Aké drevo vybrať na terasu? Najlepšie dreviny podľa typu terasy

Aké drevo vybrať na terasu? vyber vhodnej dreviny na terasu, aké drevo na terasu zvolit, stavba drevenej terasy, restauracna terasa, komercne terasy, drevené zábradlie na terasu

V našich predchádzajúcich článkoch sme sa už venovali výberu správneho materiálu na stavbu terasy mnohokrát. Rozoberali sme, aké sú najlepšie povrchové materiály na stavbu terasy. V ďalšom sme zase predstavili 5 najlepších drevín na stavbu terasy.

Dnes sa však pozrieme na najlepšie dreviny na realizáciu exteriérovej terasy z pohľadu rôznych požiadaviek a okolností. Ak sa totiž zaoberáme tým, aké drevo na terasu máme zvoliť, potom je dobré riadiť sa i podľa samotného účelu terasy a vlastností rôznych typov drevín.

Poďme sa teda pozrieť, aké drevo na terasu vybrať podľa konkrétnych terasových projektov:

5 tajomstiev krásnej drevenej terasy, ktorá vydrží desaťročia, drevená terasa pri dome,

Nekrytá terasa pri dome

Ak sa jedná o terasu pristavanú k domu, ktorá nie je krytá pergolou alebo strechou, terasové dosky budú celoročne vystavované rôznym poveternostným podmienkam.

Otvorená terasa bude vystavená teplotným výkyvom, mrazu, vlhkosti, dažďu, slnku a letným horúčavám. Pri výbere dreviny na takúto terasu máme viacej možností.

Ak chceme staviť na istotu a užívať si krásnu dlhotrvácnu terasu po niekoľko desaťročí, potom jednoznačnou voľbou je exotické drevo.
Exotické dreviny ako Ipe, Cumaru, Teak, Massaranduba i Merbau, či Bangkirai poskytujú vynikajúci materiál pre záhradné terasy.

Exotické dreviny sú prirodzene tvrdé i husté a odolávajú rozkladu, hnilobe, plesniam aj drevokazivému hmyzu. Preto vôbec nezáleží v akej oblasti či nadmorskej výške sa nachádzate, tvrdé exotické dreviny sú vhodné pre každú terasu pri dome.

Ak je váš rozpočet nižší a vy sa uspokojíte s terasou pri dome, ktorá vydrží len približne 20-30 rokov, vhodnou alternatívou exotickým drevinám je thermodrevo. Thermo drevo je pochopiteľne mäkšie a náchylnejšie na poškodenie, preto bude vyžadovať častejšiu renováciu.

Ukážka nekrytej terasy z thermo borovice zblízka

Thermo drevo, teda termicky upravené mäkké drevo, vzniklo v Škandinávii ako ekologický a revolučný spôsob využitia lokálnych mäkkých drevín. Táto nechemická úprava dreva zahrievaním v špeciálnych peciach s vysokou teplotou vylepšuje vlastnosti dreva, ktoré inak nie je príliš vhodné na použitie do exteriéru.

Terasové dosky z termodreva získavajú lepšiu stabilitu, odolnosť voči vlhkosti i krajšiu tmavšiu farbu. Pri správnej každoročnej starostlivosti ich teda odporúčame ako vhodnú alternatívu k horeuvedeným exotickým drevinám.

Krytá terasa

V závislosti od spôsobu prekrytia terasy môžeme povedať, aké drevo vybrať na terasu tak, aby sme predĺžili bezproblémové využívanie a životnosť takejto stavby.

Ak sa jedná o terasu s pergolou alebo zastrešenú terasu, ktorá je čiastočne alebo úplne vystavená celoročným poveternostným vplyvom, potom sa pri výbere riadime ako v prípade nekrytej terasy.

Najviac odporúčame exotické dreviny alebo termodrevo. V prípade nižšieho rozpočtu a menších nárokov na kvalitu a životnosť terasy si môžete zvoliť aj iné dreviny, ako napríklad sibírsky smrekovec. Tu však treba brať na vedomie, že životnosť takejto terasy pri pravidelnej starostlivosti bude približne 15-20 rokov.

Top inšpirácie pre drevené terasy okolo bazéna, drevena terasa okolo bazena, aké drevo na terasu okolo bazena, aké drevo na terasu, Ipe terasa, Ipe drevo okolo bazena

Terasa okolo bazéna

Pri terase okolo bazéna zohľadňujeme fakt, že terasové dosky sú vystavované nielen celoročným poveternostným podmienkam, ale aj neustálej vlhkosti a bazénovej chémii.

Nezáleží na tom, či je bazén s terasou krytý alebo nie. Špliechajúca voda z bazéna a neustála prítomnosť vlhkosti kladú zvýšenú záťaž na drevo. Pri výbere dreva na terasu okolo bazéna potrebujeme jednoznačne to najlepšie a najodolnejšie na trhu.

Inštalácia terasy s bazénom z kvalitnej exotickej dreviny, aké drevo na terasu, ipe terasa okolo bazenu, drevo okolo bazena

Tu sa opäť vraciame k exotickým drevinám, ktoré pochádzajú z tropických oblastí s častým výskytom dažďa. Vlhkosť je teda pre tieto stromy prirodzená, preto aj v podobe terasových dosiek budú najlepšie odolávať prostrediu okolo bazénu.

Najlepšou a najžiadanejšou drevinou na použitie okolo bazéna je opäť železné drevo Ipe, ktoré láka aj svojim lukratívnym vzhľadom. Ďalšou vhodnou drevinou je i Teak s podobnými funkčnými vlastnosťami, vďaka ktorým sa používal stovky rokov na stavbu lodí. K bazénom si môžeme zvoliť i Cumaru, Massarandubu, či Bangkirai.

Terasa pri jazierku alebo vodné mólo

V prípade stavby terasy pri jazierku alebo stavby móla na jazere opäť zohľadňujeme dreviny, ktoré dobre znášajú vlhkosť a zvýšené nároky okolia.

Narozdiel od terasy pri bazéne, tu nemusíme myslieť na prípadné chemikálie a to nám trochu rozširuje možnosti. Opäť platí, že to najlepšie, čo môžeme urobiť pre skvelú terasu s bezproblémovým využívaním po celé roky je vybrať si exotické dreviny.

Aj v tomto prípade je top voľbou Ipe, Teak, Cumaru, Merbau i Massaranduba. Vhodnou alternatívou exotickým drevinám môže byť aj kvalitné thermo drevo, ak plánujete realizáciu s nižším rozpočtom. Tu však treba dať pozor na pravidelnú starostlivosť a nemať príliš veľké očakávania čo sa týka životnosti terasy.

komerčná drevená terasa, reštauračná terasa, restauracia s terasou na streche, aké drevo na terasu, ake drevo na terasu pouzit v pripade komercnej terasy, ake drevo je najvhodnejsie na terasu, typy drevin a ich vyuzitie
Drevená Ipe terasa s oplotením na mieru z našej realizácie pre reštauráciu v Bratislave.

Komerčná terasa

Pri komerčných terasách platia tie isté podmienky ako sme uviedli vyššie v prípade súkromných terás. Tu však musíme zohľadniť aj vyššiu premávku, poprípade väčšiu mieru záťaže, napríklad v podobe reštauračných stolov, stoličiek či iného nábytku.

Najvhodnejšou voľbou pri komerčných terasách je opäť exotické drevo, pretože si pri zvýšenej záťaži nebude vyžadovať takú častú starostlivosť, ako je tomu v prípade menej odolných drevín.

Tvrdé Ipe či Teak odolá náporu zvýšenej premávky i ťažkým predmetom či nábytku. S týmito drevinami máte istotu, že drevo nebude poškodené ani po celé desaťročia. Aj preto sa tieto exotické dreviny bežne využívajú ako vodné móla, chodníky i reštauračné terasy a podobne.

aké drevo na terasu, ake drevo na terasu pouzit v pripade komercnej terasy, ake drevo je najvhodnejsie na terasu, typy drevin a ich vyuzitie

I thermodrevo môžeme použiť na terasu pre komerčné účely, musíme však očakávať, že bude oveľa ľahšie ho poškodiť a že funkčné i pekné vydrží oveľa kratšie.

Lokálne európske dreviny, ako napríklad smrek alebo borovica, vôbec neodporúčame na akýkoľvek typ exteriérovej terasy. Tie totiž vyžadujú impregnačné nátery obsahujúce škodlivé chemikálie, ktoré ich ochraňujú pred hnilobou, plesňou a drevokazným hmyzom.

Aj s impregnačným náterom vám však takáto terasa vydrží funkčná len okolo 5-10 rokov. V prípade komerčnej terasy to bude pravdepodobne ešte menej.

Pri výbere vhodnej dreviny sa obráťte na odborníkov

Ak uvažujete nad stavbou terasy a neviete sa rozhodnúť aká drevina je pre vás tá najvhodnejšia, kontaktujte nás. Naše bohaté skúsenosti, stovky zrealizovaných terás a spokojní zákazníci sú dôkazom toho, že sme top odborníkmi v tejto oblasti.

Kontaktujte nás pre profesionálne poradenstvo a cenovú ponuku na mieru a my vám pomôžeme zrealizovať vašu vysnívanú terasu s garanciou kvality.

Zaujal vás náš článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva na terasy, fasády a podlahy.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *