Termizované drevo a jeho údržba – Viete ako sa správne starať o termodrevo?

Thermo Borovica, terasa, drevená terasa, terasa po renovácii, thermodrevo, terasa termodrevo, termoborovica

Termizované drevo, teda tepelne upravené drevo známe ako termodrevo, patrí medzi populárnu voľbu pre drevené obklady. Predstavuje rozumný kompromis v porovnaní s drahšími no odolnejšími exotickými drevinami a lacnými mäkkými drevinami. Vďaka termizácii získavajú mäkké dreviny z našich zemepisných šírok lepšie vlastnosti do exteriéru. V našom staršom článku sa môžete dozvedieť viac o výhodách využitia termodreva a unikátnom spôsobe jeho výroby.

Jedným z najpodstatnejších dôvodov prečo si zvoliť termicky upravenú drevinu pred impregnovanou (chemicky upravenou) drevinou je jej životnosť. Pre porovnanie, impregnovaná borovica vám v rámci obkladov v exteriéri vydrží do 5-8 rokov, aj keď predajcovia mylne uvádzajú dlhšiu životnosť. Thermoborovica vám však môže vydržať od 10-20 rokov podľa typu aplikácie a frekvencie starostlivosti a údržby.

V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa starať o termodrevo tak, aby vám vydržalo čo najdlhšie krásna i plne funkčná.

Thermo Jaseň, termodrevo, thermo drevo, thermodrevo boklady, fasáda thermojaseň, fasáda, fasádne obklady termodrevo,
Drevená fasáda s krytou terasou z krásneho Thermo Jaseňa.

Zakryte ich

Každý drevený povrch vydrží v exteriéri dlhšie, ak je chránený pred priamym slnečným žiarením a inými poveternostnými vplyvmi. To platí pre všetky druhy drevín, dokonca aj pre exotické drevo. Ak máte terasu z thermodreva a chcete jej zabezpečiť maximálnu ochranu pred nepriaznivými vplyvmi, jedným z najúčinnejších spôsobov je zastrešiť ju.

Drevený prístrešok alebo pergola pomôžu ochrániť vašu terasu z thermodreva tým, že zmiernia priamu expozíciu terasových dosiek počasiu, najmä UV žiareniu. Navyše, zastrešenie terasy vám predĺži dobu jej používania a rozšíri možnosť využitia terasy aj počas menej priaznivých podmienok, napríklad počas dažďa.

termicky upravené drevo, tepelne upravené drevo, renovácia drevenej terasy, renovácia drevených obkladov, údržba termodreva, thermodrevo, termodrevo, terasa, terasa z termodreva, ako sa starať o termodrevo

Udržiavajte ich čisté a suché

Tepelnou úpravou získavajú mäkké dreviny dobrú odolnosť voči vlhkosti a tým pádom aj vzniku plesní a hniloby. Neznamená to však, že ich pri zanedbaní starostlivosti nemôžu napadnúť huby či hniloba. Najdôležitejšie je vždy sa uistiť, že sa terasa správne odvodňuje a nezadržiava žiadnu vodu. Pravidelne kontrolujte aj medzery medzi drevenými obkladmi na svojej terase či fasáde z termodreva.

Terasu treba pravidelne zametať a zbavovať rôznych nečistôt a prachu. Priestory medzi dilatačnými škárami terasových dosiek by mali byť čisté, v prípade nahromadenia nečistôt môžete použiť vysávač alebo špachtlu. Nahromadené nečistoty a prach totiž môžu zadržiavať vlhkosť a tým spôsobiť, že sa na dreve začne vytvárať pleseň, alebo že začne hniť.

Pre viac informácií ako dôkladne čistiť a prevádzať údržbu na drevenej terase si môžete prečítať náš článok Starostlivosť o terasu – ako vyčistiť drevenú terasu.

Terasové dosky Thermo Borovica pred renováciou, ako sa starať o termodrevo
Terasa z Thermo Borovice v pôvodnom stave pred renováciou.

Pravidelne ich renovujte

Nezáleží na tom z akého typu dreviny sú vaše drevené obklady, pretože každý drevený obklad potrebuje pravidelnú renováciu. Len tak môžete vyťažiť maximálny potenciál dreviny a zabezpečiť si tak nie len krásny a vynovený vzhľad, ale aj predĺžiť životnosť a zdravie svojich drevených obkladov.

Naša profesionálna renovácia drevených obkladov zahŕňa proces odborného čistenia a starostlivosti o drevo v dvoch hlavných krokoch. Jedná sa o brúsenie povrchu dreva špeciálnou brúskou s odsávaním a následným nanášaním vysokokvalitného oleja, ktorý drevinu ochráni a vyživý do hĺbky. Podrobný proces našej renovácie a jej benefitov si môžete prečítať v našom článku tu.

Výhodou takejto renovácie je dôkladné vyčistenie dreva od nánosov špiny a zažratých nečistôt. Tie sa už nedajú vyčistiť vodou ani zametaním či kefovaním. Špeciálny ochranný olej s obsahom parafínov a prírodných olejov poskytne drevu zvlhčenie a vyživenie, a tým jej pomáha lepšie odolávať celoročným poveternostným podmienkam.

Okrem toho, vďaka pravidelnej renovácii môže vaša terasa alebo fasáda vyzerať ako nová aj po mnohých rokoch. Výsledky našich renovácií sú už vychýrené, presvedčte sa sami v galérii našich renovácií.

Terasa z Thermo Borovice po našej profesionálnej renovácii.

Potrebujete zrenovovať a obnoviť krásny vzhľad vašich obkladov z termizovaného dreva?

Naša profesionálna renovácia zahŕňa starostlivý plán renovácie podľa stavu obkladov aj individuálnych potrieb na mieru. To všetko za použitia špeciálnych nástrojov a najkvalitnejších ekologických terasových olejov s prírodným zložením.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku.

renovácia drevenej terasy, thermo borovica, ako sa starať o termodrevo, údržba drevenej terasy, údržba termodreva,

Zaujíma vás ako sa starať o termodrevo a iné informácie? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva na terasy, podlahy, fasády a iné drevené stavby.


Máte záujem o urýchlenú rezerváciu termínu na renováciu terasy? Využite náš kontaktný formulár nižšie a náš špecializovaný pracovník sa vám obratom ozve naspäť:  Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom spätného kontaktovania.

  Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

  Cumaru s.r.o.

  Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *