Dlažba na terasu – betón alebo drevo? Porovnanie materiálov na stavbu terasy

realizácia drevenej terasy, drevená terasa, ipe, ipe terasa, exotické drevo ipe, drevina ipe, ipe terasové dosky, realizácia terasy, montáž terasy, ako vylepšiť terasu, Ipe terasa

Vonkajšia terasa pri dome je neoddeliteľnou súčasťou každého exteriéru a centrálnym prvkom záhrady. Ak najdôležitejšou miestnosťou v interiéri kde sa stretáva celá rodina je obývacia izba, potom terasa nepochybne predstavuje centrum trávenia času vonku na záhrade.

Na to aby nám terasa slúžila bez problémov po mnoho rokov, ľahko sa udržiavala a nevyžadovala časté úpravy i opravy je veľmi dôležité vybrať si vhodný materiál.

Každý materiál na stavbu terasy má svoje špecifické vlastnosti, výhody aj nevýhody a výber materiálu by mal podliehať viacerým faktorom.

V tomto článku si porovnáme 2 najčastejšie používané materiály na stavbu terasy a to betónovú dlažbu na terasu a drevo.

Betónová dlažba na terasu

Betón patrí medzi obľúbené a nenáročné riešenia obkladových materiálov do exteriéru. Je dostatočne odolný a mrazuvzdorný a preto je vhodný aj na stavbu terasy pri dome. Má priaznivú cenu a predstavuje vhodný variant pre lacnejšie projekty s menším rozpočtom.

Betónová dlažba na terasu je dostupná v mnohých prevedeniach, farbách a spôsoboch vyhotovenia, preto sa vcelku ľahko kombinuje s rôznymi inými exteriérovými materiálmi.

Veľkou výhodou betónovej terasy je jej ľahká a nenáročná údržba a dobrá odolnosť v našich podmienkach. Betón odolá mrazu, vlhkosti i letným horúčavám. Nemá problém s teplotnými výkyvmi a zvláda aj veľké zaťaženie či menej šetrné zaobchádzanie. Aj vďaka tomu je to dobrý materiál pre verejné priestory s veľkou premávkou.

Betónová dlažba na terasu, dlažba na terasu porovnanie materiálov, betónová terasa s bazénom, betonova dlazba na terase okolo bazena
Betónová dlažba na terasu predstavuje lacné a pohodlné riešenie do exteriéru pre nenáročnú údržbu. Jej vzhľad však často pôsobí lacno a narúša celkový dojem z prostredia.

Betónová dlažba na terasu má aj svoje nevýhody, ktoré treba zvážiť pred tým, ako sa rozhodnete práve pre tento materiál. Jendou z nich je neschopnosť termoizolácie. Betón sa teplotne prispôsobuje okolitému prostrediu a teda v zime je chladný a studený zatiaľ čo v lete sa prehrieva.

Počas letných horúcich dní sa betónová dlažba zohreje od slnka a následne sála nepríjemné teplo ešte niekoľko hodín po zapadnutí slnka. To vie byť veľmi nepríjemné najmä počas tropických nocí.

Ďalšou nevýhodou betónovej terasy je jej vzhľad, pôsobí lacno a narúša prirodzenú kompozíciu exteriéru, ktorý nám má navodiť príjemnú atmosféru.

Betón ako lacný materiál, ktorý nám v našich končinách pripomína staviteľskú dobu minulého režimu, už nie je taký vyhľadávaný ako kedysi nielen na Slovensku. Aj v zahraničí architekti prirodzene upúšťajú od neprirodzených materiálov narúšajúcich súlad s okolitým prostredím. Snažia sa ich nahradiť prírodnými a ekologickými variantami.

Hlavnou zložkou betónu je cement. Výroba cementu patrí medzi najviac znečisťujúce priemysle na svete a najväčšieho producenta oxidu uhličitého. Výrobou a používaním betónu sa teda priamo podieľame k zhoršovaniu klimatickej krízy.

Výhody betónovej dlažby na terasu

  • cenovo dostupný materiál,
  • ľahká údržba a čistenie prúdom vody,
  • odolnosť, mrazuvzdornosť, zvláda veľké záťaže a nešetrné zaobchádzanie,
  • široký výber farieb a prevedenia,
  • protišmykovosť,
  • dlhá životnosť v prípade správnej realizácie a starostlivosti.
terasova dlazba, betonove dlazdice, betonova dlazba

Nevýhody betónovej terasy

  • betónová dlažba na terasu vyžaduje náročnú prípravu a inštaláciu podkladu, pri nezvládnutí podkladu má krátku životnosť a funkčnosť,
  • vzhľadovo neatraktívny, lacne pôsobiaci materiál, ktorý narúša prirodzené okolité prostredie,
  • nie je termoizolačná – v lete sa rozohreje od slnka a sála teplo ešte niekoľko hodín po západe slnka,
  • po čase môže podliehať zvetrávaniu – aspoň raz za dva roky sa odporúča impregnovať špeciálnym prostriedkom na ochranu pred koróziou
  • neekologický, nerecyklovateľný materiál, jeho výrobou sa významne prispieva k zvyšovaniu CO2 v ovzduší, znehodnocuje úrodnú vrstvu zeme, prispieva k eróziam pôdy, znečisteniu vôd a záplavám.

Drevo na terasu

Terasa z dreva patrí oprávnene medzi najobľúbenejšie voľby do exteriéru. Drevo je prírodný, oku lahodiaci materiál príjemný na dotyk. Krásny vzhľad drevených obkladov patrí medzi prvotriedne dizajnové voľby v interiéri i v exteriéri.

Mnoho lacných materiálov, ako sú laminát či vinyl používaných na podlahové krytiny, sa snaží napodobniť unikátny a prémiový vzhľad dreva.
Drevo je cenený materiál, ktorý sa na stavbu terás, obklady domov, lodí, výrobu nábytku a iné aplikácie používa už stovky rokov.

Exotické tvrdé dreviny sú prirodzene odolné voči mrazu, vlhkosti, plesniam, hnilobe a drevokazivému hmyzu. Sú stabilné, pevné a dokonca aj ohňuvzdorné, preto predstavujú perfektnú voľbu pre použitie v exteriéri.

Tie najlepšie exotické dreviny, ako napríklad Ipe – železné drevo, sú také odolné, že sa v triede odolnosti radia medzi zbrojársku oceľ. Terasa z Ipe sebavedomo presahuje životnosť betónovej terasy a naviac ju prevyšuje svojou mimoriadnou vizuálnou hodnotou.

Nie všetky dreviny sú však také odolné a vhodné do exteriéru, preto je veľmi dôležitý vhodný výber dreva na terasu.

Drevená terasa vám poskytne vizuálne pôsobivé príjemné miesto na vašej záhrade s mnohými užitočnými vlastnosťami ako je protišmykovosť, či termoizolácia.

Cumaru terasa pri bazéne, cumaru okolo bazena, drevena terasa okolo bazena, cumaru, drevena terasa na beton
Terasa z exotického dreva je vhodná na použitie pri bazéne nielen pre svoju odolnosť a stabilnosť, ale ponúka aj mimoriadný estetický zážitok, ktorý pretvorí vizuál vašej záhrady

Drevená terasa pri bazéne poskytuje príjemný materiál pri kontakte mokrého tela s protišmykovým povrchom. V letných horúcich dňoch tiež oceníte, že sa drevo neprehrieva a nesála nežiaduce teplo tak, ako je to pri betóne.

Terasové dosky pochádzajúce z legálneho zodpovedného hospodárstva sú ekologickým materiálom, ktorý je recyklovateľný a jeho výrobou a spracovaním sa nezaťažuje životné prostredie v takej devastačnej miere, ako pri výrobe betónu.

drevená terasa vôbec nejaké nevýhody?

Pýtate sa, či má vôbec drevená terasa pri všetkých týchto vlastnostiach a výhodách aj nejaké nevýhody? Nuž, nevýhody drevenej terasy sú veľmi subjektívne a závisia od pohľadu na vec.

Dostupnosť tvrdých exotických drevín na našom trhu nie je taká neobmedzená. Nároky na pestovanie, prevoz a spracovanie týchto drevín sú vysoké, čomu následne zodpovedá vyššia cena ako v prípade iných materiálov. Ak sa však zamyslíme nad unikátnosťou a vlastnosťami takýchto exotických drevín, dokážeme to vnímať aj ako daň za výnimočnosť.

Treba mať napamäti aj to, že drevo je živý materiál, ktorý podlieha zvetrávaniu. Vplyvom UV žiarenia sa vytráca z dreva pôvodná farba a drevo zosivie. Ak chceme obnoviť pôvodný vzhľad dreva a predĺžiť životnosť i dobrý stav drevených dosiek, je potrebná pravidelná starostlivosť o terasu.

ako pripraviť drevenú terasu na sezónu, drevena terasa na beton
Prostredníctvom renovácie môžete vašej terase prinávrátiť pôvodný vzhľad terasových dosiek

Toto je zhrnutie výhod a nevýhod použitia dreva na terasu v prípade, že sa jedná o kvalitnú tvrdú drevinu:

Výhody drevenej terasy

  • luxusný, prémiový vzhľad, ktorý sa hodí k tradičným i novým konceptom dizajnu a prispôsobuje sa okolitému prostrediu,
  • zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti,
  • príjemný na dotyk, protišmykový povrch,
  • termoizolačný materiál, ktorý sa neprehrieva, udržiava si stálu teplotu,
  • prirodzene odolný voči mrazu, vode, vlhkosti, výkyvom teploty, hnilobe, plesni a drevokazivému hmyzu,
  • ekologický, recyklovateľný materiál, zdravotne nezávadný v prípade, že drevo nie je chemicky impregnované,
  • dlhá životnosť, v prípade exotických drevín ako sú Ipe, Teak či Cumaru sa pohybuje od 50-75 rokov a viac.

Nevýhody drevenej terasy

  • vyššia cena a nižšia dostupnosť,
  • vyžaduje pravidelnú starostlivosť v podobe renovácie,
  • terasové dosky vplyvom UV žiarenia strácajú pôvodnú farbu a naberajú sivú patinu – pôvodný vzhľad dreva sa však dá prinavrátiť obnovou terasy.

Z nášho porovnania môžeme za víťaza na terasové aplikácie jasne vyhlásiť exotické drevo. Je to odolný, prírodný materiál, ktorého vynikajúce vlastnosti oceňujú architekti po celom svete a preto sa stáva čoraz vyhľadávanejším materiálom na fasády, terasy i iné exteriérové použitia.

realizácia ipe terasy, ipe, ipe terasove dosky, ipe terasa, balkónová terasa, drevený podhľad, terasa na balkóne, drevený obklad,
Pri porovnaní betónovej dlažby versus drevené obklady na terasu víťazí jednoznačne exotické drevo. Kombinácia jeho funkčných vlastností so životnosťou a vzhľadom z neho robia top materiál na exteriérové využitie.

I keď je jeho cena vyššia, z hľadiska funkčnosti, životnosti aj estetického prínosu sa cena kompenzuje dlhodobým bezproblémovým využívaním. Navyše je to materiál ktorého použitím nebudete mať výčitky svedomia, že ste prispeli k zníženiu šancí na svetlú budúcnosť svojich detí a vnúčat vplyvom klimatických zmien. Napokon, možno ešte aj ony budú chodiť po vašej terase z exotického dreva.

Spoločnosť CUMARU s.r.o. vám už viac ako 18 rokov prináša prvotriedne služby a odbornú montáž drevených terás, fasád a podláh. Ponúkame kvalitné certifikované terasové dosky za férovú cenu spolu s odborným poradenstvom a garanciou kvality.

Kontaktuje nás pre cenovú ponuku na mieru a splňte si svoj sen o ohromujúcej terase.

Páčil sa vám náš článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre novinky, informácie a zaujímavosti zo sveta dreva, drevených terás, fasád či podláh.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *