Thermo Jaseň – revolučne upravené drevo pre výnimočnú terasu a fasádu

Thermo Jaseň, termodrevo, thermo drevo, thermodrevo boklady, fasáda thermojaseň, fasáda, fasádne obklady termodrevo,

Azda všetci poznáme listnatý strom Jaseň vyskytujúci sa aj na našom území, no nie všetci vedia, čo to znamená pojem Thermo Jaseň.

Termo Jaseň je špeciálne upravený Jaseň, ktorý prostredníctvom tepelnej úpravy získava lepšie vlastnosti na využitie najmä do exteriéru.

Táto revolučná technika úpravy dreva vznikla v Škandinávii ako dostupnejšia varianta k exotickým drevinám. Exkluzívne tropické dreviny, ako sú Ipe, Cumaru, Teak, Massaranduba a podobne, sa vyznačujú prvotriednou tvrdosťou a prirodzenou odolnosťou voči hnilobe, plesni i škodcom. Drevo z našich zemepisných šírok však takéto dobré vlastnosti nemá.

Po exotických drevinách je celosvetovo veľký dopyt a dovážajú sa z veľkej diaľky, čo spôsobuje ich vyššiu cenu a menšiu dostupnosť. Termo Jaseň má teda výhodu v tom, že je lacnejší i dostupnejší na európskom trhu.

Drevené obklady na dom. Drevený fasádny obklad na dom. Montáž drevenej fasády. Najlepšie dreviny pre dokonalé drevené fasády
Fasádne drevené obklady z Thermo Jaseňa v detaile

Je Termo Jaseň ekologický?

Ak máme porovnať termo jaseň s exotickými drevinami, musíme sa zamyslieť nad tým, čo tento pojem predstavuje. Ak je termojaseň vyťažený a spracovaný lokálne, potom jeho prevoz v rámci Európy nepredstavuje takú ekologickú záťaž ako pri dovoze exotických drevín z Brazílie, Ázie a podobne.

Avšak ak si porovnáme životnosť terasy napríklad takého Ipe v porovnaní so životnosťou terasy z thermo jaseňa, potom sa Ipe stáva víťazom v tomto „ekologickom súboji“.

Životnosť Ipe môže byť pri správnej staroslivosti až 80 rokov, zatiaľ čo terasa z Thermo Jaseňa vydrží najviac 20 rokov. To znamená, že terasu z termo jaseňa budeme musieť vymeniť až 4-krát v priebehu životnosti jednej Ipe terasy. Z tohto hľadiska predstavuje thermo jaseň oveľa väčšiu uhlíkovú stopu pre našu planétu.

Či už sa teda rozhodnete pre termodrevinu alebo pre exotickú drevinu, uistite sa, že toto drevo bolo získané legálne a má ekologický certifikát FSC alebo PEFC. Viac o ekologickom aspekte ťažby a spracovaní dreva sa môžete dočítať v našom predchádzajúcom článku.

Dizajnová terasa z termo jaseňa

Ako sa Thermo jaseň vyrába?

Tepelne upravené drevo – Termodrevo prinieslo riešenie, ako môžeme zlepšiť vlastnosti mäkkých i miestnych tvrdých drevín a tým priniesť na trh lacnejšie a ekologickejšie varianty pre exteriérové využitia.

Proces termizácie spôsobuje v dreve chemické a štrukturálne zmeny čím mení niektoré jeho vlastnosti a kvality. Drevo sa stáva po takejto úprave stabilnejšie, odolnejšie voči vlhkosti, plesniam, hnilobe aj drevokazivému hmyzu. Naviac sa predlžuje jeho životnosť.

Tepelná úprava dreva sa vykonáva v špeciálnych komorových peciach, kde sa drevo zahrieva pri teplotách v rozmedzí 180 – 230 °C. Pri tomto procese teda nie sú použité žiadne chemikálie a drevo je 100% bezpečné na použitie.

výroba termodreva, thermodrevo, thermo jasen
Thermodrevo sa zahrieva v špeciálnych peciach na vysoké teploty. Foto kredit: THERMORY

Prečítajte si všetko o thermodreve v našom článku Thermodrevo ako ekologická a lacnejšia varianta pre terasy a fasády.

Ak si teda chcete pre svoju terasu či fasádu zvoliť cenovo dostupnejšiu drevinu, ktorá bude pochádzať z miestnych podmienok a bude vhodná do exteriéru, potom je Thermo Jaseň tou správnou voľbou.

Technické vlastnosti termo jaseňa v porovnaní s Ipe a neupraveným Jaseňom

Ipe Thermo JaseňJaseň
stupnica tvrdosti Janka 3,680stupnica tvrdosti Janka 1,798stupnica tvrdosti Janka 1320
Hustota 1050 kg/m³Hustota 590 kg/m³Hustota 590 kg/m³
Najvyššia trieda odolnostiVysoká trieda odolnosti Nízka trieda odolnosti 
Životnosť 75 rokovŽivotnosť 15-20 rokovŽivotnosť ~ 5 rokov

Na tabuľke vyššie môžete vidieť ako termizácia zlepšila vlastnosti Jaseňa, tvrdej dreviny, ktorá sa však do exteriéru neupravená väčšinou nevyužíva.

Thermo Jaseň získal tepelnou úpravou vyššiu tvrdosť, odolnosť a výrazne sa predĺžila jeho životnosť. Oproti exotickému drevu Ipe však stále podstatne zaostáva.

Tepelnou úpravou sa nemenia len technické vlastnosti Jaseňa ale aj vizuálne. Drevo získava tmavú čokoládovú farbu a zvýrazňuje sa jeho pekná kresba.

terasové dosky thermo jasen, termo jasen, thermo jasen

Thermo Jaseň na terasy a fasády

Vylepšené vlastnosti termo jaseňa sú vhodné na použitie ako fasádne obklady na dom alebo na stavbu terasy, kde neočakávame veľkú premávku, či extrémne poveternostné podmienky.

Vizuálny aspekt tejto dreviny umožňuje jej použitie na dizajnové stavby, kde sa spája moderná architektúra s funkčnými a ekologickými prvkami.

Ako všetky dreviny používané v exteriéri aj thermo jaseň podlieha zvetrávaniu a vplyvom UV žiarenia postupne zosivie.

Pre navrátenie pôvodného vzhľadu, udržanie kvality i predĺženie životnosti dreviny vám opdorúčame nezanedbať pravidelnú starostlivosť a renováciu. Len tak sa môžete tešiť krásnej terase a fasáde z thermo Jaseňa po mnoho rokov.

Spoločnosť CUMARU s.r.o. ponúka zvýhodnenú cenu Thermo Jaseň terasových dosiek a fasádnych obkladov v prípade, že zveríte realizáciu projektu do našich rúk. Kontaktuje nás pre cenovú ponuku na mieru zadarmo.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *