Kanadský céder – fasáda, ktorá upúta svojim výnimočným vzhľadom

kanadský céder fasáda, cédrový obklad, detail obkladov kanadského červeného cédru

Drevené fasády sa tešia mimoriadnej popularite vďaka svojmu pútavému vzhľadu aj praktickým vlastnostiam. O tom, prečo je obloženie domu drevom skutočne top voľbou sme písali v predchádzajúcom článku. Dnes vám predstavíme jednu z najobľúbenejších drevín, ktoré sa využívajú na fasádu – Kanadský Céder.

V dnešnom článku si zhrnieme najdôležitejšie informácie a prezradíme, prečo si práve táto drevina získala obdiv a pozornosť v súvislosti s obkladmi na fasáde domu.

Céder necéder

Zaujímavou skutočnosťou Kanadského cédra je fakt, že to vlastne ani nie je céder. V skutočnosti sa jedná o tuju, ktorá pochádza z oblastí západnej Severnej Ameriky. Doslovný preklad „Západný červený céder“ z anglického Western Red Cedar totiž pomenuváva strom latinského názvu Thuja plicata.

Nie je to jediný prípad, kedy sa zaužívalo nesprávne pomenovanie dreviny. Pod pojmom „céder“ dnes označujeme celé spektrum pôvodom amerických stromov z rodu Tují. Chcete vedieť všetko o Kanadskom červenom cédri? Pre viac informácií si prečítajte náš podrobný článok:
Očarujúci kanadský červený céder a jeho výhody i nevýhody

červený kanadský céder, obklady červený kanadský céder, kanadský červený céder fasáda, drevená fasáda, drevený obklad na dom, kanadský červený céder

Kanadský červený céder – fasáda, ktorá vás ohromí

Drevo kanadského cédru má neobyčajne krásny vzhľad – na podklade jasno oranžových až zlatohnedých odtieňov vyniká výrazná harmonicky zvlnená kresba. Tmavohnedé línie vytvárajú estetické útvary na povrchu dosiek, tvoriace elegantné vlnky, či ročné kruhy rastu.

Dosky majú rovné zrno, stredne hrubú štruktúru a sú charakteristické zaujímavým saténovým odleskom z rôznych uhlov pohľadu. Fasádne dosky z kanadského cédru sú teda skutočnou pastvou pre oči, či už sa na ne pozeráme zblízka alebo z diaľky.

Drevina sa okrem vzhľadu vyznačuje aj výraznou vôňou. Charakteristická drevená korenistá vôňa so sladkými tónmi na pozadí vytvára očarujúcu atmosféru ihličnatého lesa. Vďaka tejto aróme ľudia obľubujú využívať céder aj v interiéri v podobe obkladov stien, nábytku, alebo dekoračných predmetov a sôch.

Odolný tak akurát

Červený kanadský céder patrí do druhej triedy odolnosti. Hustota dosiek sa pohybuje od 340 do 460 kg/m3, čo predstavuje iba zlomok v porovnaní s exotickými drevinami akými sú napríklad Ipe alebo Cumaru. Céder dokáže odolávať vonkajším poveternostným podmienkam, plesniam, hubám aj škodcom.

Nie je ani zďaleka taký odolný ako trvanlivé exotické dreviny, ale je na tom lepšie ako lokálne európske dreviny, ako napríklad borovica či smrek. Drevo kanadského cédru totiž obsahuje cédrový olej, ktorý pôsobí konzervačne, odpudzuje škodcov a má ochranné účinky.

Životnosť fasády z Kanadského cédru sa pohybuje okolo 30 rokov a viac, podľa kvality samotných dosiek a úrovne i frekvencie starostlivosti.

Aj napriek tomu, že sa kanadský céder stal symbolom luxusu a vysokého štandardu, netreba zabúdať na to, že je to mäkká drevina, ktorá sa vyžaduje zvýšenú starostlivosť a opatrné zaobchádzanie. Povrch dosiek je náchylný na opotrebovanie a poškriabanie. Drevo rýchlo podlieha zvetrávaniu.

O fasádne obklady z kanadského cédru je preto potrebné sa náležite starať. Pravidelná renovácia zabezpečí jemné a dôkladné vyčistenie povrchu dreva od zažratých nánosov špiny a ošetrí drevinu do hĺbky. Dosky sú tak vyživené, ochránené pred UV žiarením a výrazne sa predlžuje ich životnosť.

kanadský céder fasáda, červený kanadský céder, fasáda kanadský céder, drevená fasáda, realizácia drevenej fasády, fasádne obklady kanadský céder

Vaša ohromujúca fasáda Kanadský céder s garanciou kvality

Máte záujem pretvoriť fasádu svojho domu na unikátne neobyčajné dielo so schopnosťou ohromiť už z diaľky? S nami ju môžete mať s garanciou kvality.
Ako spoločnosť, ktorá sa už viac než 19 rokov venuje realizáciám drevených fasád a terás, vám vieme garantovať prvotriednu montáž fasády z kanadského cédra.

Naša práca sa vyznačuje odborným prístupom a zmyslom pre detail. Ako jediná spoločnosť na Slovensku využívame najmodernejšie technológie a najkvalitnejšie materiály pre dlhotrvácne a krásne drevené aplikácie. Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru.

Pozrite sa na portfólio našich realizácií drevených fasád.


Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta realizácií drevených terás, fasád a iných drevených projektov.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *