Top 10 inšpirácií na záhradné terasy

Záhradná terasa z tvrdého Ipe dreva s bazénom.

Predstava dokonalého oddychu a pohody na vlastnej záhrade či balkóne sa nezaobíde bez krásnej terasy.
S prichádzajúcimi teplými dňami nás to čoraz viac ťahá von vychutnávať si slnečné lúče a zaslúžený oddych.
A nie je nič lepšie, ako vychutnať si to na vlastnej terase pri dome.

Prečo práve terasa z dreva?

Okrem vizuálneho zážitku, nám drevené terasy prinášajú funkčné opodstatnenie. Drevo je teplé, príjemné na dotyk. Predstavuje splynutie s prírodou, ktoré nám tak veľmi chýba pri dnešnom hektickom štýle života.
Ak si zvolíte správny druh dreviny, vaša terasa bude nesmierne odolná a pri správnej údržbe vydrží desaťročia.

Niet teda pochýb, že okrem zvýšenia hodnoty vašej nehnuteľnosti je drevená záhradná terasa tou najlepšou voľbou pre praktické aj estetické miesto, ktoré sa stane centrom vašej záhrady.

drevená terasa, drevené terasy, ipe, terasové dosky ipe, ipe terasové dosky, montáž drevenej terasy, montáž terasy, realizácia drevenej terasy, realizácia terasy, realizácia terasy v Bratislave, stavba terasy,

Uvažujete o stavbe terasy na vašej záhrade? Pripravili sme pre vás našich top 10 nádherných inšpirácií na záhradné terasy v rôznych prevedeniach.

1. Terasa s bazénom

Asi najobľúbenejšou kombináciou záhradnej terasy je spojenie prízemnej terasy z dreva s bazénom. Okrem toho, že drevo je oveľa príjemnejšie na dotyk ako iné materiály, vyzerá aj oveľa lepšie. Kombinácia bazéna s kvalitným exotickým drevom vyzerá luxusne v akomkoľvek prevedení.

Navyše, exotické drevin,y ako napríklad Ipe či Cumaru, majú vysokú hustotu vlákien a tvrdosť. Sú stabilné a výborne odolávajú vlhkosti. Sú tiež rezistentné voči plesniam, hnilobe aj drevokaznému hmyzu. Aj preto patria medzi najvhodnejšie materiály ku bazénom a vodným plochám.

Ak teda plánujete realizáciu bazéna na svojom pozemku, kombinácia drevenej terasy okolo bazéna zaručí dokonalý estetický pôžitok aj funkčné i praktické benefity.

montáž drevenej terasy, ipe, terasové dosky ipe, ipe terasa, drevo okolo bazéna, terasa pri bazéne, drevo okolo bazénu, realizácia terás, záhradné terasy,
Nádherná realizácia terasy okolo bazénu z prémiového exotického dreva Ipe s moderným dizajnom a praktickými vychytávkami.

2. Drevená veranda – Terasa pri dome

Drevené verandy sú ideálnou voľbou v prípade, že máte menší pozemok, alebo si chcete ponechať väčšiu rozlohu trávnatej plochy. Najčastejšie ju môžeme vidieť ako terasu postavenú pri dome v štvorcových či obdĺžnikových pôdorysoch, alebo lemujúcu časť domu. Terasy pri dome často bývajú zastrešené alebo presklenené, čím sa predlžuje doba ich používania počas roka.

Terasa z exotickej dreviny Ipe. Ipe exotická terasa, drevené terasy, záhradné terasy, terasy pri dome
Záhradná veranda z exotickej dreviny Ipe.

3. Poschodová terasa

Jedná sa o viacposchodovú terasu spojenú schodmi. Môže ísť o prepojenie poschodia s prízemím domu, alebo prepojenie vyvýšenej terasy s pozemkom. Takéto terasy sú na našom území menej časté, a skôr ich vidíme na komerčných projektoch. Dokážu však priniesť funkčnosť, ak je to opodstatnené pri viacerých typoch nehnuteľností, napríklad, ak sa nachádzajú na šikmom svahu.

Exteriérové drevené terasy na mieru. Poschodová terasa z exotického dreva.
Poschodová terasa z exotického dreva.

4. Zastrešená terasa

Výhodou zastrešenej terasy je, že ju môžete využívať aj pri nepriaznivom počasí ako je dážď. Zastrešená terasa predlžuje celkovú dobu používania terasy počas roka. Strecha zároveň poskytuje drevu čiastočnú ochrannú funkciu a tak sa menej opotrebováva. Nevýhodou môže byť nedostatok svetla, alebo priameho slnka napríklad na opaľovanie.

Exteriérová drevená terasa s drevenými doplnkami na mieru - stôl, stoličky.
Zastrešená záhradná terasa z dreva slúžiaca najmä na stolovanie.

5. Terasa s pergolou

Podobne ako zastrešená terasa, aj terasa s pergolou má strešnú konštrukciu. Pergoly majú rôzne typy zastrešenia, napríklad drevom, otočnými lamelami alebo v prípade väčšieho presvetlenia lexanom. V prípade žalúzií si dokonca môžete nastaviť mieru zatienenia. Pri pergolách je možné si zvoliť aj bočné steny, ktoré bránia vetru, alebo poskytujú vyššiu mieru súkromia pred neželanými pohľadmi.

drevená pergola, ipe terasa, ipe montované na deck wise spony, kryta terasa, terasa s pristreskom, exoticka terasa
Drevená terasa s pergolou z našej dielne.

6. Multifunkčná terasa

Zaujímavým konceptom sú terasy, ktoré majú viacero funkcií. Na obrázku nižšie môžete vidieť unikátnu drevenú stavbu, ktorá slúži ako kompaktná mini terasa s výhľadom na bazén. Na terasu vystúpite pomocou estetického schodiska na ľavej strane. Táto terasa bola postavená ku posuvnej bazénovej konštrukcii, ktorá bude položená nad bazén a bude tak tvoriť celok s bazénovým krytom.

Podobne zaujímavým konceptom sú aj posuvné terasy, ktoré zároveň slúžia ako bazénový kryt. Terasa je pri tom dômyselne využiteľná v oboch prípadoch – aj keď je bazén zakrytý, aj keď je otvorený.

záhradné terasy, terasa pri bazéne, ipe, ipe terasa, ipe drevo, ipe k bazénu, bazénová drevená terasa

7. Terasa s jazierkom

Ak túžite po netradičnej záhrade, záhradné jazierko v kombinácii s drevenou terasou či dokonca dreveným mostíkom je veľmi príjemnou voľbou s ktorou určite zabodujete.

oprava terasy, renovacia terasy, drevena terasa, exoticka terasa, obnova terasy, olejovanie terasy, ako sa starat o terasu
Záhradné jazierko s dreveným mostíkom a terasou z dreva na mieru.

8. Drevená terasa s oplotením

Terasa s oplotením plní praktickú funkciu ak chcete mať oddelenú terasu od zvyšku záhrady, alebo ak chcete mať na terase súkromie od susedov, či okoloidúcich ľudí. Oplotenie tiež môžete využiť ak si potrebujete vytvoriť na terase závetrie.

Drevená záhradná terasa pri dome s oplotením pre súkromie i závetrie.

9. Umelecká terasa

Koncept umeleckej terasy predstavuje terasu, ktorá je vytvorená na mieru s ručne vyrobenými doplnkami a jedinečným dizajnom ako môžete vidieť na obrázku nižšie. Takéto terasy majú široké využitie a sú vhodné aj pre komerčné priestory, napríklad ako reštauračné terasy.

drevené zábradlie na terasu, drevený plot, drevená terasa so zábradlím, drevené zábradlie,
Drevená terasa s dreveným umeleckým oplotením realizovaná pre reštauráciu v Bratislave.

10. Vyvýšená terasa

Nadzemné alebo vyvýšené terasy predstavujú ďalší typ terás podľa potrieb majiteľov a konkrétnych stavieb domov. Samostatne stojace vyvýšené terasy tvoria dominantu exteriéru. Často sú stavané spolu s bazénom, ale svoje využitie nachádzajú aj ako zaujímave „ostrovčeky“ s prístreškom pre stolovanie, či záhradnú kuchyňu.

Renovácia exteriérovej terasy z exotickej dreviny Ipe s bazénom
Nadzemná drevená terasa s bazénom.

Toto bolo top 10 inšpirácií na záhradné terasy z našich vlastných realizácií.

Viete akú terasu chcete ale rozhodujete sa pre správny materiál? Náš článok 5 najlepších drevín na stavbu terasy, vám pomôže vybrať si tú najvhodnejšiu drevinu na jej realizáciu podľa rôznych požiadaviek.

Zaujímate sa o exotické dreviny a chcete spoznať bližšie ich uniktáne vlastnosti i odlišnosti? Prečítajte si náš článok, ktorý vás prevedie svetom najpoužívanejších exotických drevín.

Vaša vysnívaná terasa s garanciou kvality

Spoločnosť CUMARU s.r.o. sa venuje realizáciám drevených terás už viac než 18 rokov. Vďaka našim mnohoročným skúsenostiam a odbornému i poctivému prístupu k práci sa zaručujeme za každú montáž terasy. Len s nami bude vaša realizácia terasy prebiehať profesionálne s garanciou kvality od návrhu po realizáciu.

Pridajte sa k stovkám spokojných majiteľov terás, kontaktujte nás pre cenovú ponuku zadarmo.


Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Jeden názor na “Top 10 inšpirácií na záhradné terasy

  1. Pingback: 5. Tajomstiev krásnej drevenej terasy, ktorá vydrží desaťročia - Cumaru

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *