Aké sú vizuálne rozdiely medzi drevom? Spoznajte ich na prvý pohľad

ipe dosky, ipe drevo, ipe terasa, ipe, balkón, balkónová terasa, drevená terasa na balkóne

Pri výbere drevených dosiek na terasu, fasádu alebo iný projekt, môžu byť vizuálne rozdiely medzi tropickými drevinami a drevinami z miernych klimatických oblastí značné. Farba, kresba a celkový vzhľad jednotlivých druhov dreva sa môžu výrazne líšiť, preto je dôležité pochopiť vlastnosti každého z nich ešte pred výberom. V dnešnom článku sa dozviete, ako rozpoznať vizuálne rozdiely medzi drevom na prvý pohľad.

IPE, ipe terasové dosky, ipe terasa, ipe dosky, ipe drevo, ipe terasy
Detail krásnych terasových dosiek z exotickej dreviny Ipe z našej realizácie.

Tropické dreviny

Tropické dreviny, ako už názov napovedá, pochádzajú z oblastí s horúcim a vlhkým podnebím. Medzi najbežnejšie tropické dreviny patrí Teak Ipe, Cumaru, Garapa, Bangkirai či Massaranduba . Tieto dreviny sú cenené pre svoju trvanlivosť, pevnosť a prirodzenú odolnosť voči hmyzu, plesniam a hnilobe. Jedinečné podmienky, v ktorých rastú, prispievajú aj k ich osobitým vizuálnym vlastnostiam.

Jedným z najvýraznejších rozdielov medzi tropickými drevinami a drevinami z mierneho podnebia je ich farba. Tropické dreviny majú zvyčajne tmavšiu a sýtejšiu farbu s hlbokými hnedými, červenými a dokonca fialovými odtieňmi. Je to spôsobené vyšším obsahom prírodných olejov a živíc v dreve, ktoré môžu vytvárať jemnú povrchovú štruktúru s lesklým povrchom. Vďaka týmto olejom a živiciam je drevo tiež odolnejšie voči vlhkosti, plesniam a hnilobe, čo je dôležité v exteriéri najmä vo vlhkom prostredí v okolí vodných plôch a bazénov.

Vzory vlákien tropických drevín bývajú výraznejšie a charakteristickejšie. Tieto dreviny majú často tesné, vzájomne sa prelínajúce vlákno, ktoré vytvára vlnitý alebo kučeravý efekt. To môže pri konečnej úprave a dreva vytvoriť ohromujúci lesklý vizuálny efekt. Okrem toho môže vďaka jedinečným vzorom kresby každý kus dreva z určitého druhu tropického stromu vyzerať inak, čo dodáva drevu na individualite a charaktere.

vizuálne rozdiely medzi drevom, thermo borovica, drevené obklady, fasádne drevené obklady thermoborovica
Fasádny obklad z Thermo Borovice. Mäkká drevina borovica, ktorá prešla tepelnou úpravou aby sa zabezpečila lepšia odolnosť a životnosť dreviny v exteriéri.

Drevo z mierneho podnebia

Naopak, drevo z mierneho podnebia má zvyčajne svetlejšiu farbu s tlmenejšími tónmi hnedej, žltej a sivej. Je to preto, že má nižší obsah prírodných olejov a živíc, čo ho robí náchylnejším na podľahnutie hnilobe, plesniam i drevokaznému hmyzu. V dôsledku toho si môžu vyžadovať častejšie ošetrovanie a údržbu, aby si zachovali dobrú kondíciu a pekný vzhľad. Majú tiež omnoho kratšiu životnosť oproti exotickým drevinám.

Drevo z mierneho podnebia má zvyčajne konzistentnejší a jednotnejší vzor kresby. Je to preto, že tieto stromy rastú pomalšie a rovnomernejšie ako tropické dreviny, čo môže viesť k jednotnejšiemu vzhľadu. Aj keď nepôsobia tak vizuálne nápadne ako kresba tropických drevín, ich vzhľad môže byť predvídateľnejší. Vzhľad európskych drevín nám tiež dokáže dodať viac rustikálny až vidiecky charakter, ak potrebujeme vytvoriť tradičnejší vizuál. Je to spôsobené aj tým, že dreviny z mierneho podnebia väčšinou obsahujú typické charakteristické hrče, ktoré u mnohých tropických drevín takmer úplne absentujú.

Samozrejme, z týchto všeobecných tvrdení existujú výnimky. Niektoré druhy dreva z mierneho podnebia, ako napríklad dub a orech, môžu mať sýtu, tmavú farbu a výraznú kresbu, ktorá konkuruje tropickým drevám. Ich funkčné vlastnosti v podobe životnosti a odolnosti však stále výrazne zaostávajú za exotickým drevom.

vizuálne rozdiely medzi drevom, tropické dreviny, terasa z tropickej dreviny pri bazéne
Tropické dreviny patria medzi vizuálne pôsobivé a zároveň najodolnejšie materiály v rámci exteriérového dizajnu. Aj preto sa skvele hodia na rôzne aplikácie kde sa vyžaduje zvýšená rezistencia. Jedná sa napríklad o terasy k bazénom a vodným plochám.

Funkčné vlastnosti exotických a európskych drevín

Ďalším faktorom, ktorý treba zohľadniť pri porovnávaní tropických drevín s drevinami z mierneho podnebia, je celková štruktúra dreva. Tropické dreviny bývajú tvrdšie a hustejšie ako dreviny z mierneho podnebia, čo môže sťažovať ich opracovanie. Vďaka svojej tvrdosti sú však aj odolnejšie voči opotrebovaniu a poškodeniu, čo je dôležité najmä pri aplikáciách, ako sú podlahy, exteriérové terasy a fasádne obklady.

Vďaka svojej výnimočnej tvrdosti a hustote je tak exotické drevo omnoho stabilnejšie a rezistentnejšie voči opotrebovaniu pod vplyvom vonkajších podmienok a používania. Terasová podlaha z exotickej dreviny vám preto vydrží slúžiť po desaťročia v plnej kvalite pri minimálnej údržbe.

Drevo z mierneho podnebia je naopak mäkšie a pórovitejšie. Vďaka tomu sa s ním môže ľahšie pracovať, ale je aj náchylnejšie na poškodenie vlhkosťou, hmyzom, či hnilobou. V dôsledku toho nemusí byť na niektoré aplikácie také vhodné ako tropické dreviny.

Dreviny pochádzajúce z našich miernych podmienok, najmä mäkké dreviny ako smrek či borovica, teda nie sú vhodné na exteriérové použitie. Rýchlo totiž podľahnú plesniam, hnilobe, alebo drevokaznému hmyzu. Na to aby sme tieto typy dreva mohli použiť v exteriéri, potrebujeme ho impregnovať škodlivými chemikáliami, ktoré predstavujú zdravotné a enviromentálne riziko. Impregnáciou sa síce predĺži životnosť a odolnosť mäkkého dreva, avšak jeho celková trvácnosť sa pri exteriérovom využití pohybuje len na úrovni niekoľkých rokov.

ťažba dreva, legálna ťažba dreva, tropické dreviny, ekologické hospodárstvo, trvalo udržateľné obhospodarovanie, vizuálne rozdiely medzi drevom

Na čo treba dať pozor pri výbere drevín všeobecne

Okrem týchto vizuálnych rozdielov treba pri výbere medzi tropickými drevinami a drevinami z miernych klimatických oblastí zohľadniť aj ekologické a etické hľadisko. Vysoký dopyt po tropickom dreve môže viesť k nelegálnej ťažbe a odlesňovaniu, čo vedie k ničeniu biotopov a strate biodiverzity. Ak sa rozhodnete pre exotickú drevinu, uistite sa, že pochádza zo zodpovedného zdroja a legálnej kontrolovanej ťažby. Drevené dosky z našej spoločnosti sú certifikované a pochádzajú zo spoľahlivých zdrojov kontrolovanej legálnej ťažby.

Naopak, dreviny z miernych klimatických oblastí sa často ťažia z trvalo udržateľne obhospodarovaných lesov, v ktorých sa stromy pestujú špeciálne na ťažbu. To môže pomôcť zabezpečiť minimalizáciu vplyvu ťažby na životné prostredie. Mnohé dreviny z lokálne vyťažených lesov však nemajú dostatočné výkonnostné parametre na použitie v exteriéri. Oproti tropickým drevinám tak majú niekoľkonásobne kratšiu životnosť, čo je tiež jeden z ekologických i ekonomických faktorov, na ktoré treba prihliadať pri výbere vhodného typu dreviny.

Riešenie predstavuje termizácia mäkkých drevín, ktorá vďaka procesu zahrievania dreva mení jeho vnútornú štruktúru. Mäkké drevo tak získava lepšiu odolnosť a dlhšiu životnost na vonkajšie podmienky. Thermodrevo teda predstavuje rozumný kompromis, ak si chceme vybrať lacnejšie drevo z lokálnej ťažby.

montáž terasy, montáž terás, montáž drevenej terasy, montáž drevených terás, realizácia terás,

Profesionálna realizácia drevených stavieb z kvalitných certifikovaných drevín

Naša spoločnosť pôsobí v oblasti realizácie drevených terás, fasád, podláh a iných drevených aplikácií už viac než 20 rokov. Poskytujeme certifikované dreviny najvyššieho štandardu od overeného dodávateľa z legálnej ťažby. Naše montáže vynikajú poctivou prácou, zmyslom pred detail a nekompromisnosťou pri výbere top materiálov i komponentov.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru zadarmo a zabezpečte si prvotriedne drevostavby s garanciou kvality.

Pozrite sa na galériu našich realizácií.


Zaujal vás tento článok na tému vizuálne rozdiely medzi drevom? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta drevených terás, fasád a iných drevených projektov.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *