Drevené terasové dosky – ktoré sú top a ako sa v nich vyznať?

Terasové dosky Ipe, ipe terasa, ipe drevo, montáž terasy, realizácia terasy, ipe terasové dosky, realizácia terasy Bratislava,

Drevené terasové dosky sú najlepšou voľbou na exteriérové terasy. Ak sú z kvalitnej dreviny, odolnosťou a životnosťou dokážu prekonať mnohé iné materiály. Navyše, nadčasovej kráse dreva sa nevyrovná žiaden iný umelý materiál. V dnešnom článku prinášame praktické porovnanie terasových dosiek aby ste si mohli vybrať tie správne pre váš projekt.

Mäkké dreviny

Drevené terasové dosky sa rozdeľujú do dvoch hlavných kategórií. Prvú tvoria mäkké dreviny pochádzajúce z lokálnych podmienok ihličnatých stromov, napríklad Smrek či Borovica. Tieto dreviny sú mäkké a v exteriéri veľmi rýchlo podľahnú skaze. Preto sa väčšinou predávajú impregnované škodlivými chemikáliami, ktoré zvýšia ich odolnosť voči plesniam, hnilobe a škodcom.

Keďže sú to dostupné dreviny, predávajú sa za lacno. No aj napriek impregnácii ich reálna životnosť nepresahuje viac než 5 – 10 rokov. Okrem toho rýchlo a nepekne zvetrávajú, takže veľmi skoro po montáži získajú nepekný ošumelý vzhľad. Sú veľmi náchylné na popraskanie, poškriabanie a iné povrchové poškodenia, pretože nie sú stabilné na zmeny vlhkosti. Preto ich na terasu neodporúčame použiť.

V tabuľke nižšie môžete vidieť porovnanie prémiovej exotickej dreviny Ipe s borovicou.

Exotická drevina Ipe*Impregnovaná Borovica*
tvrdosť 3,680 lbtvrdosť ~400 lb
Hustota 1050 kg/m³Hustota 420 kg/m³
Najvyššia trieda odolnostiNízka trieda odolnosti 
Životnosť 75+ rokovŽivotnosť ~5 rokov

* Údaje v tabuľke sú len orientačné

Terasové dosky z mäkkých drevín si vyžadujú náročnejšiu údržbu a majú krátku životnosť. V exteriéri rýchlo podliehajú skaze a povrchovým poškodeniam rôzneho druhu.

Škandinávsky upgrade

Škandinávci vynašli revolučný spôsob, ako ošetriť lokálne dostupné mäkké dreviny tak, aby získali lepšie vlastnosti do exteriéru. Mäkké dreviny ako Jaseň alebo Borovicu začali v špeciálnych peciach zahrievať za prítomnosti pary na vysoké teploty. Vysoké teplo vytvára chemickú reakciu, ktorá premieňa cukry v dreve. Vďaka tomu sa drevo stáva odolnejšie voči škodcom, vznikú plesní a získava lepšiu stabilitu na zmeny vlhkosti.

Tepelne upravené drevo dnes už dobre poznáme aj pod pojmom thermodrevo a vyrába sa na celom svete. Je to efektívny a ekologický spôsob ako vyrobiť drevené terasové dosky zo široko dostupných lokálnych drevín za priaznivejšie ceny. Preto predstavuje vhodnú alternatívu medzi lacnými mäkkými drevinami a drahými exotickými drevinami.

Thermo Borovica, terasa, drevená terasa, terasa po renovácii, thermodrevo, terasa termodrevo, termoborovica, drevené terasové dosky
Terasa z thermo borovice.

Tvrdé dreviny

Druhú kategóriu tvoria tvrdé dreviny, pochádzajúce z listnatých stromov, no medzi nimi nájdeme dramatické rozdiely podľa toho, z akej oblasti pochádzajú. Tvrdé dreviny z lokálneho podnebia, akými sú Dub či Agát, sú omnoho odolnejšie ako mäkké dreviny. Aj tie sa však v exteriéri dokážu rýchlo opotrebovať a nie sú vhodné na všetky použitia.

Tvrdé dreviny z exotických krajín predstavujú skutočnú revolúciu v stavbe terás. Majú výnimočne vysokú tvrdosť, hustotu a dobrú stabilitu, vďaka čomu dokážu prirodzene odolávať všetkým vonkajším podmienkam. Bez akýchkoľvek chemických alebo tepelných úprav tak dokážu prirodzene odolávať plesniam, hnilobe i drevokaznému hmyzu. Ako by to nestačilo, majú aj mimoriadne pôsobivý a elegantný vzhľad s unikátnou štruktúrou a rozmanitými kresbami i farebnými prevedeniami.

IPE, ipe terasové dosky, ipe terasa, ipe dosky, ipe drevo, ipe terasy, drevené terasové dosky
Detail krásnych terasových dosiek z exotického dreva Ipe.

Životnosť exotických drevín v exteriéri sa líši, no ďaleko presahuje akékoľvek európske či severoamerické dreviny. Terasové dosky z Cumaru vám vydržia slúžiť približne 50 rokov, z Ipe to môže byť dokonca viac ako 80 rokov. Ak sa nás teda niekto opýta, aké drevené terasové dosky odporúčame použiť na vonkajšiu terasu, odpovieme, že rozhodne tie exotické.

Niekto môže argumentovať, že exotické terasové dosky sú príliš drahé. No pravdou však je, že vyššia vstupná investícia v podobe kvalitných dosiek sa vám mnohonásobne vráti v podobe dlhotrvácnosti a dobrej odolnosti terasy. Terasa tak bude krajšia, bude dlhšie bezproblémovo slúžiť a bude menej náročná na starostlivosť i údržbu.

Najpoužívanejšie terasové dosky z exotických drevín na Slovensku

Typ exotickej drevinyPôvodná farbaTvrdosťHustotaPožiarna odolnosťŽivotnosť
Ipe3680 lb1050 kg/m³trieda A75+ rokov
Teak Barmský1050 lb680 kg/m3trieda A70+ rokov
CumaruCumaru terasové dosky3540 lb1070 kg/m³trieda A50+ rokov
MerbauMerbau terasové dosky1840 lb815 kg/m3trieda B40+ rokov
MassarandubaMassaranduba terasové dosky3190 lb1,080 kg/m3trieda B40+ rokov
Garapa1,650 lb790 kg/m3trieda B30+ rokov
Bangkirai1,798 lb910 kg/m3trieda B40+ rokov
Top inšpirácie pre drevené terasy v roku 2021

Zabezpečíme Vám top drevené terasové dosky a montáž terasy s garanciou kvality

Pre kvalitné terasy sa chodí k nám. Naša spoločnosť už 19 rokov realizuje terasy s profesionálnym, poctivým prístupom a vysokými štandardami všetkých procesov od návrhu po realizáciu. Zavolajte nám pre cenovú ponuku na mieru zadarmo.

Pozrite si naše top realizácie drevených terás tu.


Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta realizácií drevených terás, fasád a iných drevených projektov.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *