Exotické Ipe versus hybridné WPC dosky – toto musíte vedieť pred tým, než sa rozhodnete

Ipe versus hybridné WPC dosky

Pri rozhodovaní o výbere materiálu na stavbu terasy máme niekoľko možností, no pokiaľ chceme maximálnu kvalitu, funkčnosť aj pekný vzhľad terasy, výber sa nám radikálne zúži. Väčšina ľudí sa následne rozhoduje medzi exotickými drevinami a kompozitom. Navyše, nové hybridné WPC v našej ponuke ešte viac rozvírilo vodu pochybností, pre ktorý materiál sa rozhodnúť.

V dnešnom článku si porovnáme najobľúbenejšiu a najodolnejšiu drevinu na stavbu terás, teda exotické Ipe s novým hybridným kompozitom. Súboj Ipe versus hybridné WPC dosky sa pochopiteľne nezaobíde bez toho, aby sme vám priblížili výhody i nevýhody v oboch prípadoch. Môžete tak zvážiť, ktorý materiál je pre váš projekt najvhodnejšou voľbou.

realizácia drevenej terasy, drevená terasa, ipe, ipe terasa, exotické drevo ipe, drevina ipe, ipe terasové dosky, realizácia terasy, montáž terasy

Exotické Ipe

Exotická drevina Ipe je známa pre svoje unikátne vlastnosti, vďaka ktorým je ideálnym materiálom na exteriérové aj interiérové aplikácie. Ak povieme, že Ipe je ako betón vo forme krásneho dreva, nebudeme vôbec preháňať. Ipe nepodlieha plesniam, hnilobe ani drevokazivému hmyzu. Je odolné voči požiaru a takmer také tvrdé ako betón. Ipe podobne ako betón nepláva na vode.

Pre svoju vynikajúcu stabilitu, tvrdosť a odolnosť voči vonkajším podmienkam sa najviac využíva v exteriéri na terasy aj fasády. Je vhodnou voľbou pre komerčné aj súkromné projekty, pretože povrch terasových dosiek Ipe veľmi dobre zvláda aj vysokú záťaž v podobe vyššej premávky. Vysoká stabilita a rezistencia voči vlhkosti ho robí vhodným materiálom k vode, napríklad ako terasy pri bazéne alebo vodné móla.

ako sa starať o Ipe terasu, exotické dreviny, exotické drevo na terasu

Výhody terasy z Ipe

Nespornou výhodou terasy z exotického dreva Ipe je jej životnosť. Tá sa v závislosti od starostlivosti môže vyšplhať až na 80 rokov. Ipe patrí medzi najtvrdšie drevá s vysokou hustotou čo znamená, že je prakticky nemožné ho poškriabať, alebo mu spôsobiť iné povrchové poškodenia.

Výhody Ipe terasy:

 • mimoriadne pekný, prémiový vzhľad,
 • životnosť až 80 rokov – najviac spomedzi exotických drevín,
 • vysoká tvrdosť a hustota,
 • odolnosť voči požiaru,
 • odolnosť voči vlhkosti aj mrazom,
 • rezistencia voči hubám, plesniam a drevokazivému hmyzu,
 • aj keď podlieha zvetrávaniu, kvalita a pevnosť vnútri dosiek sa nemení,
 • je možné zrenovovať a obnoviť krásny vzhľad dosiek,
 • ak sa na doske objavia škvrny, poškodenia alebo prasliny, nemusí sa vymeniť celá doska; miesto stačí prebrúsiť, čím sa odstráni poškodenie,
 • prírodný materiál bez chemickej úpravy, bezpečný pre človeka aj životné prostredie,
 • ekologická – je možné ju zrecyklovať po skončení životnosti.

Neýhody Ipe terasy:

 • náročná na spracovanie a montáž kvôli svojej tvrdosti a váhe,
 • vyššia cena oproti ostatným drevinám,
 • povrch dreviny podlieha UV žiareniu a bledne, vyžaduje renováciu pre obnovenie vzhľadu.
Ipe versus hybridné WPC dosky, hybridné kompozitné dosky, wpc terasa

Hybridné WPC

Hybridné kompozitné doskyvylepšené kompozitné dosky novej generácie. Narozdiel od štandardných WPC dosiek, tie hybridné sa vyrábajú novou technológiou nazývanou koextrúzia. Koextrúzia umožňuje pri výrobe produktu vytláčať viac vrstiev naraz, preto dokáže lepšie distribuovať ingrediencie v rôznych častiach dosky.

Výsledkom tejto inovatívnej technológie výroby sú krajšie a odolnejšie WPC dosky. V jadre dosky sa sústreďuje vyrovnaný pomer kvalitného dreva, PVC a stužovačov, zatiaľ čo povrch dosky obsahuje len špičkový polymér PVC a aditíva i kvalitné farbivá.

Hybridné WPC dosky tak oproti svojim predchádzajúcim verziám dokážu zvládať vonkajšie podmienky omnoho lepšie. Sú odolnejšie voči oderom a povrchovým poškodeniam a ich životnosť v exteriéri môže dosiahnuť až 25 rokov. Navyše ich vylepšený vzhľad teraz dokonale imituje drevo. Tým predstavujú silného súpera exotickým drevinám.

nová generácia kompozitných terás prináša hybridné wpc dosky s vylepšenou povrchovou úpravou, Ipe versus hybridné WPC dosky

Výhody terasy z hybridného WPC

Hlavnou výhodou nových hybridných kompozitných dosiek je ich bezúdržbovosť a moderný vzhľad, ktorý dômyselne imituje exotické dreviny. V ponuke máme atraktívne odtiene, ktoré kopírujú vzhľad exotických drevín s povrchovou úpravou imitujúcou kresbu aj štruktúru dreva.

Výhody hybridnej WPC terasy:

 • inovatívna povrchová úprava dosky dokonale imituje vzhľad exotických drevín,
 • odolná voči poveternostným podmienkam, mrazom aj vlhkosti,
 • stálofarebnosť – stabilita voči UV žiareniu zabezpečuje dlhotrvácny pekný vzhľad dosiek,
 • atraktívne farby na výber,
 • rezistencia voči hubám, plesniam a drevokazivému hmyzu,
 • rýchla montáž,
 • odolnosť voči požiaru,
 • menej náchylné na škvrny, škrabance a odery ako predchádzajúca generáciu kompozitu,
 • bezúdržbová, nevyžaduje pravidelnú renováciu v podobe brúsenia a olejovania ako drevo,
 • životnosť do 25 rokov.

Nevýhody hybridnej WPC terasy:

 • nie je možné ju zrenovovať a obnoviť jej pôvodný vzhľad ako pri dreve,
 • pri poškodení dosky sa nedá zrenovovať, musí sa celá vymeniť,
 • vysoká cena, drahšia ako Ipe,
 • neekologický materiál obsahujúci rôzne aditíva a chemikálie.
Detail novej hybridnej wpc dosky s dokonalou imitáciou dreva, Ipe versus hybridné WPC dosky

Ipe versus hybridné WPC dosky – záver

Oba materiály majú svoje výhody aj nevýhody, preto je dôležité prispôsobiť výber individuálnym potrebám každého projektu. Hybridný kompozit ponúka vysoký stupeň konzistencie farby a vzhľadu dosiek. Je bezúdržbový a nevyžaduje pravidelnú starostlivosť. Je jednoduchý na inštaláciu a má výbornú odolnosť voči poveternostným podmienkam aj hnilobe, plesniam i škodcom. Daňou za bezúdržbovosť a inovatívny spôsob výroby je však vysoká cena, ktorá prevyšuje aj cenu Ipe.

Ak chcete terasu, ktorú nebudete musieť pravidelne renovovať, bude vyzerať pekne po dlhú dobu a vydrží do 25 rokov, potom stavte na hybridné WPC.

Exotické Ipe ponúka prirodzenú krásu, má vynikajúcu schopnosť odolávať vonkajším podmienkam, opotrebeniu, hnilobe, plesniam i drevokazivému hmyzu. Má neuveriteľnú životnosť až 80 rokov pri správnej starostlivosti. Aj po mnohých rokoch je možné ho zrenovovať tak, aby vyzeralo ako nové.

Pri drobných poškodeniach je možné jednotlivé dosky zrenovovať. Pri väčších poškodeniach sa dosky môžu vymeniť tak, že narozdiel od kompozitných dosiek, perfektne zapadnú medzi staršie dosky a nevytŕčajú. Ak chcete terasu s ceneným a autentickým vzhľadom exotického dreva, ktorá vám vydrží celý život s možnosťou prinavrátenia pôvodného vzhľadu aj pomnohých rokoch, potom rozhodne stavte na Ipe.

Zrealizujeme terasu podľa vášho výberu s garanciou kvality

Nezáleží na tom, či sa rozhodnete pre Ipe alebo WPC, sme tu pre vás aby sme zrealizovali vašu terasu s garanciou kvality. S viac než 18-ročnými skúsenosťami v oblasti montáže terás vám vieme zaručiť profesionálnu a odbornú montáž s použitím overených postupov a využitím najkvalitnejších materiálov.

Pozrite sa na galériu našich realizácií tu.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru.


Páčil sa vám náš článok kde porovnávame Ipe versus hybridné WPC dosky? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva na terasy, podlahy, či fasády.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *