Výkonné exotické alebo eko termo drevo? Ktoré je pre vás najlepšie?

terasa z dreva, ipe terasa, ipe dosky, ipe drevo, terasové dosky ipe, exotická terasa

Ak plánujete stavbu novej terasy, jedným z najdôležitejších rozhodnutí je výber dreva. Aj keď na trhu máme široký výber drevín na stavbu exteriérových terás, dve najobľúbenejšie voľby predstavujú exotické drevo a termo drevo. Exotické dreviny sa ťažia v tropických krajinách ako Brazília, Juhovýchodná Ázia či Afrika, zatiaľ čo thermodrevo sú tepelne upravené dreviny z mierneho podnebia.

Obe možnosti majú svoje vlastné výhody i nevýhody, preto môže byť ťažké rozhodnúť sa pre správny typ dreva na terasu. V dnešnom článku vám objasníme rozdiely medzi týmito materiálmi z hľadiska použitia na exteriérové terasy. Pomôžeme vám tak uľahčiť náročný proces rozhodovania, aby ste si mohli vybrať to najelpšie pre svoju terasu.

Terasové dosky Ipe, ipe terasa, ipe drevo, montáž terasy, realizácia terasy, ipe terasové dosky, realizácia terasy Bratislava,
Pohľad zblízka na terasové dosky z exotickej dreviny Ipe čerstvo po montáži.

Exotické drevo

Exotické drevo je druh dreva, ktoré pochádza z tropických krajín. Je známe svojou tvrdosťou, trvanlivosťou a odolnosťou voči drevokaznému hmyzu, hnilobe, plesniam i počasiu. Príkladmi exotických drevín sú brazílske Ipe, africké Iroko a indonézsky Teak. Exotické dreviny majú osobitý vzhľad a dodávajú sa v rôznych farbách, vzoroch a zrnách.

Výhody

Sú tiež známe svojou vysokou hustotou, vďaka ktorej sú mimoriadne rozmerovo stabilné a odolné voči vlhkosti. Vďaka tomu predstavujú výborný materiál na použitie k vodných plochám, k bazénom, vírivkám, či dokonca k moru. V kombinácii s vysokou odolnosťou voči poškriabaniu a opotrebeniu tak exotické drevo nachádza svoje významné uplatnenie aj v komerčnej exteriérovej architektúre. Jedná sa napríklad o paluby lodí, chodníky, móla alebo komerčné či reštauračné terasy s vysokou premávkou.

Jednou z hlavných výhod použitia exotického dreva na terasu je jeho jedinečná krása. Vďaka vysokému obsahu prírodných olejov a živíc obsiahnutých v drevených vláknach má povrch dosiek krásne hladký až lesklý povrch. Elegantné jemné zrno je doladené zaujímavými štruktúrami a kresbami so širokou škálou farebných odtieňov, ktoré poskytujú množstvo možností ako vzhľad prispôsobiť vizuálnym požiadavkám konkrétneho projektu.

cumaru terasa, terasa s bazénom, drevená terasa s bazénom, drevená terasa okolo bazénu, exotické drevo pri vode, cumaru, cumaru terasové dosky, exotické alebo termo drevo
Exotické terasové dosky Cumaru.

Exotické dreviny sú teda najlepším materiálom, ktorý vám poskytne skutočne exkluzívnu a bezstarostnú terasu po celé desaťročia. Niektoré typy exotických drevín, ako napríklad Ipe alebo Cumaru, vám dokážu poslúžiť minimálne 70 rokov. Navyše, pri dobrej starostlivosti a údržbe ich dokážete zrenovovať do pôvodného stavu. Terasa z exotickej dreviny tak môže vyzerať ako nová aj po 10-tich rokoch.

Nevýhody

Nevýhodou tropických drevín je ich vyššia cena a menšia dostupnosť. Kvôli svojej vysokej tvrdosti a hustote sú náročnejšie na spracovovanie v porovnaní s lokálnymi drevinami. Ďalšou nevýhodou exotiky je aj fakt, že vysoký dopyt vytvára priestor na čierny trh a nelegálnu ťažbu. Mnohé exotické dreviny sa ťažia z ohrozených lesov, čo môže mať negatívny vplyv na životné prostredie. Ak sa rozhodnete použiť exotické drevo na svoju terasu, uistite sa, že pochádza z overeného zdroja z legálnej ťažby s PEFC certifikátom.

termoborovica, thermoborovica, terasové dosky, realizácia terasy termowood, renovácia drevenej terasy, olejovanie drevenej terasy,
Drážkované terasové dosky z thermo borovice po renovácii a aplikácii pigmentového oleja.

Thermodrevo

Thermodrevo je drevo ktoré prešlo procesom termizácie. Tento proces zahŕňa zahrievanie dreva na vysoké teploty, ktoré odstraňuje vlhkosť a posilňuje bunkovú štruktúru dreva. Termizácia tak výrazne zlepšuje vlastnosti dreva a zvyšuje jeho trvanlivosť, stabilitu a odolnosť voči hnilobe a hmyzu. Je to tiež trvalo udržateľná možnosť, pretože sa vyrába z rýchlo rastúcich stromov, ako je borovica a smrek.

Výhody

Jednou z hlavných výhod použitia termo dreva na terasy je jeho stabilita. Termo drevo je menej náchylné na deformáciu, praskanie a krútenie ako tie isté druhy dreva, ktoré neprešli procesom termizácie. Je tiež odolné voči vlhkosti, čo z neho robí vynikajúcu voľbu pre oblasti s vysokou vlhkosťou alebo častými zrážkami. Thermodrevo sa tiež ľahko udržiava a nevyžaduje si farbenie ani tmelenie ako iné druhy dreva.

Ďalšou výhodou použitia termo dreva na terasy je jeho udržateľnosť. Proces tepelného spracovania, ktorý sa používa na výrobu termo dreva, je šetrný k životnému prostrediu a nezahŕňa používanie chemikálií alebo konzervačných látok. Okrem toho sa termo drevo vyrába z rýchlo rastúcich stromov, čo z neho robí obnoviteľný zdroj.

Renovácia terasy z thermoborovice
Terasa z thermo borovice.

Nevýhody

Ak porovnáme termodrevo s exotickým drevom z hľadiska životnosti, termodrevo má omnoho kratšiu trvanlivosť. Nie je také odolné voči používaniu ani voči náročným vonkajším podmienkam, preto môže vyžadovať zvýšenú starostlivosť a údržbu.

Niektorí ľudia môžu za nevýhodu termodreva považovať i jeho vzhľad. Termodrevo má veľmi jednotnú farbu a kresbu, čo sa nemusí páčiť každému. Ak uprednostňujete elegantnú krásu dreva, termodrevo nemusí byť pre vašu terasu tou najlepšou voľbou.

Exotické alebo Termo drevo? Ktoré je pre vás najlepšou voľbou?

Výber medzi exotickým a termodrevom pre vašu exteriérovú terasu závisí od vašich osobných preferencií, rozpočtu a klimatických podmienok vo vašej oblasti. Ak chcete pre svoju terasu špičkový, jedinečný vzhľad a ste ochotní zaplatiť vyššiu cenu, exotické drevo môže byť pre vás najlepšou voľbou. Ak je však vašou prioritou vyvážený pomer ceny, odolnosti, primeranej životnosti a udržateľnosti, najlepšou voľbou je rozhodne termodrevo.

Na záver možno povedať, že exotické aj termo drevo sú skvelými možnosťami pre exteriérové terasy a výber medzi nimi závisí od vašich osobných preferencií a potrieb. Exotické drevo ponúka jedinečný, exkluzívny vzhľad a výborné výkonnostné parametre, ktoré vám zabezpečia bezstarostnú a krásnu terasu po desaťročia. Jeho vysoká cena i nedostupnosť je však pre mnohých majiteľov prekážkou.

Drevené podlahy na terasu, terasa pri dome, terasy pri dome, exotické drevo IPE, ipe dosky na terasu
Takáto nová Ipe terasa môže svojim majiteľom pri správnej starostlivosti poslúžiť v plnej kráse až 80 rokov.

Termodrevo predstavuje rozumnú alternatívu medzi exotickými drevinami a drevom z mierneho podnebia. Je to lacnejšia a udržateľnejšia voľba, ale svojim vzhľadom, trvácnosťou a odolnosťou neohúri tak ako tropické drevo.

Bez ohľadu na to, či si vyberiete exotické alebo termodrevo, uistite sa, že ste si vybrali renomovaného dodávateľa, ktorý vám zabezpečí skutočne kvalitnú montáž bez skrytých vád. Pre zachovanie krásnej a dlhotrvácnej terasy vám tiež odporúčame sa o svoju terasu pravidelne a správne starať.

Poskytujeme certifikované exotické a termo drevo s montážou s garanciou kvality a dlhotrvácnosti

Naša spoločnosť pôsobí v oblasti montáže terás už 20 rokov. Všetky naše realizácie sa vyznačujú odborným i poctivým prístupom k práci a nekompromisnosťou v oblasti výberu len tých najkvalitnejších materiálov na trhu. Vďaka tomu staviame ohromujúce terasy so zárukou spokojnosti.

Pozrite si niektoré naše realizácie terás.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru ešte dnes a pridajte sa k množstvu spokojných majiteľov terás na Slovensku i v zahraničí.


Zaujal vás tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta drevených terás, fasád a iných drevených projektov.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *