady počas celej životnosti projektu.

Rozdiely medzi Ipe a Cumaru

 • Cumaru aj Ipe majú rozmanité odtiene exotických farieb. Terasové dosky Cumaru sa pohybujú v žltohnedej, zlatistej, jantárovej až červenohnedej farbe, čím drevina získala prezývku „Brazílsky teak“. Ipe terasové dosky sú ešte rozmanitejšie. Farebné spektrum Ipe sa pohybuje od svetlohnedej cez olivovohnedú po tmavohnedú i s tmavočervenými odtieňmi, čím si získalo prezývku „Brazílsky orech“.
 • Z hľadiska zrnitosti oba druhy drevín vykazujú širokú škálu krásnych exotických kresieb a zrnitosti. Ipe má zvyčajne jemnejšiu zrnitosť, zatiaľ čo Cumaru má hrubšie zrná. Kresba Ipe dreviny je ešte hlbšia, kontrastnejšia a svojimi elegantnými líniami vizuálne podmanivejšia.
 • Pokiaľ ide o počiatočné ceny, Cumaru je zvyčajne približne o 30% lacnejšie ako Ipe.
 • Aj keď je Cumaru veľmi stabilná drevina, Ipe, známe ako železné drevo, sa považuje za ešte stabilnejší druh tvrdého dreva. Ipe je vhodnejšie do náročných exteriérov ako napríklad ku bazénom a jazierkam.
 • Ipe má dlhšiu životnosť ako Cumaru. Ipe terasa vám pri správnej starostlivosti vydrží oveľa viac ako 75 rokov, životnosť Cumaru terasy je odhadovaná na približne 45-50 rokov.

Či už si teda pre svoju terasu vyberiete Cumaru alebo Ipe terasové dosky, bude to v oboch prípadoch skvelá voľba. Obe dreviny vám pri pravidelnej starostlivosti vydržia niekoľko desiatok rokov. Stabilnosť a odolnosť týchto druhov dreva vám zabezpečí minimálne udržiavacie náklady v porovnaní s mäkkými drevinami.

Výnimočnosť krásneho vzhľadu, dokonalé vlastnosti do exteriéru a dlhá životnosť drevín Cumaru aj Ipe ďaleko prevyšujú hodnotu terasy z akejkoľvek európskej dreviny aj za cenu počiatočných vyšších nákladov.

Cumaru terasa s vrúbkovaným profilom, Cumaru Ipe porovnanie
Cumaru terasa s vrúbkovaným profilom
Cumaru Ipe porovnanie
Cumaru terasa s hladkým profilom po renovácii a ošetrení olejom

Kvalita Ipe a Cumaru terasových dosiek

Tak ako s každým prírodným materiálom, aj v prípade Cumaru a Ipe terasových dosiek platí, že na trhu sa pohybuje veľa dodávateľov s rôznou kvalitou drevín a spôsobom ich spracovania.
Spoločnosť CUMARU s.r.o. spolupracuje len s overenými dodávateľmi exotických drevín, ktorí získavajú drevo prvotriednej kvality z trvalo udržateľných obhospodarovaných lesov. Naše terasy z Cumaru a Ipe drevín majú FSC alebo PEFC certifikát čo zaručuje, že dreviny boli vypestované a spracované za dodržiavania ekologických, sociálnych a etických štandardov.

Naša spoločnosť ponúka zvýhodnenú cenu Cumaru a Ipe terasových dosiek v prípade, že budeme realizovať aj montáž. Kontaktuje nás pre cenovú ponuku na mieru zadarmo.

Zaujalo vás Cumaru alebo Ipe? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva na terasy, podlahy a fasády.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Jeden názor na “Cumaru alebo Ipe? Porovnanie najpopulárnejších exotických terasových dosiek

 1. Pingback: Čo je to Ipe a prečo je najlepšou drevinou na stavbu terasy a obklad fasády? - Cumaru

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *