WPC alebo drevo? Porovnanie materiálov na stavbu terasy

WPC alebo drevo? Porovnanie materiálov na stavbu terasy

Moderná doba so sebou prináša technológie a inovácie v oblasti spracovania a výroby produktov, ktoré imitujú alebo nahrádzajú drahšie a často menej dostupné materiály. V tomto prípade sa jedná o WPC, alebo kompozitné terasové dosky, ktoré majú napodobňovať drevo.

Každý z týchto materiálov má svoje pre i proti a preto je dobré pred rozhodnutím zvážiť všetky faktory. V tomto článku si povieme výhody i nevýhody kompozitných dosiek aj dreva. Porovnáme si ich z rôznych pohľadov aby ste si mohli vybrať to najlepšie na stavbu vašej dokonalej terasy.

WPC alebo Kompozitné terasové dosky

WPC, z anglického jazyka Wood-plastic composite, sú terasové dosky vyrobené z kombinácie plastového a dreveného kompozitu. Na ich výrobu extrúziou sa používajú piliny, štiepky, drevená múčka a recyklované plasty, syntetický polymér.

Povrch drevoplastových dosiek môže byť hladký, vrúbkovaný, môže mať rôzne farby, alebo dokonca imitovať rôzne exotické dreviny s kresbou a štruktúrou.

Kompozitná terasa, WPC terasové dosky, WPC alebo drevo,
Kompozitná terasa s vrúbkovaným profilom

Kompozitné dosky sú stabilné a odolné voči poveternostným podmienkam, nepodliehajú hnilobe, plesni ani drevokazivému hmyzu. Ich výhodou je nenáročná údržba a fakt, že nepotrebujú pravidelne ošetrovať.

Predajcami uvádzaná životnosť WPC terasových dosiek je údajne 25 rokov, čo je celkom slušné keď si vezmeme do úvahy, že sú prakticky vyrobené z odpadu.

Podľa našich skúseností a skúseností majiteľov kompozitných terás je však realita úplne iná. V mnohých prípadoch sa kompozitné terasy museli vymieňať už po 5 rokoch.

Nízku životnosť a nedostatočnú odolnosť WPC dosiek môže mať za následok samotná kvalita a pomer zloženia dreva a plastu, ktorá by mala byť v ideálnom prípade 50:50. Preto ak sa rozhodnete pre kompozitnú terasu, dbajte na výber kvalitného dodávateľa.

najlepšie povrchové materiály na exteriérové terasy, kompozitné terasy, exteriérové terasy, drevoplast, terasa imitujúca drevo, WPC alebo drevo, kompozit alebo drevo

Narodzdiel od dreva, kompozitná terasa nemá termoizolačnú schopnosť. Mnohí užívatelia terasy z WPC sa sťažujú, že v horúcich letných dňoch sa dosky nepekne prehrejú a pália pri kontakte s bosými nohami.

Ďalšou nevýhodou drevoplastovej terasy je to, že nemôžete nikdy upravovať a meniť ich farbu tak ako v prípade dreva. WPC je náchylné na poškriabanie. Pri poškodení či poškriabaní povrchu sa WPC nedá renovovať. V takomto prípade sa musí vymeniť celá WPC doska.

Výhody WPC terasy

  • dostupnosť,
  • odolnosť a stabilnosť,
  • vyrába sa z odpadu,
  • nepotrebuje renovovať,
  • široká ponuka farieb, odtieňov a imitácií dreva.

Nevýhody kompozitnej terasy

  • cenu má porovnateľnú s drevom,
  • životnosť kompozitnej terasy často nezodpovedá sľubom predajcov,
  • náchylnosť na poškodenie povrchu v podobe škrabancov bez možnosti opravy,
  • WPC dosky sa v lete na slnku rozpália a sú nepríjemné horúce na dotyk,
  • nie je to recyklovateľný materiál preto po skončení životnosti predstavuje ekologickú záťaž,
  • nemožnosť meniť farbu či odtieň terasy,
  • nedá sa renovovať.

Drevená terasa

Drevené terasové dosky z tvrdého dreva sú prírodným materiálom, ktoré sú zlatým štandardom v oblasti stavby terasy. Pokiaľ si chcete zaobstarať terasu s vynikajúcimi estetickými a funkčnými vlastnosťami, potom je najlepšou voľbou práve drevo.

Top inšpirácie pre drevené terasy okolo bazéna, drevena terasa okolo bazena, Ipe terasa, Ipe drevo, WPC alebo drevo, kompozitna alebo drevena terasa
Drevená terasa zo supertvrdého Ipe dreva je zlatým štandardom. Vlastnosti tvrdého dreva sú nenahraditeľné

Záleží, samozrejme, akú drevinu si vyberiete. Nie každé drevo je vhodné na použitie do exteriéru, a medzi mnohými drevinami sú obrovské výkonnostné rozdiely.

Všeobecne platí, že pokiaľ si chcete zaobstarať dlhotrvácnu terasu odolnú v našich poveternostných podmienkach, potom je vhodné vybrať si thermo drevo alebo tvrdé, ideálne exotické drevo.

Thermo drevo i tvrdé dreviny sú prirodzene stabilné a odolné voči poveternostným podmienkam ako je teplo, vlhkosť, dážď, mráz, sneh. Sú tiež odolné voči drevokazivému hmyzu, hnilobe a plesni.

Životnosť termicky upraveného dreva ako je Thermo Jaseň alebo Thermo Borovica, je prizližne 15-20 rokov. Podobne vydržia aj európske tvrdé dreviny. Exotické drevo ako Ipe, Teak, Cumaru a iné, vám vydržia niekoľko desiatok rokov ak nie celý život.

Exotické Ipe, prezývané tiež „železné drevo“ je mimoriadne stabilná a tvrdá drevina, ktorá sa v triede odolnosti radí medzi materiály ako zbrojárska oceľ či betón. Ipe je dokonca ohňuvzdorný materiál, ktorý vám pri požiari nezhorí. Ipe drevo pri správnej starostlivosti vydrží 75 rokov.

Ďalšou vynikajúcou vlastnosťou drevených terasových dosiek sú ich termoizolačné vlastnosti. Drevo si udržuje stálu teplotu, v lete sa neprehrieva, nesála teplo a je príjemné na dotyk.

terasa Ipe, drevené dosky na terasu, montáž terasy bratislava, terasy pri dome

Vysoká vizuálna a estetická hodnota drevenej terasy je doplnená množstvom druhov drevín s rôznymi farbami, kresbou a charakterom.

Nevýhodou terasových dosiek z dreva je ich nižšia dostupnosť, najmä ak sa jedná o exotické dreviny, pochádzajúce z ďalekých exotických krajín. Vysoký dopyt a exkluzivita tohto materiálu príliš neprajú jeho cene, ktorá je vyššia.

Ak si však vyberiete kvalitné certifikované dosky z exotických drevín, zabezpečíte sebe to najepšie na trhu v oblasti stavebného materiálu na terasy. Okrem toho, týmto rozhodnutím dokonca pomáhate znižovať CO2 v atmosfére, pretože podporíte rozširovanie obhospodarovaných lesov a životnú úroveň lokálneho obyvateľstva.

Výhody drevenej terasy

  • prírodný, zdraviu bezpečný materiál, príjemný na dotyk,
  • vysoká estetická hodnota,
  • odolný a stabilný materiál, mrazuvzdorný,
  • dlhá životnosť aj niekoľko desiatok rokov, v prípade exotických drevín ako Ipe a Teak je to 75+ rokov,
  • termoizolačný materiál, ktorý sa neprehrieva a udržiava si stálu teplotu,
  • ekologický, recyklovateľný materiál,
  • široký výber drevín s rôznou farbou, kresbou a charakterom
  • drevinu je po poškriabaní možné prebrúsiť a obnoviť jej vzhľad.

Nevýhody drevených terasových dosiek

  • nižšia dostupnosť,
  • vyžaduje pravidelnú starostlivosť v podobe renovácie,
  • terasové dosky vplyvom UV žiarenia strácajú pôvodnú farbu a naberajú sivú patinu – pôvodný vzhľad dreva sa však dá prinavrátiť obnovou terasy.

Veríme, že vám tento článok pomohol objasniť rozdiely, výhody aj nevýhody konkrétnych materiálov. Určite sa nájdu ľudia, ktorým bude viac vyhovovať jedno alebo druhé. Našou vášňou však naďalej zostávajú kvalitné dreviny pre svoje nenahraditeľné atribúty.

Spoločnosť CUMARU s.r.o. vám už viac ako 18 rokov prináša prvotriedne služby a odbornú montáž drevených terás. Ponúkame kvalitné certifikované terasové dosky za férovú cenu spolu s odborným poradenstvom a garanciou kvality.

Kontaktuje nás pre cenovú ponuku na mieru a splňte si svoj sen o ohromujúcej terase.

Páčil sa vám náš článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre novinky, informácie a zaujímavosti zo sveta dreva, drevených terás, fasád či podláh.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *