Montáž drevenej terasy – takto ju namontujete s dokonalým výsledkom

montáž ipe terasy, terasové dosky ipe cena, cena montáže ipe dosiek, realizácia terasy, montáž terasových dosiek, Montáž drevenej terasy

Montáž drevenej terasy je náročný stavebný projekt, ktorý vyžaduje znalosť vo viacerých oblastiach. Náročnosť terasového projektu sa odvíja najmä od faktu, že sa jedná o stavbu, ktorá je celoročne vystavená vonkajším podmienkam. Pri montáži drevenej terasy teda musíme zohľadňovať najmä okolité prostredie, účel terasy a typ zvolenej dreviny s jej predpokladanou reakciou na exteriér.

V dnešnom článku sa dozviete, na čo je potrebné prihliadať pri stavbe terasy. Vyhnete sa tak častým chybám a zaistíte si úspešnú realizáciu terasy v dobrej kvalite s dlhou výdržou.

Drevená terasa pri dome, realizácia drevenej terasy, montáž drevenej terasy, ipe, ipe terasa, montáž terás, exotické drevo ipe, montáž drevených terás

Príprava realizácie terasy

Pri plánovaní terasy sa rozhodujeme nad jej orientáciou, umiestnením a celkovou rozlohou i tvarom. Do úvahy by sme mali brať účel terasy, celoročné podmienky, nároky na vzhľad aj náš rozpočet. Dôležitým krokom pri realizácii terasy je dôkladná príprava podkladu, vhodný výber dreviny i kvalitných komponentov a následná inštalácia s ohľadom na reakciu dreva na rôzne poveternostné podmienky.

Drevo je totiž prírodný materiál, ktorý reaguje na okolité prostredie. Pod vplyvom výkyvov vlhkosti sa terasové dosky buď rozpínajú alebo zmršťujú. Pri pokladaní dosiek je tak dôležité vymerať správne dilatačné medzery na základe rozmerovej stability každého typu dreva. Samotná kvalita drevených dosiek i komponentov a ich správna inštalácia sú kľúčové z hľadiska toho, ako bude drevo reagovať na exteriér z dlhodobého hľadiska.

Odbornou montážou sa teda dokážeme vyhnúť mnohým poškodeniam, ktoré sú spôsobené chybami pri príprave podkladu terasy a inštaláciou terasových dosiek. Odstránením chýb pri montáži si zabezpečíme nie len krásnu ale aj dlhotrvácnu terasu. Ušetríme náklady spojené s predčasnou degradáciou a poškodením terasy a môžeme si tak pohodlne užívať svoju terasu po dlhší čas.

Montáž terasovej podlahy, montáž terás

Výber správneho typu dreviny

Správny výber dreviny je rozhodujúci pre úspešný terasový projekt. Potrebujeme drevo, ktoré je trvanlivé, odolné voči poveternostným vplyvom a je schopné odolať veľkej námahe. Medzi najvyšší štandard pre svoj podmanivý vzhľad a vysokú prirodzenú odolnosť sa považujú tvrdé exotické dreviny.

Dreviny ako Ipe, Cumaru, Teak či Merbau, patria z hľadiska výkonnostných parametrov medzi to najlepšie na trhu, pretože vydržia desaťročia pričom stále dokážu vyzerať pekne aj po mnohých rokoch.
Životnosť terasy z exotickej dreviny sa pohybuje v desiatkach rokov, pri drevinách Ipe a Teak je to až 80 rokov pri správnej starostlivosti.

Ďalšími vhodnými materiálmi sú termicky upravené dreviny, takzvané thermo drevo. Thermodrevo získava vplyvom termizácie lepšie vlastnosti na použitie do exteriéru. Tepelná úprava tak dokáže zvýšiť odolnosť a životnosť mäkkým drevinám, ktoré by vám inak bez ošetrenia v podobe terasy nevydržali ani 5 rokov. Životnosť terasy z thermodreviny sa pohybuje od 20-30 rokov.

montáž terás, montáž terasy, montáž drevenej terasy, realizácia terás,

Pred definitívnym výberom vám odporúčame poradiť sa s odborníkom, ktorý vám na základe vášho rozpočtu a požiadaviek na funkčnosť i vzhľad poradí najvhodnejší typ dreva pre vašu terasu. V každom prípade však platí staré známe zlaté pravidlo – na kvalite sa šetriť neoplatí. Lacné a nekvalitné drevené dosky vám totiž na terase nevydržia dlho. Môže vás síce zlákať nízka vstupná investícia na začiatku, no zakrátko vám dokáže urobiť poriadny prievan v peňaženke.

Hovoríme tu najmä o mäkkých drevinách, ktoré vôbec neodporúčame použiť na montáž drevenej terasy. Borovica či Smrek a iné mäkké drevá, či už neošetrené alebo impregnované, majú veľmi krátku životnosť, rýchlo zvetrávajú a sú náchylné podľahnúť hnilobe, plesniam aj drekokaznému hmyzu. Terasy z takýchto drevín treba zvyčajne do pár rokov od montáže opravovať, vymienať poškodené dosky alebo dokonca úplne celé demontovať a nahradiť novou terasou.

príprava podkladu pre montáž drevenej terasy

Príprava podkladu

Základy terasy sú dôležitou súčasťou plánovania terasového projektu. Ak nie sú správne zvládnuté, môže to neskôr viesť k nerovnomernej alebo nestabilnej stavbe terasy. To zahŕňa zabezpečenie rovnej a stabilnej pôdy, odstránenie všetkých nečistôt alebo vegetácie a položenie bariéry proti burine. Okrem toho treba zabezpečiť dobré odvodňovanie terasy, pretože akákoľvek vlhkosť zadržiavaná v blízkosti dreva by mohla zapríčiniť vznik plesní a hniloby.

jednoduchá terasa, malá terasa, ipe terasa, terasa pri dome, terasy pri dome, drevená terasa, realizacia terasy, montaz terasy pri dome, terasa z exotickej dreviny, exoticka terasa, ipe drevo, ipe, malé terasy

Na kvalite sa šetriť neoplatí

Ušetriť pri realizácií terasy môže byť lákavé no naozaj sa to neoplatí z dlhodobého hľadiska. Je to chyba, ktorá môže viesť k nezvrátiteľným problémom. Lacné materiály a komponenty sa môžu časom zdeformovať, prasknúť alebo hniť, čo vedie k nákladným opravám alebo dokonca nutnosti úplnej výmeny.

Na kvalitu si teda musíme dať pozor nie len pri výbere samotných drevených dosiek či skrutiek, ale aj na podkladové hranoly. Tie by rozhodne mali byť z rovnakej alebo podobnej dreviny ako samotné terasové dosky. Často sa totiž stretávame s chybnými montážami, kde vidíme že niekto použil podkladové hranoly z mäkkej dreviny a na ne poukladal drahé exotické dosky. Hranoly z mäkkej dreviny začali hniť, čím nenávratne znehodnotili terasu do takej miery, že bolo nutné ju demontovať.

Investujte preto od začiatku do vysokokvalitných materiálov a zaistíte si tak pokojné a komfortné využívanie terasy po mnoho rokov.

Terasové dosky Ipe, ipe terasa, ipe drevo, montáž terasy, realizácia terasy, ipe terasové dosky, realizácia terasy Bratislava, exotické drevo,

Montáž drevenej terasy od skúsených odborníkov

Zvoľte si lídrov v oblasti montáže terás na Slovensku a ušetrite si starosti spojené s realizáciou terasy.
Naša spoločnosť už 20 rokov stavia terasy s garanciou top kvality montáže i materiálov. Zabezpečíme vám odborný a poctivý proces realizácie s garanciou krásneho a dlhotravácneho výsledku.

Pridajte sa k šťastným majiteľom terás aj vy, kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru zadarmo.

Pozrite si našu galériu realizácií.


Zaujíma vás montáž drevenej terasy a iné informácie zo sveta drevených terás? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *