Top inšpirácie pre drevené fasády v roku 2021

Architektúra v roku 2021 nadväzuje na trend moderných funkčných stavieb s dôrazom na ekologický aspekt. Prináša prelomové koncepty dizajnu, kde sa budovy snažia esteticky zapadnúť do prostredia využívajúc materiály, ktoré pomáhajú znižovať ekologickú záťaž alebo prispievajú k trvalej udržateľnosti.

Drevené fasády predstavujú dokonalé spojenie funkčnosti a estetiky. Drevo ako prírodný materiál s termoizolačnými vlastnosťami efektívne zabezpečuje reguláciu teploty vo vnútri budovy. Zároveň dômyselne prepája budovu s okolitým prostredím a pomáha tak zjednotiť kontrast medzi prírodou a dielom človeka.

Novinkou v oblasti drevených fasád sú takzvané kinetické fasády. Kinetické fasády sú dynamické fasády, ktoré sa z funkčného hľadiska prispôsobujú účelu budovy. Často obsahujú polohovateľné prvky, kedy sú fasády súčasťou vstupných dverí alebo žalúzií. Okrem výnimočného vizuálneho prevedenia je ich účelom aj zlepšiť vnútorné podmienky interiéru, ako je regulácia teploty či osvetlenia priestoru.

Dynamické fasády aktivujú priestor a vykresľujú vzťahy medzi svetlom, prostredím a výhľadom. Podporujú výmenu a prispôsobujú sa rôznym úrovniam súkromia. Nový pohľad na drevené fasády prináša prelomové využitia materiálu, ktorý odteraz neponúka len teplo a eleganciu, ale aj rôzne úrovne funkčnosti priamo ovplyvňujúce vnútorný i vonkajší priestor budovy.

Nasledujúce inšpirácie pre drevené fasády v roku 2021 vám prinášajú novú perspektívu vnímania drevených obkladov budov.

Kinetické fasády

drevené fasády 2021, drevena fasada domu, dreveny obklad, kinetická fasáda, dynamicke fasady
drevené fasády 2021, drevena fasada domu, dreveny obklad, kinetická fasáda, dynamicke fasady
Kids Pod od Mihaly Slocombe, Merricks, Australia

Kids Pod bol pristavaný k existujúcemu domu spojenému s pôvodným cez zasklený most. Nachádza sa na vinici smerom k najjužnejšiemu cípu Austrálie. Vonkajší drevený obklad projektu interpretuje okolitú krajinu. Fasádne dosky sú namontované na ovládateľnú konštrukciu, ktorá sa v noci zatvára a umelecké výrezy vytvárajú na fasáde žiarivú textúru.

drevené fasády 2021, drevena fasada domu, dreveny obklad, drevene oplastenie domu
Rekreačný dom v okolí Utrechtu od spoločnosti Zecc Architecten, Utrecht, Holandsko

Ako kompaktný rekreačný dom bol tento projekt v Utrechte postavený na existujúcom záhradnom domčeku s novou štruktúrou a dreveným opláštením. Zvislá rebrová fasáda a vodorovné lišty slúžia ako žalúzie či okenice a otáčajú sa tak, aby poskytli buď otvorenie alebo zavretie priestoru.

Castle Rock House od Herbst Architects, Northland, Nový Zéland

Castle Rock House sa nachádza na vrchole prímorského kopca s výhľadom na pobrežie. Toto prázdninové sídlo bolo navrhnuté tak, aby spochybňovalo hranice medzi prírodou a postavenou architektonickou formou. S odkazom na novozélandské „Kiwi bach“, teda rekreačné domy, manipuluje s tradičným rozsahom, významom a formou.

drevené fasády 2021, drevena fasada domu, dreveny obklad
Quinta dos Pombais od OPERA | Design Matters, Castelo de Vide, Portugalsko

Quinta dos Pombais je súkromná rezidencia nachádzajúca sa v Alentejo, Portugalsko. Dynamická drevená fasáda bola navrhnutá tak, aby kopírovala okolitú krajinu a zároveň poskytovala rôzne úrovne súkromia podľa nastavenia majiteľov.

Tradičné fasádne obloženie domu

Aj v tomto roku naďalej zostávajú trendom klasické drevené obloženia budov bez dynamických prvkov. Ich účelom je najmä povýšiť estetiku stavby na vyšší level. Drevené fasády zároveň poskytujú budove praktické termoizolačné vlastnosti, ktoré oceníte hlavne počas horúcich letných dní. Drevené obklady si udržia stálu teplotu a pomáhajú tak udržiavať príjemnú teplotu vo vnútri domu.

Pozrite sa na naše realizácie klasických drevených fasád z našich končín a nechajte sa inšpirovať.

drevené fasády 2021, drevena fasada domu, dreveny obklad, ipe fasáda

Efektná drevená fasáda s vertikálnym obložením je horúcim trendom posledných rokov.

drevené fasády 2021, drevena fasada domu, dreveny obklad, ipe fasáda, Ipe fasádne obloženie domu

Veľmi častou kombináciou je spojenie drevenej fasády s drevenou terasou. Takéto spojenie poskytuje nielen prvotriedny vizuálny zážitok, ale aj praktické výhody. Naviac, kvalitné drevené obklady s terasou zvyšujú hodnotu vášho majetku.

Top inšpirácie pre drevené fasády, drevené fasády 2021, drevena fasada domu, dreveny obklad, kanadsky cerveny ceder

Predná fasáda domu novostavby v kombinácii s verandou. Všimnite si, ako fasáda dramaticky mení dojem z budovy. Skúste si dom predstaviť bez fasády.

Moderný hausboat s drevenou fasádou, Bratislava

Drevené fasády z kvalitných exotických drevín sa využívajú aj na náročnejšie projekty v namáhaných poveternostných podmienkach, kde sa vyžaduje odolný materiál. Na obrázku vyššie môžete vidieť Hausboat, ktorého fasáda a konštrukcia je postavená z exotickej dreviny Ipe.

drevené fasády 2021, drevena fasada domu, dreveny obklad, ipe drevo na fasádu
Aj v roku 2021 predstavujú drevené fasády jedno z najpôsobivejších riešení vonkajšieho obkladu na dome.

Ipe drevo, prezývané aj „železné drevo“, je ohňuvzdorný a vodeodolný materiál s prirodzenou odolnosťou voči plesniam, hnilobe či napadnutiu hmyzom a dokáže slúžiť až 75 rokov a viac. Viac o tejto mimoriadnej drevine si môžete prečítať aj v našom predošlom článku Prečo je Ipe najlepšou drevinou na stavbu terasy a obklad fasády?

Ak vás zaujíma viac informácií o drevených fasádach, prečítajte si náš článok Najlepšie dreviny pre dokonalé drevené fasády. Pre viac inšpirácií na drevené fasády si pozrite Top inšpirácie pre drevené fasády.

Chcem drevenú fasádu, čo teraz?

Zaujali vás uvedené svetové trendy v drevených fasádach, alebo naše realizácie obloženia fasád? Naša spoločnosť CUMARU s.r.o. s viac ako 18-ročným pôsobením v oblasti montáže drevených fasád a terás vám vie navrhnúť a poradiť najlepšie riešenie pre váš projekt.

S nami máte garanciu najvyššej kvality, odbornosti a poctivého prístupu k práci, ktorú milujeme. Navyše, svojim zákazníkom ponúkame certifikované fasádne dosky za výhodnú cenuKontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru zadarmo.

Páčili sa vám naše inšpirácie pre drevené fasády v roku 2021? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva pre drevené terasy, fasády či podlahy.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *