Termo Borovica – terasové a fasádne dosky s charakterom

termo borovica, zahradna terasa z thermo borovice, terasa s bazenom, drevena terasa okolo bazenu, drevena terasa s krytym bazenom, terasa z thermo dreviny, termodrevo

Termicky upravené mäkké drevo, teda thermodrevo, zažíva celosvetový vzostup. Tepelnou úpravou sa totiž vylepšujú vlastnosti drevín, ktoré inak nie sú vhodné na exteriérové použite.

Termizáciou drevina získava dlhšiu životnosť, väčšiu odolnosť a stabilitu i krajšiu farbu. To všetko bez použitia akýchkoľvek chemikálií.
Výsledkom sú terasové dosky za oveľa priaznivejšiu cenu s dobrou dostupnosťou na našom trhu.

Termo borovica teda patrí medzi skvelú voľbu, pokiaľ hľadáte terasové dosky či fasádne obklady za dobrú cenu, pochádzajúce z kontrolovaného ekologického hospodásrstva a spracované bez chemikálií.

Termo borovica versus Impregnovaná borovica

Ak sa rozhodnete pre terasové dosky z borovice, máte na výber z 2 možností. Buď si zvolíte chemicky ošetrenú impregnovanú borovicu, alebo thermo borovicu.

Impregnovaná borovica je napustená špeciálnymi chemickými fungicídmi a insekticídmi, ktoré majú drevo ochrániť pred plesňami, hnilobou a drevokazivým hmyzom v exteriéri. Bez takéhoto ošetrenia by mäkká drevina ako je borovica prežila vonku len veľmi krátko. Impregnácia teda zvýši odolnosť a životnosť borovice na maximálne 10-15 rokov (v ideálnom prípade), ale za daň v podobe znehodnotenia dreva.

Tieto chemikálie ako sú Kreozot, Benzo(a)pyrén, či Xylén, predstavujú zdravotné riziko pre ľudí aj pre zvieratá a zaťažujú životné prostredie. Sú nebezpečné nielen v priamom kontakte pre človeka a zvieratá, ale v podobe dažďov sa vyplavujú do okolitej pôdy, kde sa môžu pestovať plodiny, ktoré sa tým kontaminujú.

Kvôli tejto chemickej úprave terasové dosky z impregnovanej borovice nemôžete ekologicky zrecyklovať po skončení ich funkčnosti. To znamená, že impregnovaná borovica predstavuje ekologickú záťaž nielen počas svojej životnosti, ale aj po skončení svojej funkčnosti.

Naproti tomu stojí revolučný spôsob úpravy dreva – termizácia. Termizácia dreva spočíva v zahrievaní dreva na vysoké teploty v špeciálnych komorových peciach za pomoci vodnej pary. Pri tomto procese sa nepoužívajú žiadne chemikálie.

terasove dosky termo borovica
Terasové dosky Thermo Borovica. Tepelnou úpravou získava drevina krásny zlato-hnedý odtieň.

Tepelná úprava modifikuje štruktúry vo vnútri dreva a vylepšuje jeho vlastnosti. Drevo získava väčšiu hustotu, stabilitu a dramaticky sa predlžuje jeho životnosť až na 15+ rokov. Termoborovica tak predstavuje bezpečný a ekologický materiál vhodný na exteriérové použitie.

Termoborovica si aj po tepelnej úprave zachováva svoj charakteristický vzhľad s výraznou kresbou a hrčami. Naviac získava ešte pôvabnejší zlato-hnedý odtieň.

Termo borovica versus exotické dreviny

Aj termo borovica je stále len borovica, teda mäkká drevina s vylepšenými vlastnosťami. Ak ju máme porovnať s výkonnosťou ostatných drevín, tak nad ňou stoja listnaté tvrdé dreviny a následne najodolnejšie exotické dreviny, ktoré môžeme sebavedomo nazvať aj „superdreviny“.

Zatiaľ čo neošetrenú borovicu by ste nemohli do exteriéru použiť vôbec, termoborovica je vhodná na vonkajšie použitie na terasy, fasády, ploty, brány a iné obloženia či nábytok.

Životnosť tých najkvalitnejších drevených obkladov termoborovice s pravidelnou starostlivosťou sa pohybuje približne okolo 15 rokov. Naproti tomu, exotické dreviny ako Ipe, Cumaru, Teak, či Massaranduba majú životnosť od 50 rokov a viac.

Nižšie v tabuľke môžete vidieť porovnanie neošetrenej Borovice, Thermo borovice a exotickej dreviny Ipe pri použití v exteriéri:

Ipe Thermo Borovica*Borovica*
stupnica tvrdosti Janka 3,680stupnica tvrdosti Janka 710stupnica tvrdosti Janka ~400
Hustota 1050 kg/m³Hustota 430 kg/m³Hustota 420 kg/m³
Najvyššia trieda odolnostiStredná trieda odolnostiNízka trieda odolnosti 
Životnosť 75+ rokovŽivotnosť 10-15 rokovŽivotnosť do 5 rokov
* Údaje v tabuľke sú len orientačné, pretože závisia od druhu konkrétnej borovice

Z tabuľky jasne vyplýva ako exotická drevina Ipe ďaleko prevyšuje thermo borovicu vo všetkých aspektoch.

Fascinujúca kombinácia terasy z exotického Ipe dreva a európskej thermo dreviny.
Fascinujúca kombinácia terasy z exotického Ipe dreva a oplotenia z thermo borovice.

Thermodreviny sú často propagované ako ekologická voľba pre terasové dosky a fasádne obklady. Zčasti je to pravda, pretože sa väčšinou spracovávajú v škandinávii z dreva vyťaženého z trvalo udržateľných obhospodarovaných lesov.

Termodreviny sa tiež nemusia dovážať z takých diaľok ako v prípade exotických drevín. A keďže dopyt po exotických drevinách je celosvetovo veľmi vysoký, ich dostupnosť je obmedzená a cena oveľa vyššia.

Pohľad zblízka na terasové dosky z thermo borovice ošetrenej pigmentovým olejom.

Čo je však skutočne ekologické?

Môžeme si to ukázať na príklade dvoch susedov.

  1. sused A si dá postaviť terasu z Termo Borovice, bude ho stáť menej ale vydrží 15 rokov,
  2. sused B si dá postaviť terasu z Ipe, jej realizácia ho bude stáť oveľa viac ale terasa mu vydrží 75+ rokov.

Suma sumárum, zatiaľ čo sused B si užíva svoju terasu v perfektnom stave po dobu 75 rokov, sused A ju musí vymeniť každých 15 rokov, teda celkovo 5-krát za tú istú dobu.

Pri každej realizácii terasy sa musíme zamyslieť nad tým, že drevené dosky museli byť vyťažené, spracované a dopravené na miesto realizácie. Nehovoriac o tom, že drevo muselo rásť v podobe stromu niekoľko desiatok rokov.

Efektívna kombinácia horizontálneho a vertikálneho úkladu, thermo borovica.
Efektívna kombinácia horizontálneho a vertikálneho úkladu, thermo borovica.

Pri takomto spôsobe uvažovania nám jasne vyplýva, že najekologickejšou voľbou pre drevené terasy a fasády sú certifikované exotické dreviny.

Termo borovica je dobrou voľbou na terasu i fasádu za predpokladu, že hľadáte dostupnú drevinu a máte obmedzený rozpočet. Ak neočakávate, že vám drevina vydrží po celý život, ale chcete lokálnu drevinu s charakterom za priaznivú cenu, potom je thermo borovica správnou voľbou.

Fasádny obklad Thermo Borovica
Fasádny obklad Thermo Borovica

Ak je váš rozpočet vyšší a vy si chcete zaobstarať pre svoju terasu to najlepšie z hľadiska vzhľadu, funkčnosti a dlhotrvácnosti, potom jednoznačnou a ekologickou voľbou sú rozhodne exotické dreviny.

Spoločnosť CUMARU s.r.o. už viac ako 18 rokov poskytuje prvotriedne služby v oblasti realizácií drevených terás, fasád a podláh. Naše terasy staviame odborne, poctivo s garancious kvality za použitia najkvalitnejších certifikovaných terasových dosiek.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku a my vám poskytneme profesionálne poradenstvo a pomôžeme vám vybrať si najlepšie riešenie pre vašu dokonalú terasu.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *