Takto úžasne môže vyzerať aj vaša terasa z dreva. Ako na to?

terasa z dreva, drevená terasa, montáž drevenej terasy, realizácia terasy, drevené terasy bratislava

Túžite po krásnej drevenej terase, ktorá bude skrášlovať vašu záhradu a zvyšovať hodnotu vášho domu? Potom si zaručene prečítajte naše tipy, ktoré vám prezradia, ako si zabezpečiť dokonalú terasu z dreva.

Výber vhodnej dreviny

Výber správnej dreviny je absolútne kľúčový ak sa chcete uistiť, že vaša terasa bude vyzerať pôsobivo a zároveň bude funkčná a dlhotrvácna. Nie je totiž nič horšie ako to, keď investujeme nemalé peniaze do novej terasy a tá sa v dôsledku nekvalitnej dreviny alebo nesprávnej montáže začne kaziť a degradovať.

Vhodným výberom dreviny môžeme predchádzať týmto frustráciám. Vo všeobecnosti platí, že určité druhy dreva sú vhodnejšie do exteriéru, pretože lepšie odolávajú vonkajším podmienkam. Patria sem tvrdé dreviny listnatých stromov, najmä však exotické dreviny. Naopak, mäkké drevo pochádzajúce z našich podmienok, ako napríklad smrek či borovica, nie sú vhodné na stavbu terasy.

terasa z dreva, ipe terasa, ipe dosky, ipe drevo, terasové dosky ipe, exotická terasa
Terasové dosky z vyhľadávaného exotického dreva Ipe.

Pravdou je, že aj napriek tomu, že mäkké dreviny nie sú príliš vhodné na exteriérové využitie, mnohí predajcovia ich majú vo svojej ponuke. Jedná sa o impregnované terasové dosky, ktoré sú ošetrené špeciálnymi chemikáliami, aby boli odolnejšie voči drevokazivému hmyzu, plesniam a hnilobe. Ľudí láka ich nízka cena a dostupnosť, vďaka čomu sa nazdávajú, že si zabezpečia lacnú terasu a ušetria.

Žiaľ, skutočnosť z našej praxe je taká, že terasy z impregnovaných mäkkých drevín vydržia cca 5 rokov. Po tomto období už vyzerajú veľmi opotrebovane, zvetrane a terasa stráca svoju funkčnosť. V konečnom dôsledku tak majitelia síce ušetria na prvotných nákladoch, avšak ak si po 5 rokoch musia zabezpečiť novú terasu, z dlhodobého hľadiska je to oveľa nákladnejšia voľba.

Cumaru terasa pri bazéne, cumaru okolo bazena, drevena terasa okolo bazena, cumaru, exoticka terasa
Terasa pri bazéne z exotického Cumaru.

Prvou voľbou sú exotické dreviny

Exotické dreviny sú dlhodobo najlepším a overeným materiálom na stavbu terasy.stabilné, prirodzene tvrdé a husté, vďaka čomu dokážu výborne zvládať vonkajšie poveternostné podmienky. Oproti mäkkým drevinám majú výnimočne dlhú životnosť, od niekoľko desiatok rokov až po takmer storočie. Okrem toho, exotické drevo vyniká svojim pútavým vzhľadom s rozmanitým farebným prevedním, a pôsobivými kresbami a štruktúrou.

Prvotná investícia do terasy z exotickej dreviny je síce omnoho vyššia, ale z dlhodobého hľadiska sa vám rozhodne viac vyplatí, dokonca aj ušetrí peniaze. Terasa z exotického dreva je totiž hodnotný doplnok vášho exteriéru, ktorý vydrží dlhé roky. Ak máte nižší rozpočet, vhodnou alternatívou tiež môžu byť thermodreviny, teda vylepšené tepelne upravené mäkké dreviny.

Postup montáže drevenej terasy z exotického dreva IPE, 5 tajomstiev krásnej drevenej terasy, ktorá vydrží desaťročia, Zháňate lacné terasové dosky? Na toto si dajte pozor

Správna a odborná montáž

Ak ste si už vybrali najvhodnejšiu drevinu pre vás, ďalším dôležitým faktorom ovplyvňujúcim kvalitu terasy je, pochopiteľne, montáž. Profesionálna montáž skúsenými odborníkmi vám zaručí, že bude terasa namontovaná s ohľadom na typ dreviny a okolité prostredie. Pri realizácii terasy je tiež dôležité dodržať všetky technologické postupy a používať kvalitné a overené materiály i doplnky, ktoré zabezpečia dlhodobú výdrž a odolnosť stavby.

Najmä ak ste si zvolili tvrdé exotické dreviny, ako napríklad Ipe, je nanajvýš dôležité zvoliť si skúsenú montážnu firmu. Drahé a cenené exotické dreviny sú totiž náročnejšie na spracovanie a montáž pre svoju trvdosť, hustotu a vyššiu váhu. Preto sa uistite, že ste si vybrali vhodného partnera, ktorý sa správne postará o vaše terasové dosky náležitým spôsobom a neznehodnotí ich pri montáži.

Pre viac informácií ohľadne profesionálnej montáže si prečítajte náš článok o montáži terás.

renovácia terasy, teak, exotická terasa, balkónová terasa, oprava terasy, brúsenie terasových dosiek,
Balkónová terasa z exotického Teaku vľavo pred ošetrením a vpravo po našej profesionálnej renovácii.

Pravidelná starostlivosť

Tak ako o všetko v exteriéri, aj o drevenú terasu je potrebné sa starať. Terasa z dreva sa vám odvďačí naozaj dlhou životnosťou a funkčnosťou, ak ju budete udržiavať v dobrom stave. Drevo je totiž vonku neustále vystavované rôznym namáhavým podmienkam, ako je slnečné žiarenie, dážď, vietor, mráz a podobne. Tie povrch dreviny neustále opotrebovávajú a spôsobujú jeho blednutie, znečisťovanie i povrchové poškodenia.

K pravidelnej údržbe patrí čistenie terasy zametaním a mopom od nahromadených nečistôt, prachu, listov a podobne. Minimálne 1-krát do roka odporúčame terasu profesionálne ošetriť prostredníctvom renovácie. Tá zabezpečí dôkladné a úplné vyčistenie dreviny od zažratých nánosov špiny a nečistôt, ktoré sa nedajú vyčistiť ručne. Následne sa terasové dosky ošetria špeciálnym ochranným olejom, ktorý ošetrí drevinu a zabezpečí jej krásny nový vzhľad.

Ak sa terasa z dreva takto renovuje pravidelne, môže vyzerať ako nová aj po desiatkach rokov. Je to jedna z nesporných výhod dreva oproti iným materiálom, ktoré sa používajú na stavbu terasy. V prípade, že sa na terasovej doske objavia fľaky, škriabance či iné povrchové poškodenia, stačí povrch dosky jednoducho prebrúsiť a natrieť olejom.

V prípade väčšieho poškodenia sa vymenia len poškodené dosky. Renováciou zabezpečíme, že aj po výmene dosiek zostane vzhľad terasy jednotný. Túto výhodu nemá žiaden iný materiál okrem dreva.

Pre viac informácií o našej profesionálnej renovácii terasy a jej podrobom postupe si prečítajte tento článok.

Očarujúca terasa z dreva – s nami môže byť Vaša

Pre drevenú terasu nevídanej kvality sa chodí do CUMARU s.r.o. Máme viac než 18-ročné skúsenosti v oblasti realizácií terás. Ako jediná firma vám zabezpečíme prvotriednu terasu s garanciou kvality. Náš odborný a poctivý prístup k práci spolu s využívaním overených postupov a najmodernejších technológií vám zaručí dlhotrvácnu terasu s pôsobivým vzhľadom.

Presvedčte sa sami, pozrite sa na galériu našich realizácií drevených terás.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru zadarmo.


Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta realizácií terás.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *