Drevo patrí medzi najlepšie stavebné materiály pre svoje jedinečné vlastnosti. Je to prírodný a obnoviteľný materiál, ktorý je zároveň odolný i stabilný. Okrem svojho krásneho vzhľadu má praktické vlastnosti, pretože pohlcuje hluk a má termoizolačnú schopnosť.
Ak ste si zvolili na svoju záhradu alebo balkón práve drevenú terasu, potom ste si zvolili naozaj dobre. Netreba však zabúdať na to, že drevo je živý materiál, ktorý si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. V prípade, že sa o drevo nebudeme každoročne starať, môže to mať vplyv nielen na jeho vzhľad, ale aj životnosť.
V našom dnešnom článku si povieme, ako predchádzať znehodnoteniu drevenej terasy do takej miery, že drevo sa poškodí a je nepoužiteľné. Povieme si, ako sa o terasu starať a ako prebieha oprava terasy.
Typ zvolenej dreviny a jej vplyv na životnosť terasy
Ako sme už uviedli vyššie, drevo patrí medzi najlepšie stavebné materiály aj v prípade exteriérových terás. Nie všetky dreviny sú však na tento účel vhodné, a niektoré typy drevín vôbec neodporúčame použiť na stavbu terasy. Najvhodnejšou voľbou pre drevenú terasu sú tvrdé dreviny, exotické dreviny alebo Thermodrevo.
Exotické dreviny ako Ipe, Teak, Cumaru, Massaranduba, Bangkirai, Garapa či Merbau sú tvrdé dreviny pochádzajúce z tropických oblastí. Sú prirodzene tvrdé, odolné a stabilné a nevyžadujú žiadnu chemickú či tepelnú úpravu. Veľmi dobre odolávajú plesniam, hnilobe, celoročným poveternostným podmienkam aj drevokazivému hmyzu. Pri dobrej starostlivosti vydržia bezproblémovo slúžiť niekoľko desiatok rokov.
Vhodnou drevinou na terasu je aj thermo drevo, ako napríklad Thermo Jaseň alebo Thermo Borovica. Thermodreviny sú špeciálne tepelne upravené mäkké dreviny. Prostredníctvom zahrievania v peciach pri vysokých teplotách sa mení vnútorná štruktúra dreviny a získava tak lepšiu stabilitu a odolnosť voči vlhkosti. Životnosť terasy z thermodreva je okolo 20+ rokov pri dobrej starostlivosti.
Menej vhodným typom dreviny je Sibírsky Smrekovec, ktorý má o trochu lepšie vlastnosti ako náš lokálny smrek. Je to však najtvrdšia drevina spomedzi mäkkých drevín a často sa používa na stavbu terasy pri projektoch s nižším rozpočtom. Najmenej vhodným typom drevín, ktoré neodporúčame na použitie do exteriéru sú mäkké dreviny z ihličnatých stromov, napríklad borovica a smrek.
Na to, aby mohli byť mäkké dreviny použité na stavbu terasy, terasové dosky musia byť impregnované špeciálnymi chemikáliami, ktoré ochránia drevo pred hnilobou, plesňou a drevokazivým hmyzom. Impregnácia teda o čosi predĺži životnosť terasových dosiek, avšak životnosť takejto terasy bude aj tak veľmi krátka, približne 5-10 rokov. Terasové dosky z týchto drevín majú tendenciu k veľmi skorému poškodeniu krátko po montáži. Navyše sú kvôli chemikáliam aj potenciálne zdraviu škodlivé a môžu zaťažovať životné prostredie.
Drobné povrchové poškodenie terasasových dosiek vyrieši prebrúsenie
Veľkou výhodou použitia dreva na terasu oproti iným materiálom je, že v prípade malého poškodenia sa drevo dá opraviť. Ak sa na terasovej doske spraví malá prasklina, môžeme ju prebrúsiť a prasklinu zafixovať špeciálnym lepidlom. Ak sa na terasu vyleje tekutina a zostanú tam fľaky, tiež môžeme povrch dreva prebrúsiť s vhodne vybraným brúsnym materiálom a zbaviť sa tak neželaných škvŕn.
To isté platí aj v prípade škrabancov či drobných oderov. Často máme na terase rôzne druhy záhradného nábytku, alebo príslušenstva, ako napríklad grily. Ich presúvaním sa môže stať, že povrch terasových dosiek poškriabeme. Aj v tomto prípade sa dá povrchové poškodenie napraviť odborným prebrúsením a ošetrením dreviny špeciálnym olejom.
V prípade, že poškodenie dreviny je väčšieho rozsahu, napríklad v podobe hlbokej praskliny alebo vydúvania sa, poškodená terasová doska sa môže celá vymeniť. Nevyžaduje sa pri tom aby sa zasahovalo do celkovej konštrukcie terasy tak, ako je tomu v prípade iných terasových materiálov, ako napríklad WPC.
Ako sa o drevo staráme, tak sa nám bude odplácať
Drevo je živý materiál, ktorý pri použití v exteriéri musí odolávať rôznym poveternostným podmienkam ako je mráz, vlhkosť, slnečné žiarenie, či vietor. Tieto stresory drevo na jeho povrchu opotrebovávajú. Čím dlhšie drevo necháme prirodzene zvetrávať, tým viac zvetrávanie postupuje do hlbších vrstiev dreva.
Preto je veľmi dôležité sa o drevenú terasu pravidelne starať. Podrobný postup správnej starostlivosti a renovácie sme opísali v našom predchádzajúcom článku. Základom starostlivosti v skratke je prezretie terasy pre prípadné poškodenie a dôkladné očistenie terasy od prachu a nečistôt. Nasleduje profesionálne prebrúsenie špeciálnou brúskou s odsávaním a nanesenie ošetrujúceho oleja s obsahom prírodných olejov a parfínov, ktoré drevinu vyživý, čím jej umožní lepšie odolávať vonkajším podmienkam.
Renovácia a údržba terasy by sa mala prevádzať minimálne 1-krát, ideálne 2-krát do roka, teda na jar pred sezónou a na jeseň, kedy potrebujeme pripraviť terasu na zimu. Ak sa o svoju terasu nebudeme pravidelne starať, nebude to ovplyvňovať len jej vzhľad.
Zvetrávanie sa bude postupne dostávať do hlbších vrstiev dreviny, čo môže mať za následok postupnú degradáciu terasovej dosky až kým nevznikne nezvratné poškodenie. Často sa nám stáva, že nám zavolajú záujemci, že si želajú renovovať terasu. Keď však prídeme na obhliadku, zistíme, že terasa nebola ošetrená už niekoľko rokov a je doslova v katastrofálnom stave.
Niektorí zákazníci sa nazdávajú, že čarovným mávnutím prútika vymažeme roky ignorácie starostlivosti o drevo. To však nie je možné a tam, kde je terasa celé roky zanedbaná už nepomôže žiadny prístroj a dokonca ani ten najkvalitnejší olej na trhu, aký používame. V takýchto prípadoch, žiaľ, už jediná možnosť je terasu demontovať a namontovať nové terasové dosky.
Nesprávne namontovaná terasa
Často sa stretávame aj s prípadmi, kedy si majitelia v snahe ušetriť kúpia drahé terasové dosky, ktoré si namontujú neodborne svojpomocne, alebo si vyberú najlacnejšiu ponuku od neskúsených ľudí v odbore. Výsledkom je zle namontovaná terasa, ktorá už na prvý pohľad vyzerá katastrofálne. Povrch terasy môže byť rôzne vlnitý s trčiacimi terasovými doskami a často vidíme aj nesúmerné dilatačné škáry. Takáto terasa je nielen vizuálne neatraktívna, ale môže byť aj nebezpečná ak je zle zvládnutá po konštrukčnej stránke.
V prípade nesprávne namontovanej terasy existuje len jedno riešenie a to je demontáž terasy. Ak terasové dosky nie sú poškodené predchádzajúcou montážou, potom sa dajú namontovať znova a správne.
Odborne prevedená oprava terasy a jej renovácia za použitia najkvalitnejších materiálov
Máte terasu, ktorú potrebujete opraviť? Či už si vaša drevená terasa vyžaduje opravu, demontáž alebo ju potrebujete obnoviť a renovovať, naše služby sú vám plne k dispozícii. Ako jedna z mála firiem na Slovensku ponúkame odbornú a dôkladnú opravu a renováciu terasy. Používame najmodernejšiu techniku akvalitné oleje, ktoré vyživia vaše terasové dosky a ochránia ich pred poveternostnými vplyvmi. Kontaktujte nás pre cenovú ponuku.
Pozrite si galériu našich renovácií drevených terás.
Zaujíma vás oprava terasy a iné informácie zo sveta drevených terás? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti.
Prosim kontaktovat za ucelom spracovania CP na udrzbu terasy.
0905 903 678
Dobrý deň, prosím kontaktujte nás priamo na tel. číslo +421 905 604 717 alebo e-mailom na renovacie@cumaru.sk pre urýchlenie procesu vypracovania cenovej ponuky.
Ďakujeme a prajeme príjemný deň.
CUMARU tím