Top trendy v stavbe terás pre rok 2022

drevená terasa, drevené terasy, ipe, terasové dosky ipe, ipe terasové dosky, montáž drevenej terasy, montáž terasy, realizácia drevenej terasy, realizácia terasy, realizácia terasy v Bratislave, stavba terasy,

Nastávajúci rok 2022 bude opäť plný výziev pre stavby terás. Pokračujúca pandémia aj zvyšujúce sa ekologické nároky ovplyvňujú cenu a dodávky terasových dosiek, najmä exotických drevín. Nové technológie výroby a spracovania nám však neustále prinášajú alternatívne materiály so sľubnou budúcnosťou. Niet sa preto čoho obávať, tak ako v predchádzajúcom roku, aj v tomto roku máme na výber z viacerých možností podľa individuálnych potrieb.

Poďte sa s nami pozrieť na aktuálne moderné trendy v stavbe terás. Zistite, aké materiály budú v roku 2022 najpreferovanejšie a nechajte sa inšpirovať tými najlepšími projektami terás.

terasa z dreva, drevená terasa, montáž drevenej terasy, realizácia terasy, drevené terasy bratislava, trendy v stavbe terás,
Terasa pri dome z prémiového exotického dreva Ipe.

Exotické dreviny zostávajú zlatým štandardom

Nič nám neušetrí peniaze tak, ako investícia do kvality, ktorá zaručí dlhú životnosť. Pri terasách to platí dvojnásobne. Ak uvažujeme nad stavbou terasy, pochopiteľne očakávame, že nám bude slúžiť čo najdlhšie. To sa však nezaobíde bez vhodného výberu materiálu na stavbu terasy. Obzvlášť pri drevených terasách je dôležitý správny výber dreviny. Nie všetky dreviny sú totiž vhodné na použitie do exteriéru.

Vo všeobecnosti platí, že najlepšími a najodolnejšími materiálmi na záhradné terasy sú exotické dreviny, ako Ipe, Cumaru, Teak, Massaranduba, Bangkirai, Garapa a podobne. Exotické dreviny nevyžadujú žiadne chemické či iné úpravy na to, aby dobre odolávali vonkajším podmienkam. Vďaka svojej vysokej tvrdosti a hustote sú prirodzene odolné voči vlhkosti, vzniku plesní, hniloby aj voči drevokaznému hmyzu. Dobre odolávajú aj povrchovým poškodeniam a poškriabaniu.

realizácia drevenej terasy, drevená terasa, ipe, ipe terasa, exotické drevo ipe, drevina ipe, ipe terasové dosky, realizácia terasy, montáž terasy
Trendom v stavbe terás je doladenie priestoru doplnkami na mieru z rovnakého materiálu ako terasa. Doplnky majú praktickú aj estetickú funkciu, môže sa jednať napríklad o kvetináče, záhony, paravány, ploty a podobne.

Ich mimoriadna odolnosť sa dokonale snúbi s podmanivým exotickým vzhľadom. Ten sa vyznačuje romazmanitou paletou farieb podľa druhu dreva a peknou zrnitou štruktúrou s malebnou kresbou. Nespornou výhodou drevených terás oproti iným materiálom je možnosť ich renovácie.

Ak je povrch terasovej dosky poškodený, sú na ňom rôzne škvrny alebo škriabance, dosku môžete jemne prebrúsiť a natrieť terasovým olejom. V prípade vyblednutia, zošednutia a zašpinenia terasy sa terasové dosky dajú vyčistiť a obnoviť takmer do pôvodného stavu prostredníctvom renovácie. Vďaka renovácii tak môže drevená terasa vyzerať ako nová aj po mnohých rokoch.

termicky upravené drevo, tepelne upravené drevo, renovácia drevenej terasy, renovácia drevených obkladov, údržba termodreva, thermodrevo, termodrevo, terasa, terasa z termodreva, termo borovica, thermo borovica
Balkónová terasa z thermo borovice.

Dostupné a ekologické termodreviny

Škandinávska technológia úpravy dreva zostáva aj naďalej jednou z rozumných a dostupných možností terasového materiálu. Mäkké dreviny, ako napríklad borovica či jaseň, nie sú dostatočne odolné a v exteriéri nevydržia dlho. Rýchlo podľahnú plesniam, hnilobe, alebo ich napadne hmyz. Výsledkom tepelnej úpravy sa však zmení ich vnútorná štruktúra. Termizáciou sa tak z obyčajného mäkkého dreva stáva termodrevo.

Thermodrevo môže mať až 5-krát dlhšiu životnosť ako pôvodné mäkké drevo. Termizované drevo je odolnejšie voči vlhkosti aj voči drevokaznému hmyzu. Navyše, vďaka tepelnej úprave získava krásnu tmavohnedú farbu. Keďže sa termodrevo vyrába z rýchlorastúcich ihličnatých stromov mierneho podnebia, je omnoho cenovo dostupnejšie aj ekologickejšie. Ak máte na terasu nižší rozpočet no stále chcete drevo v dobrej kvalite, vhodnou voľbou je určite termodrevo.

Viac informácií o termodreve a jeho výhodách sa dočítate v našom predchádzajúcom článku.

kompozitné terasy, Hybridné kompozitné dosky, wpc dosky novej generácie, wpc terasa, kvalitné kompozitné terasové dosky
Na prvý pohľad vyzerá ako drevená terasa. Ak sa však pozrieme bližšie, zistíme, že sa jedná o WPC dosky novej generácie.

Unikátny hybridný kompozit pre bezúdržbovú terasu

Rok 2022 bude určite patriť aj tejto novinke exkluzívne v našej ponuke. Jedná sa o hybridné WPC dosky, teda drevoplastové dosky novej generácie. Určite ste sa už stretli s pojmom kompozitné terasové dosky, vyrobené z kombinácie dreva a plastu. Hybridné WPC dosky však upgradovali na novú, vyššiu úroveň.

Nová generácia WPC dosiek sa vyrába jedinečnou technológiou nazývanou koextrúzia. Tá umožňuje vytláčať viac vrstiev naraz, vďaka čomu môžeme pri výrobe diverzifikovať ingrediencie v rôznych častiach dosky. Výsledkom je šetrenie materiálov a vylepšenie kvality. Do jadra dosky viac nepridávame nepotrebné a drahé prísady, zatiaľ čo povrch dosky obsahuje už len kvalitné PVC bez obsahu dreva.

Tento spôsob výroby zlepšil a zmodernil pôvodnú produkciu kompozitu. Zabezpečil dlhšiu životnosť, odolnosť a stálofarebnosť terasových dosiek. Navyše, špeciálna povrchová úprava WPC dosiek s drobnými výrezmi imituje prirodzenú štruktúru dreva. Každá doska má svoju jedinečnú farbu, takže nikdy nedochádza k opakovaniu vzorov.

V roku 2022 tak budeme čoraz viac vidieť trendové a moderné terasy, ktoré vyzerajú takmer ako skutočné exotické drevo. Síce nevydržia tak dlho ako exotické dreviny, zato majú výbornú stálofarebnosť a sú bezúdržbové. S ľahkou a rýchlou montážou tak budete mať krásnu terasu, ktorá vydrží 25 rokov a vyžaduje minimálnu starostlivosť.

dizajn terasy, drevená terasa, ipe, ipe terasa, drevená terasa okolo bazéna, drevo okolo bazénu, montáž drevenej terasy, trendy v stavbe terás
Exotická drevená terasa pri bazéne s odkladacím priestorom a miestom na posedenie/ležanie v jednom.

Horúce trendy v stavbe terás – multifunkčné stavby

Karantény a obmedzenie pohybu i cestovania nás prinútili zamyslieť sa nad miestom, kde trávime teraz podstatne viac času ako doposiaľ. Náš domov si chceme zveľadiť a zpríjemniť viac než kedykoľvek predtým. Záhrady a terasy nie sú žiadnou výnimkou. Zistili sme, že naša záhrada môže byť jediným bezpečným miestom, kde si môžeme neobmedzene vychutnávať kvalitný voľný čas.

Nároky na dizajn a funkčnosť terasy sa teda každým rokom zvyšujú. Od našej exteriérovej obývačky očakávame, že bude skvele vyzerať, dlho vydrží a nebude príliš náročná na údržbu. To však nie je všetko. Vzrastajúcim trendom sú takzvané multifunkčné terasy, ktoré nám prinášajú kombináciu spojenia rôznych praktických funkcií.

Realizácia krytej terasy s bazénom a vírivkou, trendy v stavbe terás, drevená terasa pri bazéne, drevená terasa okolo bazénu, ipe, ipe drevo, ipe terasa pri bazéne
Krytá terasa s bazénom a vírivkou z krásneho a odolného dreva Ipe.

Populárnym trendom sú rôzne posuvné konštrukcie k bazénom, ktoré zároveň slúžia ako plnohodnotná terasa. Moderné terasy okolo bazéna často zahŕňajú oplotenia a skladovacie priestory, ktoré zároveň slúžia ako miesto na posedenie. Ďalším obľúbeným typom multifunkčnej terasy je krytá terasa. V zime a na jeseň môže slúžiť ako uzavretá zimná záhrada, zatiaľ čo v lete môžeme steny otvoriť a užívať si pekné počasie dosýta.

Pre terasy sa chodí k nám

Ak sa chcete uistiť, že si vyberiete vhodný materiál a vaša terasa bude postavená odborne a s ohľadom na vysokú kvalitu v každom procese, stavte na istotu. Naša spoločnosť CUMARU s.r.o. má viac než 19 rokov skúseností a množstvo úspešných realizácií terás. Naše terasy staviame poctivo s dôrazom na detail a so zárukou kvality.

Kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru.


Zaujímajú vás trendy v stavbe terás? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta terás a iných aplikácií z dreva.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *