Prečo patrí drevo medzi ekologické stavebné materiály?

Prečo patrí drevo medzi ekologické stavebné materiály?

Patrí drevo medzi ekologické stavebné materiály? A prečo by nás to vlastne malo zaujímať? V tomto článku si rozoberieme dôležitosť výberu správneho stavebného materiálu a jeho drastický dopad na produkciu skleníkových plynov do atmosféry.

Pri vytváraní ekologického povedomia v spoločnosti už nestačí len triediť odpad či menej cestovať. Žiaľ, najväčší podiel na znečisťovaní ovzdušia má stále spaľovanie fosílnych palív pri výrobe elektriny, výrobný priemysel a doprava.

Pri výrobe mnohých stavebných materiálov, ako je betón alebo oceľ sa vypúšťajú do atmosféry alarmujúce množstvá CO2. Celosvetovo až 6,5% emisií CO2 pochádza z výroby železa a ocele. Cement je zdrojom asi 8% svetových emisií oxidu uhličitého. Výrobou týchto materiálov sa neznečisťuje len ovzdušie, ale aj voda a životné prostredie celkovo.

Ako jednotlivci môžeme výrazne prispievať k znižovaniu emisií CO2 tým, že budeme voliť ekologické materiály. Bude tak logicky vznikať menší dopyt na výrobu takýchto znečisťujúcich materiálov. To platí aj pri stavebných materiáloch.

ekologické stavebné materiály, drevo, ekologicke drevo, ťažba dreva, trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov, drevo z trvalo udržateľných zdrojov,

Drevo je priekopníckym ekologickým materiálom

Drevo sa ako stavebný materiál používa už stovky rokov a má hneď niekoľko výhod. Je to jediný hlavný stavebný materiál, ktorý je obnoviteľný a udržateľný.

V porovnaní s betónom a oceľou pomáhajú výrobky z dreva zvýšiť energetickú účinnosť budovy, pretože drevo má prirodzené protihlukové a termoizolačné vlastnosti. Vďaka tomu môžeme použitím dreva minimalizovať energiu spotrebovanú počas celej životnosti produktu.

Používaním dreva zo zodpovedných zdrojov podporujeme trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov, čím vytvárame vyšší dopyt po obnoviteľnom stavebnom materiáli.

Čím vyšší dopyt sa vytvára na používanie dreva, tým viac sú motivovaní poľnohospodári k rozširovaniu obhospodarovaných lesov. Rozširovaním legálneho lesného hospodárstva sa teda podieľame na výsadbe stromov, ktoré z atmosféry odstraňujú CO2 a produkujú kyslík. Samozrejme, treba sa vždy uistiť, že drevo pochádza z legálneho hospodárstva a má FSC alebo PEFC certifikát.

Certifikované terasové dosky, ekologické stavebné materiály, ťažba dreva, trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov
Drevo ťažené z trvalo udržateľných zdrojov je ekologickým, obnoviteľným materiálom, pretože stromy počas svojho života uskladňujú CO2 z atmosféry zatiaľ čo produkujú kyslík. Legálne lesné hospodárstvo naviac podporuje rozvoj lokálnych komunít a dáva obživu miestnemu obyvateľstvu.

Mnohé druhy drevín obzvlášť tie exotické, ako napríklad Ipe, majú vysokú tvrdosť a stabilitu a sú vhodné na použitie v exteriéri. Ipe, prezývane aj „železné drevo“, sa v triede odolnosti dokoca radí medzi materiály ako zbrojárska oceľ či betón a je ohňuvzdorné.

Exotické tvrdé dreviny sú teda prirodzene odolné a stabilné materiály, ktoré odolávajú zvetrávaniu i v náročných podmienkach bez akejkoľvek chemickej úpravy. Vďaka tomu nachádzajú široké uplatnenie v komerčných i súkromných projektoch, ako sú verejné móla, mosty, chodníky, fasády budov či terasy.

Vďaka svojim mnohým pozitívnym vlastnostiam drevo nachádza uplatnenie aj v širokom spektre konštrukčných aplikácií. Napríklad v podobe reziva, panelov a upraveného dreva, ktoré nahrádzajú použitie iných menej ekologických materiálov.

Životnosť tvrdých drevín alebo termicky upraveného dreva – termodreva je rádovo od 30 rokov a viac. V prípade exotického Ipe, či Teaku je to 70+ rokov. Použitie takéhoto dreva je teda ekologické nielen z hľadiska toho, že je to obnoviteľný materiál, ale aj preto, že jeho životnosť zaručuje bezproblémové využívanie po desiatky rokov.

Drevo je recyklovateľný materiál. V prípade, že nebolo impregnované, teda chemicky upravované, je možné ho po skončení životnosti bezpečne recyklovať.

Certifikované terasové dosky, trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov

Výber materiálu na stavbu má obrovský dopad na produkciu CO2

V prípadovej štúdii o stavbe školy v meste El Dorado v Arkansase sa pozreli na to, ako veľmi ovplyvňuje výber materiálov pri stavbe budovy produkciu skleníkových plynov. Použitím dreva namiesto materiálov, ktoré sa vyrábajú spaľovaním fosílnych palív, ako sú oceľ a betón sa návrhári budovy vyhli 7780 metrickým tonám uhlíkových emisií.

Toto množstvo vyprodukuje 2100 áut za 1 rok alebo jedna domácnosť po dobu 970 rokov. Táto a mnohé iné štúdie nám dokazujú, že pre globálne zníženie uhlíkovej stopy je prvoradé znížiť produkciu v kľúčových odvetviach, ktoré sa na nej podieľajú.

Ako jednotlivci môžeme ovplyvniť zníženie produkcie v týchto odvetviach tak, že budeme klásť menší dopyt a zameriame sa na výber ekologickejších alternatív.

V praxi to znamená, že pri výbere materiálu na stavbu terasy v našej záhrade si namiesto betónu alebo WPC zvolíme ekologické drevené terasové dosky. To isté platí aj pri výbere fasády domu, kedy si zvolíme drevené fasádne obklady.

Drevená terasa i fasáda domu majú obrovské výhody a sú ekologickejšie ako v prípade použitia konkurenčných materiálov ako sú WPC či betón.

V interiéri si môžeme zvoliť kvalitné, krajšie a trvácnejšie drevené podlahy namiesto vinylu, laminátu či PVC. Môžeme si tiež vyberať kvalitný drevený nábytok namiesto lacných a neekologických plastov či iných materiálov zaťažujúcich životné prostredie.

Z hľadiska samotnej stavby domu predstavujú moderné drevodomy oveľa ekologickejšiu voľbu. Navyše vám okrem iných výhod poskytnú aj nemalú úsporu na energiách i lepšiu ochranu pred požiarom.

Ekologické stavebné materiály nám dávajú nádej na svetlejšiu budúcnosť. Aj vďaka nim môžeme výrazne ovplyvniť produkciu CO2 a zlepšiť tak dopady človeka na ekosytém. Poďme stavať ekologicky!

Páčil sa vám náš článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre novinky, informácie a zaujímavosti zo sveta dreva, drevených terás, fasád či podláh.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *