Top palubovka na terasu – Viete ako spoznať skutočne kvalitné dosky?

palubovka na terasu, terasové dosky Ipe, Ipe dosky, ipe terasa, montáž terasy z Ipe, Ipe drevina, ipe dosky

Terasové dosky, alebo palubovka na terasu, ako sa im zvykne hovoriť, sú masívne dosky, ktoré sú určené na pokládku exteriérovej podlahy. Tak ako pri použití na palube lodí, aj na terase platí, že najvhodnejším typom materiálu pre tieto účely stále zostáva drevo. Kvalita dosiek a typ dreviny je však rozhodujúci pre skutočne peknú, funkčnú a dlhotrvajúcu terasu.

V dnešnom článku vám vysvetlíme, aké typy drevín sú najvhodnejšie na použitie v exteriéri a ako môžeme spoznať kvalitné dosky.

Vhodné typy drevín pre palubovku na terasu

Pri výbere dreva na vonkajšiu terasu musíme zohľadniť fakt, že bude neustále vystavované slnečnému žiareniu a rôznym iným poveternostným vplyvom počas celého roka. Palubovka na terasu by mala byť z dreva, ktoré sa vyznačuje dobrou stabilitou, teda vie dobre zvládať zmeny vlhkosti. Drevo musí byť odolné a schopné odolávať škodcom, hnilobe a plesniam.

Nie každé drevo má takéto schopnosti, preto treba pri výbere prihliadať na výkonnostné parametre a odporúčania odborníkov. Vo všeobecnosti platí, že najvhodnejšie dreviny do exteriéru sú tvrdé exotické dreviny. Exotické dreviny sú prémiové drevené materiály, ktoré sa svojou odolnosťou približujú k najodolnejším materiálom v stavebníctve.

realizácia drevenej terasy, drevená terasa, ipe, ipe terasa, exotické drevo ipe, drevina ipe, ipe terasové dosky, realizácia terasy, montáž terasy
Terasa z exotického dreva Ipe z našej dielne.

Exotické drevo Ipe, ktorému sa zvykne hovoriť aj železné drevo, sa v odolnosti radí medzi materiály ako je zbrojárska oceľ či betón. Terasa z Ipe vám bude slúžiť bezproblémov až 80 rokov a pri pravidelnej renovácii bude krásne vyzerať aj po desiatkach rokov.

Exotické dreviny sa vyznačujú mimoriadnou stabilitou, vysokou tvrdosťou a hustotou a prirodzenou odolnosťou voči škodcom a hnilobe. Preto ak chcete pre svoju terasu najlepší a najtrvácnejší materiál, zvoľte si niektorú z mnohých exotických drevín v ponuke.

Pri nižšom rozpočte, alebo ak chceme siahnuť po dostupnejšej a lokálnejšej drevine, môžeme si na terasu zvoliť thermodrevo. Termodrevo, je tepelne upravené mäkké drevo. Termizáciou tak získavajú aj mäkké a málo odolné dreviny lepšie vlastnosti na využitie v exteriéri. Tepelná úprava mení vnútorné štruktúry dreva a zabezpečuje mu vyššiu stabilitu a odolnosť voči vlhkosti aj škodcom. Tento proces navyše krásne ztmaví dosky takže sú vizuálne oveľa krajšie.

Thermo Borovica, terasa, drevená terasa, terasa po renovácii, thermodrevo, terasa termodrevo, termoborovica

Poslednou vhodnou voľbou dreviny na terasu je Sibírsky smrekovec. Sibírsky smrekovec je jedinou mäkkou drevinou, ktorú odporúčame na stavbu terasy. Ak nám rozpočet neumožňuje zvoliť si exotickú drevinu alebo thermodrevo, Sibírsky smrekovec je vhodnou lacnou alternatívou, avšak so zvýšenými požiadavkami na údržbu a podstatne kratšou životnosťou.

Vhodné typy drevín na terasu v skratke

Ako spoznáme kvalitné terasové dosky?

Kvalitu terasových dosiek vidíme už na prvý pohľad. Dosky by mali byť hladké bez povrchových poškodení, škriabancov či fľakov. Na povrchu dreva by nemali byť žiadne otvory či dierky po hmyze ani triesky a odlupnuté časti.

Niektorí ľudia si mýlia štruktúru a kresbu dreva s povrchovou nejednotnosťou a poškodeniami. Myslia si, že kvalitné terasové dosky majú unifikovaný vzhľad bez rozdielov vo farbe, vzoroch či kresbách. Drevo je však prírodný produkt, takže jeho povrch nikdy nebude jednotný. Každá doska je jedinečný a neopakujúci sa originál.

IPE, ipe terasové dosky, ipe terasa, ipe dosky, ipe drevo, ipe terasy, palubovka na terasu,
Ipe dosky pri pohľade zblízka.

Pri exotických drevinách môžeme na doskách pozorovať krásne zrno, ktoré sa vyznačuje rozmanitou kresbou. Podľa typu dreviny môžeme na doskách vidieť elegantné línie až divoké vzorce v rôznych farebných prevedeniach a odtieňoch. Rôznorodosť drevených dosiek nám prináša pocit unikátnosti a neopakovateľnosti tohto prírodného materiálu v porovnaní s umelými materiálmi.

Niektoré druhy drevín majú teda jemnejšiu a elegantnejšiu štruktúru, zatiaľ čo iné vynikajú netypickými výraznými kresbami a pestrou škálou farebných odlišností. Ani v jednom prípade sa nejedná o žiadnu vadu v kvalite, práve naopak. Poskytuje nám to široké spektrum drevených povrchov na výber podľa vizuálnych preferencií a požiadaviek na výkon dreviny.

terasa z exotického dreva, drevená terasa, exotické dreviny na terasu, ipe, ioe drevo, ipe terasa, ipe drevo okolo bazéna, ipe terasa pri bazéne, montáž terasy z exotickej dreviny, montáž terasy

Top palubovka na terasu? Od nás ju máte s garanciou kvality

Túžite po krásnej a kvalitnej terase, ktorá vám bude bezproblémovo slúžiť po desaťročia? Ste na správnej adrese. Naša spoločnosť realizuje už viac než 19 rokov prvotriedne drevené terasy. Základnými piliermi našej práce sú profesionalita, poctivosť a skúsenosti. Aj preto staviame top terasy so zárukou kvality a spokojnosti. Presvedčte sa sami, prezrite si naše portfólio realizácií.

Zavolajte nám, alebo nám napíšte a my vám pripravíme cenovú ponuku na mieru.


Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta realizácií drevených terás, fasád a iných drevených projektov.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *