Top terasy z Ipe a ich 4 ohromujúce benefity

terasy ipe

Na trhu s prémiovými terasovými doskami po mnoho rokov hviezdil najmä populárny Teak Barmský. Postupne sa však do popredia dostalo ešte tvrdšie a odolnejšie Ipe. Terasy Ipe sa stali jednoznačným favoritom spomedzi exotických drevín. Ipe dosky totiž patria medzi najtvrdšie dreviny, ktoré sa používajú na stavbu terasy. Výnimočné výkonnostné parametre tejto dreviny sa navyše dokonale snúbia s jej mimoriadne krásnym vzhľadom.

„Superdrevo“ tvrdé ako oceľ

Exotická drevina Ipe si získala pozornosť vďaka svojej kombinácii vysokej tvrdosti a hustoty. Pri záťažových testoch sa zistilo, že Ipe dosahuje so svojou silou a tvrdosťou úroveň tých najtvrdších materiálov, akými sú zbrojárska oceľ či betón. Aj preto sa mu začalo hovoriť železné drevo. Vysoká hustota vlákien a tvrdosť zabezpečujú drevine výbornú odolnosť a stabilitu.

IPE, ipe terasové dosky, ipe terasa, ipe dosky, ipe drevo, ipe terasy

Kombinácia týchto parametrov zabezpečuje terasovým doskám Ipe skutočne pozoruhodnú rezistenciu. Sú tak prirodzene odolné voči škodcom, plesniam, hnilobe i voči náročným poveternostným podmienkam. Navyše, sa Ipe radí v požiarnej odolnosti do triedy A čo znamená, že je to ohnňuvzdorný materiál, ktorý nehorí a nešíri požiar.

Ak teda chceme naozaj odolnú a silnú terasu, ktorá bude odolávať náročným vonkajším podmienkam, ustojí zmeny počasia aj ročných období, odolá poškodeniam v dôsledku používania terasy a v prípade požiaru nám nezhorí, potom by Ipe malo byť našou prvou voľbou.

DrevinaIpe Garapa Borovica
Tvrdosť podľa stupnice tvrdosti Janka3,680 lb 1,631 lb 400 lb
Hustota1050 kg/m³ 790 kg/m3 420 kg/m³
Životnosť75+ rokov ~30 rokov ~5 rokov
Trieda odolnostiVysoká trieda odolnostiVysoká trieda odolnostiNízka trieda odolnosti 
Porovnanie parametrov exotických drevín Ipe a Garapy s mäkkou Borovicou, ktorú na exteriérové použitie vôbec neodporúčame.
terasy pri dome. Ipe terasa, drevená terasa pri dome, realizácia terasy

Terasy Ipe vydržia celý život

Väčšina drevených materiálov má svoju obmedzenú životnosť, Ipe je však výnimkou. Terasové dosky Ipe dokážu pri správnej starostlivosti slúžiť až 80 rokov. Je to mnohonásobne viac než iné dreviny používané na stavbu terasy a dokonca aj kompozitné dosky.

Množstvo majiteľov sa rozhodne použiť na stavbu terasy lacné a málo odolné dreviny s nízkou životnosťou, napríklad impregnované mäkké dreviny sko Smrek či Borovica. Ich životnosť v exteriéri sa však pohybuje okolo 5-10 rokov. Ak sa teda zamyslíme pragmaticky, vyššia vstupná investícia do terasových dosiek nám zabezpečí kvalitnejšiu terasu, ktorá nám bude slúžiť dlhšie.

Ak zainvestujeme do Ipe, naša terasa bude mať až 8-násobne dlhšiu životnosť čím nám ušetrí peniaze z dlhodobého hľadiska – teda peniaze na opätovnú demontáž montáž terasy. Ipe dosky nám pri dobrej údržbe vydržia celý náš život.

terasa z exotického dreva, drevená terasa, exotické dreviny na terasu, ipe, ioe drevo, ipe terasa, ipe drevo okolo bazéna, ipe terasa pri bazéne, montáž terasy z exotickej dreviny

Nadčasová elegancia a krása

Drevo je ekologický a obnoviteľný stavebný materiál s mnohými benefitmi, pre ktoré ho budeme využívať aj v budúcnosti. Okrem svojich praktických výhod má drevo nesporne aj estetickú hodnotu. Drevené povrchy nikdy nevyjdu z módy. V rôznych úpravách sa vždy budú používať na vytvorenie klasických rustikálnych, ale aj moderných aplikácií.

Z konceptuálneho hľadiska je drevo prírodným materiálom, ktorý nás spája s prírodou. Pomáha stavbám zapadnúť do okolitého prostredia a nenarúšať harmóniu exteriéru. Zjemňuje kontrast medzi dielom človeka a prírody a stavbám prináša pocit útulnosti.

Drevená terasa z Ipe dodá vášmu pozemku nezameniteľný šarm. Ipe terasové dosky sa vyznačujú rozmanitou elegantnou kresbou a jemnou štruktúrou. Farebné tóny prelínajúce sa od svetlohnedej, cez olivovohnedú, až po karamelové odtiene s absenciou typických hŕč, aké vidíme u ihličnatých stromov, dodávajú terase moderný exotický nádych.

drevená terasa, drevené terasy, ipe, terasové dosky ipe, ipe terasové dosky, montáž drevenej terasy, montáž terasy, realizácia drevenej terasy, realizácia terasy, realizácia terasy v Bratislave, stavba terasy,

Ako nové aj po 20-tich rokoch

Ipe dosky sú mimoriadne dlhotrvácne a odolné, ale je to stále drevo. Každý povrch v exteriéri podlieha okolitým podmienkam a Ipe v tomto nie je žiadnou výnimkou. UV žiarenie, dážď, mráz ale aj vietor, ktorý každým zafúkaním zanáša dosky prachom a špinou, to všetko spôsobuje postupné blednutie a znečisťovanie povrchu dosiek.

Zvetrávanie a zažieranie špiny však prebieha len na povrchu dosiek. Úžasnou vlastnosťou dreva oproti iným materiálom je jeho možnosť renovácie. Drevené dosky môžu byť krásne vyčistené a zrenovované dô pôvodného stavu. Ipe terasu vieme pomocou profesionálnej renovácie krásne ošetriť a zrenovovať tak, že vyzerá opäť ako nová. A to aj po 20 rokoch.

Pamätajme si, že pravidelná a správna starostlivosti dodáva našej terase nie len krásny vzhľad ale predlžuje jej životnosť a dobrú kondíciu.

Splňte si svoj sen o dokonalej Ipe terase

Drevené terasy úspešne staviame už viac než 19 rokov. Naše bohaté skúsenosti, poctivý prístup k práci s dôrazom na detail a využívanie najnovších technológií nám umožňujú realizovať terasy s garanciou kvality. Obráťte sa n nás, ak túžite po krásnej a dlhotrvácnej ipe terase.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru.

Pozrite sa na galériu našich realizácií drevených terás.


Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva na terasy, podlahy, fasády a iné drevené stavby.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *