Ipe terasa – ako sa starať o Ipe terasu?

ako sa starať o Ipe terasu, exotické dreviny, exotické drevo na terasu, realizácie terás, drevené terasy,

Exotická drevina Ipe je jednou z najlepších drevín na trhu pre exteriérové terasy. Ak ste sa rozhodli pre túto drevinu a teraz ste hrdým majiteľom Ipe terasy, potom vám prezradíme, ako by ste sa o tento poklad z Amazonu mali starať, aby vám slúžila dlhé desaťročia.

Ipe je výnimočne krásna a odolná drevina, ktorá je vhodná na použitie do exteriéru. Veľmi dobre odoláva vlhkosti, mrazu a iným poveternostným podmienkam. Ipe terasa vám pri minimálnej údržbe vydrží množstvo rokov pri plnej funkčnosti. Aj preto sa pre ňu rozhoduje stále viac majiteľov terás.

Minimálna údržba však neznamená žiadna údržba. Keďže drevo je živý materiál, ktorý reaguje na vonkajšie vplyvy, je potrebné sa oň náležite starať. Len tak si zabezpečíte krásny vzhľad a predĺžite životnosť svojej terasy, ktorá pri správnej starostlivosti môže prežiť až neuveriteľných 75 rokov.

Správnu starostlivosť o Ipe terasu by sme zhrnuli do dvoch základných bodov a to sú rutinné čistenie a ročná renovácia. Poďme sa bližšie pozrieť na to, ako je vhodné sa starať o Ipe terasu a čo je zahrnuté v týchto krokoch.

drevo okolo bazéna, drevena terasa, terasa s bazenom, ipe drevo, ipe terasa, terasa s bazenom a virivkou, zahradna terasa, drevena zahradna terasa, ako sa starať o ipe terasu

Čistenie terasy

Tak ako všetky povrchové materiály v exteriéri, aj Ipe terasa potrebuje pravidelnú údržbu a čistenie. Terasu aspoň raz do týždňa pozametajte metlou aby ste odstránili prebytočné nečistoty, ktoré by mohli spôsobiť zafarbenie terasových dosiek, alebo nahromadeniu vody.

Tvrdá voda, bazénová chémia, slaná voda z bazéna, dopadajúci prach a kyslé dažde, či dokonca africký piesok s dažďom a blato, nehovoriac o labkách domácich zvieratiek, či nôžkach ratolestí- to všetko zanecháva na našej terase stopy, ktoré treba riadne očistiť.

Raz za mesiac by ste mali skontrolovať správne odvodnenie a vetranie terasy. Je to relatívne jednoduchý proces:

  • Z terasy odstráňte všetok nábytok a veci aby bola úplne vyprázdenná, ak máte na terase umiestnený gril, presuňte ho a skontrolujte, či nie sú terasové dosky pod ním zašpinené od mastnoty.
  • Skontrolujte škáry medzi terasovými doskami, či sa medzi ne neusadili rôzne nečistoty, ako napríklad listy. Nečisoty môžete odstrániť pomocou škrabky alebo špachtle. Následne použite vysávač na vysatie drobnejších nečistôt.
  • Po vysatí zoberte hadicu a terasu poriadne opláchnite vodou. Nebojte sa použiť kefu či mop, terasu dôkladne vyčistiť a prebytočnú vodu odstrániť.

    Pustite sa do toho, výsledok stojí za to, pravidelné čistenie vašu terasu a olejom chránenú drevinu krásne rozžiari.
Ipe alebo Teak? Porovnanie dvoch najznámejších exotických drevín

Renovácia terasy

Renovácia Ipe terasy by sa mala realizovať minimálne raz do roka, ideálne 2-krát do roka, a to na jar pred začatím sezóny a na jeseň, aby sme drevo pripravili na prežitie zimy. Pre optimálny výsledok, ktorý zaručí plnú ochranu dreviny vám odporúčame využiť profesionálne služby renovácie terasy odborníkmi.

Renovácia terasy spočíva v dôkladom prebrúsení terasových dosiek od patiny, povrchových nečistôt a poškodení spôsobených celoročným používaním terasy. Brúsenie špeciálnou brúskou s odsávaním otvorí povrch dreviny tak, aby sa do nej následne mohol vstrebať výživný ochranný olej.

Ak sa dodrží správny technologický postup pri brúsení a olejovaní Ipe terasy, potom je výsledok renovácie skutočne pozoruhodný. Terasa vyzerá ako nová a ochranné účinky takejto starostlivosti pretrvávajú po veľmi dlhú dobu. Vďaka takejto pravidelnej renovácii môže vaše Ipe vyzerať ako nové aj po 10 či 20 rokoch.

ako sa starať o Ipe terasu, Ipe terasa, renovácia terasy, renovácia drevenej terasy, čistenie terasy, brúsenie terasy, olejovanie terasy

Prečo nenechať Ipe terasu zosivenú?

Niektorí ľudia preferujú naturálny vzhľad zosiveného dreva. Aj exotická drevina Ipe vplyvom UV žiarenia po nejakom čase zosivie a naberie charakteristickú patinu. Patina sama o sebe drevo nepoškodzuje, pretože zosivenie a zvetranie sa prejavuje len na povrchu terasovej dosky, pričom vnútorné štruktúry dreva zostávajú nezmenené.

Avšak pri dlhodobom zanedbaní čistenia, starostlivosti a údržby sa aj na „železnej“ Ipe terase môžu prejaviť známky opotrebenia i poškodenia. V našom predchádzajúcom článku sme sa venovali téme zanedbanej starostlivosti o terasy. Ignoráciou starostlivosti a potrieb dreviny riskujete to, že sa terasové dosky poškodia nenávratne a nebude možné ich zachrániť žiadnym prístrojom na svete.

Ďalším dôvodom na zváženie prečo nenechať Ipe zosivieť je jednoducho jeho samotný vzhľad. Ten má Ipe veľmi pôvabný, s hustým prepojeným zrnom a krásnou kresbou. Bola by naozaj škoda ho každý rok neobnoviť prostredníctvom prebrúsenia a nanesenia kvalitného oleja, ktorý prinávráti jeho farbu a zvýrazní kresbu i charakter dreviny.

Doprajte svojej terase to najlepšie na trhu

Ak chcete zabezpečiť svojej Ipe terase tú najlepšiu starostlivosť, obráťte sa na nás. Už viac ako 18 rokov sa pod značkou CUMARU s.r.o. venujeme realizácii a renovácii drevených terás. Zabezpečíme vám odbornú obnovu a ošetrenie Ipe terasy za použitia vhodných prístrojov a najkvalitnejších olejov na trhu.

V renováciách terás sme vychýrení! Pozrite si množstvo našich skvelých výsledkov tu.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na renováciu vašej Ipe terasy ešte dnes, a my sa postaráme o jej individuálne potreby.

Páčil sa vám náš článok o tom ako sa starať o Ipe terasu? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania a renovácie dreva.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *