Najlepšie drevené exteriérové obklady pre maximálny štýl i funkčnosť

drevené exteriérové obklady, drevená fasáda, kanadský červený céder, drevené fasádne obklady kanadský céder

Drevené exteriérové obklady sú všestranný a praktický materiál, ktorý sa prispôsobí akýmkoľvek požiadavkám. Drevo je úžasný tvárny no odolný materiál. Svojim charakterom a vzhľadom zvyšuje estetiku stavby a poskytuje jej naturálny akcent – spojenie s prírodou.

Či už teda plánujete zakomponovať drevené obklady na fasádu domu, oplotenie alebo terasu, určite oceníte praktické informácie v dnešnom článku. Dozviete sa, aké typy obkladov sú najvhodnejšie na použitie v exteriéri a aké sú ich vlastnosti.

Prečo si zvoliť drevené exteriérové obklady?

Väčšina ľudí sa rozhodne pre drevený obklad práve kvôli jeho pôsobivému vzhľadu. Drevo svojim prírodným vzhľadom ponúka unikátne a originálne povrchy, ktoré zútulnia a dodajú teplo. Pomáha prepojiť architektúru s okolitým vonkajším prostredím a dodáva dojem luxusu a elegancie.

obklad domu drevom, drevený obklad na dome, drevené obloženie domu

Široký výber drevín s rôznymi odtieňmi, textúrou a kresbou umožňuje prispôsobiť aplikáciu podľa konkrétnych vzhľadových požiadaviek. I preto môžeme prostredníctvom obkladov z dreva vytvoriť projekt v akomkoľvek štýle. Drevo však nie je len obyčajný vkusný doplnok, pretože sa vyzančuje mnohými funkčnými a praktickými benefitmi, ktoré oceníme aj pri použití v exteriéri.

Niektoré druhy drevín sa vyznačujú pozoruhodnou odolnosťou a stabilnosťou, vďaka čomu majú skutočne dlhú životnosť. Drevo pri použití na fasáde domu zabezpečuje stavbe lepšiu termoreguláciu, pretože má schopnosť udržiavať si stálu teplotu. Navyše tiež pomáha odhlučniť budovu od vonkajších zvukov.

Prirodzenú protišmykovosť dreva oceníte najmä pri použití obkladov na terasu. Drevená terasa je bezpečná a ochráni vás pred úrazom pri vlhkom počasí i pri bazéne. Dotyk bosej nohy na dreve je navyše omnoho príjemnejší v porovnaní s inými materiálmi a to najmä v najhorúcejších letných dňoch.

dizajn záhradnej terasy, terasa pri bazene, drevo okolo bazéna, terasa okolo bazénu, ipe, ipe drevo pri bazene, drevená terasa okolo bazénu, dizajn terasy, luxusná terasa s bazénom

V neposlednom rade netreba zabudnúť na ekologický aspekt obkladov z dreva. Je to prírodný obnoviteľný zdroj, ktorý môžeme po skončení životnosti bezproblémov zrecyklovať, takže ním neprodukujeme zbytočný odpad. Ak sa rozhodneme pre drevo, pomáhame tým podporovať jeho produkciu, ktorá prispieva k ochrane životného prostrednia a zároveň zabraňuje nelegálnemu odlesňovaniu.

Najvhodnejšie typy drevín na exteriérové obklady

Exotické dreviny

Ak hľadáme najvyššiu kvalitu s ideálnou kombináciou dlhej životnosti a prémiového vzhľadu, najlepšou voľbou sú exotické dreviny. Exotické drevo predstavuje najhodnotnejší materiál svojho druhu na trhu a to z mnohých dôvodov. Jedným z nich je mimoriadna výdrž, ktorá sa pohybuje v desiatkach rokov, niektoré druhy dreva vám v podobe obkladov vydržia celý život.

drevená fasáda, drevené fasády, montáž drevenej fasády, montáž drevených obkladov na dome, drevený obklad na dome, odvetraná drevená fasáda, ipe, realizácia fasády z dreva, obklad domu drevom
Realizácia dreveného obkladu na fasáde z exotického dreva Ipe v Bratislave.

Exotické dosky zdolajú aj tie najnáročnejšie poveternostné vplyvy a odolajú hnilobe, plesniam i škodcom. Majú vysokú tvrdosť a stabilitu, takže sa len veľmi ťažko poškodia alebo znehodnotia. Aj preto ich často vidíme nie len v súkromnom ale aj verejnom sektore v podobe verejných terás, chodníkov, mól, mostov, lodných palúb a podobne.

Najžiadanejšie výnimočne krásne exotické drevo Ipe sa bude na fasáde domu vynímať pri dobrej starostlivosti až 80 rokov a viac. Jeho krásnu štruktúru, elegantnú kresbu a odtiene medovej svetlohnedej farby si zamilujete na prvý pohľad.

Bočné tienenie terasy, Bočné tienenie terasy z dreva, drevená stena na terasu

Veľmi pekný vizuál poskytne aj Teak Barmský, ktorý má podobne dlhú životnosť. Na fasádach a vertikálnych obkladoch sa tiež nadmieru dobre vynímajú ďalšie exotické dreviny najmä pôvabné Cumaru, Garapa, Massaranduba či Merbau.

Thermodrevo

O čosi lacnejšou a dostupnejšou voľbou na exteriérové obklady z dreva je termo drevo. Tepelne ošetrené drevo, ktoré pochádza z našich miernych podmienok sa procesom termizácie stáva odolnejšie i stabilnejšie. Drevené dosky navyše získavajú krajší tmavší vzhľad, čím sa zvýrazní ich celkový charakter a štruktúra.

Drevené obklady na dom. Drevený fasádny obklad na dom. Montáž drevenej fasády. Najlepšie dreviny pre dokonalé drevené fasády
Fasádne drevené obklady z Thermo Jaseňa v detaile

Najobľúbenejšími termodrevinami sú Termo Jaseň a Termo Borovica. Ich životnosť v exteriéri pri použití na terasy sa pohybuje okolo 15-25 rokov. Pri fasádnych a iných vertikálnych obkladoch však môžu pri dobrej starostlivosti slúžiť až 25-30 rokov.

Kanadský Červený Céder

Medzi obľúbené drevené exteriérové obklady patrí aj Červený Kanadský Céder. Je to drevo, ktoré nevyniká prílišnou odolnosťou a vyžaduje zvýšenú starostlivosť. No napriek tomu sa teší obľube kvôli svojmu výnimočnému vzhľadu. Drevené dosky zaujmú už z diaľky, pretože ich spektrum odlišných farebných odtieňov vytvárajú krásny mozaikový efekt. Pri pohľade zblízka môžeme vidieť estetickú dekoratívnu kresbu, ktorá dodáva aplikácii unikátnu a originálnu podobu.

Montáž fasády z kanadského cédru. Drevená fasáda.
Realizácia fasádnych obkladov z Červeného Kanadského Cédru z našej dielne.

Sibírsky Smrekovec

Populárne drevo v kategórii lacnejších stredne tvrdých drevín s klasickým čistým až rustikálnym vzhľadom. Sibírsky Smrekovec je tmavší a výraznejší ako jeho európska verzia a má omnoho lepšie funkčné vlastnosti. V exteriéri poslúži v podobe obkladov od 20-30 rokov, niektoré zdroje však uvádzajú až 50 rokov pri vertikálnych obkladoch.

odvetraná drevená fasáda, drevená fasáda, drevené obklady na dome, drevený obklad, ipe, ipe drevo, montáž drevenej fasády, realizácia drevenej fasády, montáž odvetranej fasády, realizácia odvetranej fasády, montážna firma, odvetraná fasáda

Profesionálna montáž drevených exteriérových obkladov so zárukou

Naša spoločnosť pôsobí na slovenskom trhu v oblasti realizácií drevených obkladov už 20 rokov. Základnými princípmi, ktorými sa pri našich projektoch riadime sú odbornosť a poctivosť. Starostlivo si vyberáme len kvalitné a overené materiály. Vďaka tomu poskytujeme dlhotrvácnu montáž so zárukou spokojnosti.

Pozrite si našu galériu realizácií.

 Zavolajte nám, alebo nám napíšte a my vám pripravíme cenovú ponuku na mieru zadarmo.


Zaujal vás náš článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta realizácií drevených terás, fasád a iných drevených projektov.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *