Obloženie domu drevom – zistite top dôvody, prečo sa oplatí mať drevenú fasádu

Obloženie domu drevom – zistite top dôvody, prečo sa oplatí mať drevenú fasádu

Súčasné trendy v architektúre zdôrazňujú dôležitosť využívania prírodných a obnoviteľných materiálov. V interiérovom dizajne sa kladie dôraz na veľké okná, presvetlené miestnosti, rastliny a teplé útulné materiály v spojení s minimalistickými riešeniami. V exteriéri naopak potrebujeme, aby náš dom bol dostatočne chránený voči poveternostným podmienkam a zároveň nebol energeticky náročný. Obloženie domu drevom túto vymoženosť ponúka. A ešte omnoho viac.

V dnešnom článku vám vysvetlíme, prečo je drevená fasáda jedným z najpreferovanejších riešení obloženia domu z hľadiska modernej ekologickej architektúry.

Čo je to drevená fasáda a prečo je drevo top voľbou na obloženie domu ?

Zatiaľ čo v interiéri sa snažíme navodiť pocit tepla, útulnosti a harmónie, zvonku potrebujeme aby bol dom chránený odolným a dlhotrvácnym materiálom. Stavba musí byť chránená pred dažďom, vetrom, vlhkosťou, výkyvmi teplôt i mrazmi a zároveň poskytovať určitú formu izolácie. Dobrá fasáda domu dokáže zabezpečiť termoreguláciu tak, aby v zimných mesiacoch neunikalo teplo z domu a v letných mesiacoch zas neprenikal horúci vzduch dovnútra.

drevený obklad na fasádu, drevená fasáda, odvetraná drevená fasáda, drevené obklady na dom, moderné fasády, moderná fasáda domu, drevené fasády, drevené obloženie na dome

Termoregulácia

Drevo je bezpochyby jedným z mála stavebných materiálov, ktorý má vynikajúcu termoregulačnú schopnosť. V praxi to znamená napríklad to, že narozdiel od iných materiálov, ako je plast či betón, sa v horúcich dňoch neprehrieva. To znamená že drevo nezadržiava energiu, ktorú by následne sálalo aj niekoľko hodín po západe slnka. Tým sa šetria energie na klimatizáciu. Pochopiteľne, rovnako to platí aj v zimných mesiacoch so stedeným vzduchom.

Obloženie domu drevom vykonávame najmä typickými drevenými doskami s hladkým profilom. Tie môžeme ukladať horizontálne, vertikálne, alebo aj kombinovane, podľa vkusu a potrieb stavby. Drevené fasády však môžu byť vytvorené aj z drevených hranolov, ojedinele šindľov a iných typov obkladov. Vďaka svojim všestranným možnostiam spracovania je drevo skutočne skvelým materiálom, s ktorým sa dajú vytvárať rôzne dizajny na mieru.

drevené fasády, moderné drevené fasády, drevená fasáda na dome, realizácia drevenej fasády, drevený obklad na dome, montáž odvetranej fasády na dome,

Ekologický, obnoviteľný a recyklovateľný materiál

Ak vás ešte nepresvedčil fakt, že drevo na fasáde domu pomáha šetriť energie, možno vás nadchne jeho ekologická stránka. Drevo je obnoviteľný zdroj, ktorý ak pochádza z trvalo udržateľného obhospodarovania lesov, predstavuje jeden z mála ekologických materiálov, ktorý pomáha chrániť planétu. Jeho výrobou a spracovaním sa neprodukujú enormné množstvá CO2 ako je tomu napríklad pri výrobe betónu. Drevené obklady sú bezpečné a nezávadné pre ľudí aj životné prostredie a môžeme ich bezproblémovo zrecyklovať po ukončení životnosti.

obloženie domu drevom, drevená fasáda, kanadský červený céder, drevené obklady na dome, drevené obloženie domu, obklady kanadský céder
Fasádne obklady z krásneho Červeného Kanadského Cédru z našej dielne.

Odolnosť a dlhá životnosť

Životnosť drevenej fasády závisí od typu konkrétnej dreviny. Obloženia z tvrdých exotických drevín majú životnosť niekoľko desiatok rokov. Kvalitné exotické dreviny sú totiž mimoriadne odolné a mnohé tieto dreviny sú dokonca ohňuvzdorné. Napríklad exotické drevo Ipe je svojou odolnosťou prirovnávané k betónu či zbrojárskej oceli. Fasáda z dreviny Ipe Vám vydrží viac ako 80 rokov.

Krásne a dlhotrvácne fasády možu byť zrealizované aj z thermodrevín, ako napríklad Thermo Jaseň a Thermo Borovica. Ich životnosť sa v závislosti od starostlivosti pohybuje okolo 30 rokov.

drevená fasáda, drevené fasády, montáž drevenej fasády, montáž drevených obkladov na dome, drevený obklad na dome, odvetraná drevená fasáda, ipe, realizácia fasády z dreva,
Naša realizácia dreveného obkladu na fasáde z exotického dreva Ipe v Bratislave.

Mimoriadne krásny a výrazný vzhľad

Drevo fascinuje ľudstvo už od nepamäti, aj preto ho už tisícročia využívame v stavebníctve aj dizajne. Prirodzená krása dreva vyniká aj na fasáde domu. Rôzne typy drevín v kombinácii s rozdielnym spracovaním a úkladom na fasáde môžu vytvárať tradičné, rustikálne aj moderné a minimalistické fasády. Drevo sa dokáže prispôsobiť akémukoľvek štýlu. Zároveň však vždy bude vynikať a upútavať pohľady už z diaľky.

Ako prírodný materiál má drevené obloženie domu ešte jednu nespornú výhodu a tou je schopnosť nenarúšať okolité prostredie. Drevené obklady pomôžu stavbe zapadnúť do prostredia a nenarúšať harmóniu exteriéru.

Viac informácií o drevených fasádach nájdete aj v našom predchádzajúcom článku:

Exteriérový drevený obklad – všetko čo potrebujete vedieť o drevených fasádach

drevený obklad domu, kanadský červený céder, drevená fasáda, drevená fasáda na dome, drevené obklady na dome, fasáda kanadský červený céder
Pozoruhodnú fasádu s „mozaikovým efektom“ sme vytvorili z dosiek Kanadského červeného cédru na dome v Rakúsku.

Zrealizujeme vám obloženie domu drevom s garanciou kvality

Naša spoločnosť sa venuje realizáciám drevených terás a fasád už viac než 19 rokov. Základným pilierom našej práce je poctivosť a profesionalita s individuálnym prístupom ku každej stavbe. Využívame najmodernejšie technológie a overené postupy, vďaka čomu Vám ako jediná firma na Slovensku vieme zaručiť prvotriednu realizáciu s garanciou kvality.

Pozrite sa na portfólio našich realizácií drevených fasád.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru.


Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta realizácií drevených terás, fasád a iných drevených aplikácií.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *