Bangkirai – exotická terasa za prijateľnú cenu

Bangkirai, v anličtine nazývaná aj Yellow Balau, je exotická drevina pochádzajúca z listnatého stromu Shorea laevis. Pochádza z krajín Juhovýchodnej Ázie ako sú Indonézia, Malajzia, Mjanmarsko, Thajsko a Laos.

Patrí medzi tvrdé exotické dreviny, ktoré sú prirodzene odolné voči hnilobe, plesni a drevokazivému hmyzu. Je to stabilná drevina, ktorá dokáže dobre odolávať poveternostným podmienkam.

Vďaka týmto vlastnostiam je vhodná na použitie do exteriéru na terasy, fasády, ale aj rôzne iné aplikácie, ako záhradný nábytok, altánky a podobne.

Terasové dosky Bangkirai majú svetlohnedú farbu, ktorých odtiene sa pohybujú od žltohnedej po olivovohnedú. Povrch dreva nie je taký hladký a rovnomerný ako pri iných exotických drevinách, niektoré dosky obsahujú malé otvory po škodcoch z obdobia keď bol strom ešte živý.

Ešte donedávna bola drevina Bangkirai jednou z najpoužívanejších exotických drevín na stavbu terasy na Slovensku. Nebolo to však len pre jej vlastnosti, ale najmä pre jej dobrú cenu a ľahkú dostupnosť na našom trhu.

Postupne, ako sa na slovenský trh dostávali aj iné exotické dreviny s lepšími vlastnosťami a vzhľadom, Bangkirai nahrádzali Cumaru, Ipe, Massaranduba, Teak či Merbau a podobne.

Bangkirai

Nižšie môžete vidieť porovnanie parametrov Bangkirai s jedným z najtvrdších drevín Ipe. Na porovnanie sme pridali aj mäkkú drevinu pre lepšiu orientáciu.

Ipe BangkiraiKanadský červený céder
stupnica tvrdosti Janka 3,680stupnica tvrdosti Janka 1,798stupnica tvrdosti Janka 900
Hustota 1.04 g/cm³Hustota 0.91 g/cm³Hustota 0.38 g/cm³
Požiarna odolnosť triedy APožiarna odolnosť triedy BPožiarna odolnosť triedy B
Najvyššia trieda odolnostiVysoká trieda odolnosti Stredná trieda odolnosti 
Životnosť 75 rokovŽivotnosť 40+ rokovŽivotnosť 15-25 rokov

Ako môžete vidieť z tabuľky, Bangkirai je tvrdé a husté drevo, ktoré dokáže dobre odolávať ohňu, škodcom, plesni a hnilobe.

V porovnaní s populárnym drevom Ipe však zaostáva nie len v tvrdosti a životnosti, ale aj vzhľade. Farba, štruktúra a povrch terasovej dosky Bangkirai nemá taký prémiový vzhľad s jemným zrnom a elegantnou kresbou ako je tomu pri drevine Ipe.

bangkirai, bangkirai terasa

Naopak, v porovnaní s mäkkými drevinami je to stále materiál s mimoriadnou odolnosťou a výdržou pre aplikácie v exteriéri.

Vhodná voľba pre súkromné terasy

Z uvedeného porovnania teda vyplýva, že Bangkirai je vhodným kompromisom, ak si chceme zvoliť lacnejšiu exotickú drevinu na terasu či fasádu, no zároveň nechceme upustiť od nárokov na kvalitu a životnosť.

Aj tu však platí, podobne ako pri drevine Garapa, že Bangkirai predstavuje dobrý materiál na stavbu terasy pri dome na súkromné účely. Pre náročnejšie exteriérové projekty, kde sa očakáva veľká premávka ako sú móla, či reštauračné terasy, odporúčame zvoliť si odolnejšie exotické dreviny ako Ipe či Teak.

Bangkirai, terasova doska bangkirai
Terasová doska Bangkirai s vrúbkovaným a hladkým profilom.

Bangkirai terasa alebo fasáda nám bude pri pravidelnej starostlivosti slúžiť desiatky rokov. Tak ako všetky dreviny, aj terasa z Bangkirai postupne zvetráva vplyvom UV žiarenia a naberie sivú patinu. Jej pôvodný vzhľad sa však dá obnoviť prostredníctvom každoročnej renovácie.

Výhodná ponuka terasových dosiek Bangkirai

Naša spoločnosť ponúka zvýhodnenú cenu Bangkirai terasových dosiek a fasádnych obkladov v prípade, že zveríte realizáciu projektu do našich rúk. Kontaktuje nás pre cenovú ponuku na mieru zadarmo.

Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva pre drevené terasy, fasády či podlahy.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *