Ipe alebo Teak? Porovnanie dvoch najexkluzívnejších exotických drevín

Ipe alebo Teak? Porovnanie dvoch najznámejších exotických drevín

Súboj titanov, aj tak sa dá nazvať porovnanie týchto exkluzívnych exotických drevín so širokou škálou využitia v exteriéri aj interiéri. Ipe a Teak sú krásne a kvalitné dreviny s ktorými nič nepokazíte, nech sa rozhodnete pre ktorúkoľvek z nich.

Ktorá je však lepšia, Ipe alebo Teak a aký je medzi nimi rozdiel? V tomto článku sa bližšie pozrieme na vlastnosti a odlišnosti týchto drevín najmä z pohľadu ich použitia na exteriérové terasy.

ipe alebo teak, ipe terasove dosky, ipe terasa, porovnanie Ipe a teaku, terasove dosky z exotickeho dreva ipe
Ipe terasové dosky.

Železné drevo IPE

Keď pred 500 rokmi podnikali európske mocnosti plavby do novoobjavenej Ameriky za účelom hľadania zlata, určite nemali potuchy, že tam objavia niečo oveľa cennejšie.

Toto „zlato“ v podobe vynikajúceho stavebného materiálu s výnimočnou odolnosťou, tvrdosťou a krásnym vzhľadom pochádza zo stromu z rodu Tabebuia, nazývaného Ipe.

Obrovské stromy dosahujúce výšku až 45 metrov pochádzajú z oblasti Strednej a Južnej Ameriky z krajín ako Brazília, Argentína, Bolívia, Kolumbia, Paraguaj, Peru atď.

Z našej viac ako 18-ročnej skúsenosti v oblasti realizácií terás vieme s istotou povedať, že najlepšou a nami preferovanou drevinou je rozhodne exotické drevo Ipe.

Ipe je nazývané tiež „železné drevo“, pretože sa v triede odolnosti radí medzi materiály ako zbrojárska oceľ či betón. To znamená, že je ohňuvzdorné a nešíri požiar.

balkonova terasa, ipe alebo teak, ipe terasove dosky, ipe terasa, porovnanie Ipe a teaku, terasove dosky z exotickeho dreva ipe
Balkónová terasa z exotického Ipe dreva.

Vďaka svojej prirodzenej odolnosti, vysokej tvrdosti a rozmerovej stabilite výborne odoláva vlhkosti, mrazu, plesniam, hnilobe i drevokazivému hmyzu. To všetko bez akejkoľvek nutnosti impregnácie alebo úprav.

Životnosť Ipe dreviny v exteriéri presahuje pri správnej starostlivosti 75 rokov. Ak sa máme pozrieť na životnosť drevín celkovo, Ipe je suverénne drevina s najdlhšou životnosťou pri použití v exteriéri.

Okrem týchto jedinečných praktických vlastností netreba zabudnúť spomenúť jeho výnimočný vzhľad. Terasové dosky Ipe majú podmanivú, elegantnú kresbu s jemným zrnom. Jeho farba sa pohybuje od olivovohnedej až po hlbokú tmavohnedú s tmavočervenými odtieňmi.

ipe drevena podlaha, ipe parkety, exoticke drevo do kupelne, ipe alebo teak
Ipe drevená podlaha je ideálnym materiálom na použitie v kúpeľni vďaka svojej výbornej odolnosti voči vlhkosti i plesniam.

Keď si to zhrnieme, Ipe má jedinečné vlastnosti spájajúce krásny vzhľad, dlhú životnosť i funkčné, praktické atribúty. Kombinácia týchto vlastností ho predurčuje na akékoľvek exteriérové využitie, či už sa jedná o súkromné alebo komerčné účely. Rovnako dobre a krásne však vyniká i v interiéri, kde sa často používa napríklad aj v kúpelniach.

Vďaka svojej odolnosti je Ipe vhodné aj do tých najviac namáhaných poveternostných podmienok. Aj preto sa využíva napríklad na stavby móla na mori, chodníky či iné frekventované verejné miesta. Ipe je tiež ideálnym materiálom pre terasu okolo bazéna, kde drevo musí ustáť okrem vlhkosti aj bazénovú chémiu.

Top inšpirácie pre drevené terasy v roku 2021, terasa okolo bazena, drevo okolo bazena, ipe terasa okolo bazena
Drevená terasa okolo bazéna z exotického Ipe. Najlepšia voľba pre okolie bazéna.

Kde vám odporúčame Ipe?

Ipe odporúčame všade, kde chcete mať prvotriednu kvalitnú a zároveň očarujúcu terasu i fasádu. Či už sa jedná o fasádu domu, terasu pri dome, okolo bazéna, terasu pri jazierku, vodné mólo, či dokonca terasu v zasnežených alpách, Ipe je vždy tá najlepšia voľba.

Zlatohnedý Teak

Ďalšou známou exotickou drevinou so širokým využitím v exteriéri i interiéri je Teak pochádzajúci z Juhovýchodnej Ázie. Teak Barmský, Tectona grandis, pochádza pôvodom z Mjanmarska (Barmy), odkiaľ sa následne rozšírilo jeho pestovanie do okolitých krajín ako je Bangladéš, India, Indonézia, Malajzia, Thajsko a Srí Lanka.

Teak Barmsky, teakova terasa, drevena terasa z Teaku, terasa teak, teakove drevo, ipe alebo teak, porovnanie ipe a teaku
Pre dokonale krásnu i odolnú terasu možno použiť Ipe alebo Teak.

Pre vysoký dopyt sa Teak začal vo veľkom vysádzať aj v iných krajinách, napríklad v Afrike alebo na Kostarike. Tu sa však už neoznačuje ako Teak Barmský, ale Plantážny Teak. Tento Teak má trochu odlišné vlastnosti kvôli inému zloženiu pôdy a všeobecne je považovaný za menej kvalitný.

Teak sa používa už stovky rokov v architektúre i pri stavbe lodí a táto tradícia pokračuje dodnes. Aj dnes sa využíva na mohé účely vďaka svojim priaznivým vlastnostiam aj krásnemu vzhľadu s exotickou kresbou.

teakove terasove dosky, terasove dosky teak barmsky, teak terasa, ipe alebo teak, porovnanie ipe versus teak
Terasové dosky Teak Barmský čerstvo po prebrúsení.

Teak má podobne ako Ipe vysokú tvrdosť i hustotu a dobre odoláva poveternostným vplyvom, plesni, rozkladu aj hmyzu. V minulosti bol Teak jedným z najpoužívanejších exotických drevín na stavbu terás, mól, chodníkov, fasád budov ale aj podláh v interiéroch. Dnes ho pre svoju vyššiu cenu často nahrádza práve Ipe.

Teak má oproti Ipe svetlejšiu farbu so zlatohnedým nádychom. Často ho vidieť v podobe záhradného nábytku, ako palubu na lodiach, ako drevené podlahy v interiéri, záhradné terasy ale aj ploty či dokoca altánky.

Pri správnej starostlivosti vám Teak vydrží 70+ rokov čo je naozaj veľmi dlhá životnosť.

Kombinácia rôznych zlatožltých až tmavohnedých odtieňov Teaku vytvárajú nádherné drevené podlahy do interiérov, kde tvorí podlaha dominantu priestoru.

Kde vám odporúčame Teak?

Podobne ako Ipe, aj Teak odporúčame na široké využitie v exteriéri aj interiéri. Teak dobre odoláva vlhkosti, preto je vhodný na použitie okolo bazéna alebo pri záhradnom jazierku. Teak môžeme často vidieť aj v podobe luxusných drevených podláh v interiéroch.

Záhradná terasa z Teaku odolá akýmkoľvek poveternostným podmienkam a predstavuje vhodnú voľbu pre každého, kto hľadá dlhotrvácnu a odolnú drevinu v pôsobivej zlatohnedej farbe s unikátnou kresbou.

Rozdiel medzi drevinami Ipe a Teak

V tabuľke nižšie môžeme vidieť výkonnostné parametre drevín Ipe a Teak:

Ipe Teak Barmský
stupnica tvrdosti Janka 3680 lbstupnica tvrdosti Janka 1050 lb
Hustota 1050 kg/m³Hustota 680 kg/m3
Požiarna odolnosť triedy APožiarna odolnosť triedy A
Životnosť 75+ rokovŽivotnosť 70+ rokov

Obe dreviny majú skvelú schopnosť vysokej odolnosti v namáhaných exteriérových podmienkach, sú dlhotrvácne a vizuálne podmanivé. Obe sa používajú v stavebníctve a architektúre už niekoľko desaťročí. No keďže Teak má dlhšiu históriu ako Ipe, jeho cena je prirodzene vyššia.

Z tabuľky môžeme vidieť, že Ipe je viac ako 3-krát tvrdšie ako Teak. Ipe je tiež hustejšie a má očosi dlhšiu životnosť. Aj napriek tomu je paradoxne lacnejšie, pre svoje kratšie pôsobenie na trhu.

Teak Barmský pre svoju dlhú tradíciu používania a krásny vzhľad dlho dominoval na trhu, čím zvyšoval dopyt a tým si aj udržiaval vysokú cenu. Zabezpečilo mu to renomé vďaka ktorému patrí aj dnes medzi najvyhľadávanejšie exotické dreviny.

Ipe je o čosi tvrdšie, hustejšie aj lacnejšie drevo. Má rovnako pôsobivú exotickú kresbu bez hrčí ako Teak no s trochu iným tmavším odtieňom. Ipe je dnes pre svoje výnimočné vlastnosti na vzostupe a patrí medzi najvyhľadávanejšie tvrdé dreviny na svete.

Či už sa niekto rozhodne pre Ipe alebo Teak bude záležať od jeho osobných preferencií a požiadaviek. Obe tieto dreviny sú rozhodne správna voľba z hľadiska investície do kvalitného a dlhotrvácneho materiálu, ktorý zvyšuje hodnotu majetku.

Ipe alebo Teak? Zrealizujeme vašu ohromujúcu terasu

Spoločnosť CUMARU s.r.o. vám ponúka realizáciu terás, fasád a podláh s garanciou kvality už viac ako 18 rokov. Poskytujeme kvalitné certifikované terasové dosky za férovú cenu a odbornú montáž spolu s profesionálnym poradenstvom ohľadne spávneho výberu. Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru a splňte si sen o svojej dokonalej terase.

Zaujal vás náš článok kde sa zaoberáme tým, či si vybrať Ipe alebo Teak? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva na terasy, fasády a podlahy.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *