Inšpirácie na pekné záhradné terasy, ktoré si môže dovoliť každý

Drevená terasa, drevené terasy, montáž drevenej terasy, realizácia drevenej terasy, realizácia terasy Bratislava,

Investícia do nášho domova, je tou najdôležitejšou investíciou, ktorú robíme. Zveľadovaním a staraním sa o svoj domov si vytvárame príjemné prostredie, ktoré nám prináša pocit bezpečia, nech sa vonku deje čokoľvek. Náš pocit z domova je preto mimoriadne dôležitým aspektom. Tak ako hlavným spoločenským miestom vo vnútri domu je obývačka, v exteriéri je to práve terasa, kde sa sústreďuje centrum diania.

Pekné záhradné terasy poskytujú praktický a komfortný priestor na užívanie si voľného času na našom pozemku. Ak je teda našou prioritou cítiť sa doma čo najlepšie, záhradná terasa by mala byť nevyhnutnou súčasťou nášho domova. V dnešnom článku vám predstavíme inšpirácie na záhradné terasy, ktoré si môže dovoliť každý.

záhradná terasa z dreva, drevené terasy inšpirácie, lacná drevená terasa

Existuje viacero druhov materiálov na stavbu terasy, avšak najobľúbenejšou a najlepšou voľbou stále zostáva drevená terasa. Kvalitná drevená terasa poskytuje mimoriadne estetický a praktický priesor s ideálnymi vlastnosťami v exteriéri. Terasové dosky z dreva sú odolné voči vonkajším podmienkam, protišmykové a zachovávajú si stálu teplotu, takže sú príjemné na dotyk aj počas horúcich dní na slnku.

Drevená terasa je však okrem praktických vlastností vyhľadávaná aj pre svoje vizuálne prednosti. Nadčasová krása dreva je podtrhnutá prirodzeným aspektom tohto materiálu. Drevo nenarúša okolité prostredie, práve naopak, pomáha stavbám zapadnúť do okolia a zjemňovať kontrast medzi stavbou a prírodou.

Ďalšou výhodou drevenej terasy je jej možnosť renovácie a obnovy vzhľadu. Vyblednuté a zošednuté dosky aj drobné praskliny, škrabance či fľaky, to všetko vieme krásne zrenovovať a obnoviť do pôvodného vzhľadu. Drevená terasa tak patrí medzi jediné terasové materiály, ktoré môžeme ošetriť tak, aby vyzerali ako nové aj po mnohých rokoch.

Pekné záhradné terasy si môže dovoliť každý

Cena je jedným z hlavných faktorov, ktoré ovplyvňujú náš výber. Pri rozhodovaní sa nad stavbou terasy si môžeme vybrať z mnohých materiálov podľa nášho rozpočtu. Pri drevených terasách si môžeme vybrať z niekoľkých možností:

Terasa z exotického dreva

Pri terase z exotickej dreviny máme síce vyššie počiatočné náklady, avšak z dlhodobého hľadiska sa nám tieto náklady vykryjú najdlhšou výdržou a bezproblémovým užívaním terasy. Neobyčajne tvrdé a odolné exotické drevo je najvhodnejšia voľba z hľadiska pomeru výkon-vzhľad-cena-životnosť. Najjednoduchšie sa to vysvetľuje na konkrétnom príklade:

Exotické drevo IpeImpregnovaná Borovica*
stupnica tvrdosti Janka 3,680stupnica tvrdosti Janka ~400
Hustota 1050 kg/m³Hustota 420 kg/m³
Najvyššia trieda odolnostiNízka trieda odolnosti 
Životnosť 80 rokovŽivotnosť do 5 rokov
* Údaje v tabuľke sú len orientačné, pretože závisia od kvality konkrétnej dreviny

Z tabuľky môžete vidieť, že ak si dáte spraviť terasu z exotického dreva Ipe, pri správnej starostlivosti Vám môže vydržať aj 80 rokov. Ak si dáte spraviť terasu z nevhodnej mäkkej dreviny akou je Borovica, síce vás to bude na začiatku stáť menej, no terasa vydrží funkčná cca 5 rokov.

Po 5 rokoch musíte terasu demontovať a vykonať novú montáž terasy. Ak sa zamyslíme nad tým, koľko by sme tento proces museli opakovať počas životnosti jednej Ipe terasy, teda 80 rokov, určite nám z toho vyjde, že v konečnom dôsledku ušetríme, ak si zvolíme dlhotrvácnu exotickú drevinu.

realizácia drevenej terasy, ipe terasa, ipe, ipe drevo, drevená terasa, montáž drevenej terasy na mieru, exotické drevo na terase, ipe terasové dosky, pekné záhradné terasy,
Terasa pri dome z prémiového exotického dreva Ipe sa okrem mimoriadnej odolnosti vyznačuje aj skutočne krásnym vzhľadom.

Z hore uvedených údajov nám teda jasne vyplýva, že na kvalite sa neoplatí šetriť, pretože v konečnom dôsledku nás to nakoniec môže vyjsť poriadne draho. Ak máme nižší rozpočet, radšej si zvoľme terasu z kvalitnej a odolnej dreviny menších rozmerov než veľkú terasu z lacného a nevhodného dreva, ktoré do pár rokov zhnije.

Na výber máme niekoľko druhov exotických drevín v rôznych cenových reláciách. Môžete si tak zvoliť drevinu podľa svojho rozpočtu aj požiadaviek na vzhľad. Viac informácií o exotickýh drevinách si prečítate v našom staršom článku.

Renovácia terasy z Cumaru, exotické terasové dosky
Staršia terasa z exotického dreva Cumaru.

Terasa z thermo dreva

Ak Vám rozpočet predsa len nedovoľuje zvoliť si exotické drevo na terasu, vhodnou alternatívou je thermo drevo. Tepelne upravené dreviny, napríklad Thermo Borovica alebo Thermo Jaseň, sú špeciálne upravené mäkké dreviny. Tepelnou úpravou sa drevina stáva odolnejšia a stabilnejšia na zdolávanie náročných podmienok v exteriéri. Bonusom termizácie je aj pekné tmavšie zafarbenie dosiek.

Životnosť terasy z thermo dreva môže dosiahnuť od 20-30 rokov a viac v závislosti od typu, kvality dreviny aj spôsobu a pravidelnosti ošetrovania. Isté však je, že je to rozumná voľba čo sa týka výberu materiálu na terasu.

pekné záhradné terasy, thermo jaseň, thermo drevo, terasa z thermodreva, termodrevo terasa, termodrevo na terasu
Obľúbenou termodrevinou na terasy je Thermo Jaseň pre svoju výraznú až exotickú kresbu. Na obrázku môžete vidieť terasu s estetickým vertikálnym obložením, ktoré poskytuje útulný exteriérový priestor.

Záver

Pri rozhodovaní sa o stavbe terasy a výbere materiálu by sme nemali zabúdať na dlhodobé dopady našich rozhodnutí. Pri výbere kvalitných materiálov máme síce vyššie počiatočné náklady, tie sa nám však zúročia z dlhodobého hľadiska. Ak je našou prioritou mať odolnú a krásnu terasu, ktorá nám bude slúžiť po desaťročia, potom si ju určite môžeme dovoliť pri vhodnej kombinácii rozmeru a typu materiálu.

jednoduchá terasa, malá terasa, ipe terasa, terasa pri dome, terasy pri dome, drevená terasa, realizacia terasy, montaz terasy pri dome, terasa z exotickej dreviny, exoticka terasa, ipe drevo, ipe, malé terasy
Aj takáto mini terasa pri dome dokáže potešiť a poskytnúť užitočný priestor na posedenie na záhrade. Je lepšie zvoliť si terasu z kvalitnej a odolnej dreviny menších rozmerov, než veľkú terasu z lacného dreva, ktoré začne po pár rokoch degradovať.

Získajte očarujúcu terasu s garanciou kvality za férovú cenu

Naša spoločnosť sa venuje realizáciám terás už 19 rokov. Obráťte sa na nás, ak chcete terasu prvotriednej kvality montovanú profesionálmi s odbornými a technickými zručnosťami. Pripravíme vám návrh na mieru podľa vašich individuálnych potrieb a poradíme najoptimálnejšiu voľbu dreviny.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru.

Pozrite si galériu našich realizácií drevených terás.


Páčili sa vám naše inšpirácie na pekné záhradné terasy? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta drevených terás, fasád a iných aplikácií z dreva.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *