Kráľovské teakové drevo a nádherné inšpirácie pre jeho využitie

teakové drevo, teak, teak barmský, teak zblizka

Teakové drevo, celým názvom Teak Barmský, latinsky Tectona Grandis, je tvrdá exotická drevina pochádzajúca z Mjanmarska a iných krajín Juhovýchodnej Ázie. Teak obsahuje vysoký podiel prírodných olejov a kyseliny kremičitej. V kombinácii s vysokou hustotou vlákien a tvrdosťou to z neho robí jedno z najodolnejších drevín na svete.

Jeho výbornú odolnosť voči vlhkosti a iným poveternostným podmienkam, ako aj rozmerovú stabilitu vedeli oceniť už pred stovkami rokov, keď sa Teak používal na stavbu lodí i v stavebníctve. Okrem svojej výnimočnej odolnosti je to aj vizuálne pôsobivé drevo, aj preto sa s obľubou začalo využívať na podlahy, terasy a záhradný nábytok.

V oblasti exotických drevín Teak dlho dominoval ako najobľúbenejšia a najlepšia drevina pre exteriérové terasy. Dnes už ho pomaly dobiehajú a nahrádzajú cenovo dostupnejšie exotické dreviny z opačnej strany sveta. Jedná sa o Ipe, Cumaru, Massarandubu a iné juhoamerické dreviny. V tomto článku porovnávame jedny z najlepších exotických drevín na stavbu terás, teda Ipe a Teak.

renovácia terasy, teak, exotická terasa, balkónová terasa, oprava terasy, brúsenie terasových dosiek, teakové drevo
Balkónová terasa Teaku po červstvej renovácii.

Teakové drevo má pôvodne krásne svetlohnedé zafarbenie so zlatohnedým odtieňom a dekoratívnou kresbou. Tak ako všetky dreviny, aj Teak vplyvom slnečného žiarenia a poveternostných podmienok postupom času zosivie a naberá patinu. Správnou starostlivoťou a renováciou však môžete jeho krásny vzhľad obnoviť tak, že bude vyzerať ako nové. Zároveň tak pomáhate drevinu ochrániť a predĺžiť jeho životnosť.

Zľava doprava môžete vidieť proces našej renovácie terasy z exotického teaku. Viac o tejto renovácii sa môžete dočítať tu.

Teak je vďaka svojej mimoriadnej odolnosti voči vlhkosti jedným z najvhodnejších materiálov ku vode. Svoje uplatnenie často nachádza v podobe terasy okolo bazéna. Terasové dosky pri bazéne zabezpečia okrem pútavého vzhľadu aj termoizolačné a protišmykové vlastnosti, ktoré oceníte najmä pri kontakte mokrej pokožky s povrchom. Ochránia vás tak pred úrazom a zároveň nepopália, pretože terasové dosky sa narozdiel od iných materiálov neprehrievajú na slnku.

Terasa z exotického dreva Teak Barmský, Teak terasa, teak okolo bazéna, teaková terasa, teakové drevo, drevo okolo bazéna
Terasa okolo bazénu z Teaku Barmského.

Pre vysokú tvrdosť i odolnosť a zároveň krásne zafarbenie sa Teak často využíva aj v podobe masívnych podláh v interiéroch. Keďže veľmi dobre zvláda vlhkosť a vodu, môžeme ho vidieť aj v kúpeľňách či dokonca saunách. Jeho široká škála zafarbenia od zlatožltej, cez zlatohnedú, až po tmavohnedú farbu, prináša rôzne možnosti vytvárania pozoruhodných farebných kombinácií do pútavého celku.

Exotická masívna podlaha z Teaku v interiéri.

Teakové drevo sa vo veľkom rozsahu využíva aj na výrobu kvalitného záhradného nábytku. Stôl a stoličky z teaku vám poskytnú primerané pohodlie, funkčnosť a zveľadia váš priestor svojim charakteristickým prírodným vzhľadom. Takýto záhradný nábytok z exotickej dreviny vám pri vhodnej starostlivosti dokáže vydržať skutočne dlhú dobu, rádovo až 75 rokov a viac.

Detail na záhradný stôl z teakového dreva.

Výhodou záhradného nábytku z teaku oproti iným materiálom je fakt, že ho môžete renovovať. Ak sa vplyvom používania a slnečného žiarenia prejavia na dreve známky opotrebenia a naberie sivú patinu, je možné ho renovovať podobne ako terasu. Pri jemnom prebrúsení a nanesení špeciálneho oleja dokážete svojmu záhradnému nábytku prinavrátiť svoj unikátny vzhľad. Ak budete záhradný nábytok chrániť pred slnečným žiarením a vystavovať ho pod zastrešením, o to dlhšie sa môžete tešiť z krásnej obnovy jeho vzhľadu.

teakové drevo, teak, záhradný nábytok, teak stôl a stoličky, teak stol, teak stolicka, teakovy nabytok
Záhradný stôl a stoličky z teakového dreva.

V minulosti sa teak okrem stavbárstva využíval aj pri stavbe lodí. Dnes sa už síce na stavbu lodí používajú aj iné materiály, teak však na lodiach stále zohráva významnú úlohu najmä v podobe palubovky. Tvrdé exotické dreviny stále patria medzi najvhodnejšie materiály, z ktorých sa vyrábajú paluby lodí. Ich mimoriadna odolnosť voči vlhkosti, schopnosť odolávať rôznym exteriérovým stresorom aj izolačné schopnosti z nich robia prvú voľbu pri stavbe paluby lodí.

palubovka, palubovky, paluba lode, teak, teakové drevo, teaková paluba, teakova paluba lode, lodná paluba teak
Moderná plachetnica s palubou z teaku.

Sme tu pre vašu dokonalú teakovú terasu, podlahu a ostatné aplikácie

Spoločnosť CUMARU s.r.o. sa už viac ako 18 rokov zaoberá realizáciami a renováciami drevených terás, podláh, fasád a iných doplnkov z dreva. Ak túžite po krásnej terase alebo podlahe z teaku, u nás ju budete mať s garanciou kvality a prvotriednou akosťou dreviny s certifikátmi.

Kontaktuje nás pre cenovú ponuku na mieru.

Pozrite si našu galériu realizácií tu.

Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *