Garapa – krásna a cenovo dostupná terasová doska

Žiarivá zlatá drevina Garapa pochádzajúca z ďalekej Brazílie je ďalším klenotom spomedzi exotických drevín. Svoju popularitu získala nie len vďaka pôsobivej farbe a jednotnému zafarbeniu terasových dosiek, ale aj kvôli svojej cenovej dostupnosti.

Ak si totiž chcete zaobstarať kvalitnú, krásnu a dlhotrvácnu terasu, potom už určite viete, že najlepšou voľbou je exotická drevina. Mnohé exotické drevá majú relatívne vysokú cenu, a keďže Garapa je jednou z najlacnejších exotických drevín na trhu, už nemusíte robiť žiadne kompromisy.

5 najlepších drevín na stavbu terasy , Terasa z exotického dreva garapa
Terasa z exotického dreva Garapa

Aj keď sa Garapa radí medzi exotické dreviny a má relatívne vysokú hustotu aj prirodzenú odolnosť voči plesniam, či drevokazivému hmyzu, v porovnaní s inými exotickými drevami ako je Ipe, Massaranduba, Merbau či Cumaru nie je až taká odolná.

Nižšie môžete vidieť porovnanie výkonnostných parametrov Garapy s jedným z najtvrdších drevín Ipe. Na porovnanie sme pridali aj mäkkú drevinu pre lepšiu orientáciu.

Ipe GarapaKanadský červený céder
stupnica tvrdosti Janka 3,680stupnica tvrdosti Janka 1,650stupnica tvrdosti Janka 900
Hustota 1.04 g/cm³Hustota 0.79 g/cm³Hustota 0.38 g/cm³
Požiarna odolnosť triedy APožiarna odolnosť triedy BPožiarna odolnosť triedy B
Najvyššia trieda odolnostiVysoká trieda odolnosti Stredná trieda odolnosti 
Životnosť 75 rokovŽivotnosť 30+ rokovŽivotnosť 15-25 rokov

Z tabuľky teda jasne vyplýva, že Garapa je viac ako o polovicu menej tvrdá ako Ipe, nie je taká ohňuvzdorná ani taká odolná ako Ipe. V porovnaní s ostatnými drevami však i tak vyniká nadštandardnými vlastnosťami.
Čo to pre nás znamená?

Pred rozhodnutím sa pre Garapu zvážte jej účel

Ako sme si už vysvetlili, aj keď Garapa nedosahuje také vynikajúce výsledky v testoch tvrdosti či odolnosti voči požiaru, je to stále vynikajúca drevina na exteriérové využitie ako sú terasy, fasády ale i drevené doplnky ako napríklad altánky.

Ak bude na vašej záhradnej terase veľká premávka, alebo sa terasa bude nachádzať v náročných poveternostných podmienkach na horách či pri mori, potom je určite vhodnejšie zvoliť si odolnú Ipe drevinu.

Ak však plánujete Garapu použiť ako drevené obklady fasády, alebo na terasové dosky, ktoré sa nebudú nadmerne zaťažovať, potom je Garapa pre vás vhodnou voľbou.

Charakteristický vzhľad Garapy

Jedným z výrazných predností dreviny Garapa je jej výnimočná zlatožltá alebo jantárová farba, ktorá po dlhú dobu odoláva zvetraniu pod vplyvom slnečných lúčov. Aj napriek tomu, že po čase naberie určitý druh sivej patiny pod vplyvom UV žiarenia, stále si zachová svoj krásny zlatavý akcent.

Zvetraným terasovým či fasádnym doskám môžete prinavrátiť vzhľad prostredníctvom renovácie, ktorá spočíva v dôkladnom vyčistení, prebrúsení dreva a napustení špeciálnym olejom s obsahom prírodných olejov a parfínov.

Vďaka takejto pravidelnej starostlivosti môže vaša terasa alebo fasáda z Garapy vydržať až 30+ rokov a stále bude vyzerať krásne.

Milovníci dreva ocenia na Garape okrem jej svetlých až zlatých odtieňov aj charakteristickú vôňu po mandliach.

Garapa má svoje nesporné výhody a skvele sa hodí ako materiál do exteriéru na stavbu terasy, fasády, altánkov i rôznych záhradných doplnkov. Ak sa neviete rozhodnúť, ktorú drevinu si vybrať na stavbu terasy, potom vám pri výbere pomôže náš článok 5 najlepších drevín na stavbu terasy.

Výhodná ponuka terasových dosiek Garapa

Naša spoločnosť ponúka zvýhodnenú cenu Garapa terasových dosiek a fasádnych obkladov v prípade, že budeme realizovať aj montáž. Kontaktuje nás pre cenovú ponuku na mieru zadarmo.

Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva pre drevené terasy, fasády či podlahy.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Jeden názor na “Garapa – krásna a cenovo dostupná terasová doska

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *