Terasové dosky z dreva – nadčasová krása a výnimočná kvalita pre vašu terasu

terasové dosky

Zvažujete aký materiál použiť na stavbu terasy? Alebo hľadáte drevené terasové dosky vo vysokej kvalite? Ste na správnom mieste. V dnešnom článku vám vysvetlíme, prečo je drevo najvhodnejším materiálom pre exteriérové terasy. Ukážeme vám tiež, ako sa zorientovať v širokom výbere ponúk a na čo si dať pozor pri vyberaní terasových dosiek.

Nadčasová krása dreva

Tak ako v módnom priemysle, aj v architektúre prichádzajú rôzne trendy, podľa ktorých sa architekti a stavbári riadia pri výbere materiálov. Jeden stavebný i dekoračný materiál však nikdy nevyjde z módy – je ním drevo. Drevo, ktoré ľudstvo používa už stovky rokov má množstvo praktických výhod a jeho kresba a prírodný vzhľad nás lákajú už od nepamäti. Ako jeden z mála obnoviteľných stavebných materiálov predstavuje dokonalý súlad výhod, spočívajúci v kombinácii dostupnosti, funkčnosti a vzhľadu.

Drevené povrchy príjemné na dotyk a krásne na pohľad v nás vzbudzujú pocit spojenia s prírodou. Pomáhajú nám tak cítiť sa lepšie a podvedome navodzovať pocit harmónie a relaxu. Niet preto divu, že je to najobľúbenejší materiál na terasy. Práve vďaka týmto výhodám vidíme vzrastajúce využitie dreva v modernej architektúre. Výhodou dreva však rozhodne nie je len jeho nadčasový vzhľad.

ako sa starať o Ipe terasu, exotické dreviny, exotické drevo na terasu, terasové dosky, ipe, ipe terasové dosky

Ekologický obnoviteľný materiál

Drevostavby predstavujú rozumný kompromis v stavebníctve s ohľadom na ekologický aspekt. Využívaním obnoviteľných zdrojov, pri ktorých výrobe sa nespaľujú obrovské množstvá oxidu uhličitého, pomáhame chrániť budúcnosť našej planéty. Navyše, ak si zvolíte terasové dosky z kvalitných a trvácnych drevín akými sú exotické dreviny, získate svojej terase naozaj dlhú životnosť.

Dlhotrvácnosť je jeden z aspektov, ktorý je kľúčový pri stavebníctve s ekologickým zreteľom. No nielen to. V prípade terás nám aj výrazne šetrí peniaze. Ak použijeme na terasu wpc dosky, terasa nám vydrží do 10 rokov. Ak použijeme Ipe drevo, terasa nám vydrží 80 rokov. Čo to znamená? V priebehu životnosti Ipe terasy, budeme musieť terasu z WPC dosiek vymienať približne 7 až 8-krát. To všetko, samozrejme, s demontážou a montážou, ktorá si okrem nových dosiek vyžaduje aj použitie ľudských zdrojov, prepravu, nové montážne doplnky atď.

Využívaním materiálov, ktoré majú dlhú životnosť pred materiálmi s krátkou životnosťou tak šetríme nielen naše prostredie, ale aj naše peňaženky.

realizácia drevenej terasy, drevená terasa, ipe, ipe terasa, exotické drevo ipe, drevina ipe, ipe terasové dosky, realizácia terasy, montáž terasy
Terasa z krásnej exotickej dreviny Ipe vám môže vydržať až 80 rokov. Na fotke vidíte terasu z našej realizácie, viac o tomto projekte môžete zistiť tu.

Odolné dreviny pre dlhotrvácne terasové dosky

Exotické dreviny, ako sú Ipe, Cumaru, Teak, Massaranduba, Merbau a iné, sú mimoriadne tvrdé a odolné dreviny. Ich životnosť sa pohybuje od 40 do 80 rokov pri vhodnej starostlivosti. Vďaka svojej tvrdosti a hustote vlákien si nevyžadujú žiadne chemické úpravy ani spracovanie. Narozdiel od mäkkých drevín teda nepotrebujú impregnáciu a vydržia vám minimálne 3-krát dlhšie v exteriéri.

Ďalšou vhodnou voľbou na terasy je thermodrevo, alebo tepelne upravené drevo. Termicky upravené mäkké dreviny ako sú Thermo Jaseň alebo Thermo Borovicavhodným kompromisom ceny i kvality. Proces termizácie spočíva v zahrievaní dreva na vysoké teploty za pomoci vodnej pary v špeciálnych komorových peciach. Tento proces nezahŕňa používanie žiadnych chemikálií, preto je thermodrevo tiež bezpečný materiál. Navyše, týmto procesom získava drevina lepšiu odolnosť a výrazne sa predlžuje jej životnosť.

termoborovica, thermoborovica, terasové dosky, realizácia terasy termowood, renovácia drevenej terasy, olejovanie drevenej terasy, Terasové dosky z Termo Borovice s vrúbkovaným profilom
Terasové dosky z Termo Borovice s vrúbkovaným profilom.

Absenciou chemickej úpravy tak získate čistý prírodný materiál, ktorý je bezpečný pre zdravie aj prostredie a je možné ho po skončení funkčnosti zrecyklovať. To platí v prípade exotických i termicky upravených drevín. Mäkké dreviny sa na exteriérové aplikácie ako sú terasy neodporúčajú a to ani v prípade, že sú impregnované. Ich životnosť je po impregnácii stále malá a navyše, impregnácia predstavuje zdravotné riziko aj enviromantálnu záťaž. Preto vám odporúčame nenechať sa zlákať lákavými lacnými cenami impregnovaných terasových dosiek a zvoliť si zdravšie, trvácnejšie i odolnejšie druhy dreva.

Na čo si dať pozor pri výbere terasových dosiek

Dúfame, že sme vám pomohli ozrejmiť, ktoré druhy drevín sú vhodné na terasové projekty. Druh dreviny však nie je jediným ukazovateľom, ktorým by sme sa mali riadiť. Kvalita samotnej dreviny je rozhodujúca pre jej plnú funkčnosť a odolnosť. Pri výbere terasových dosiek sa uistite, že daný produkt má certifikát FSC alebo PEFC.

Tieto certifikáty zaručujú, že drevo nebolo získané z nelegálnej ťažby. Každá certifikovaná dreviná má garantované, že bola získaná z trvalo udržateľného obhospodarovania lesov, kde prebieha legálna a kontrolovaná ťažba. Ťažba dreva z takýchto lesov prihliada na správu a užívanie lesov s ohľadom na enviroment a sociálno-ekonomické funkcie a podmienok. Viac informácií o tejto téme sa môžete dozvedieť v našom špeciálnom článku o certifikovaných terasových doskách.

Pôvod dreva a jeho certifikácia majú teda priamy vplyv na jeho kvalitu. V trvalo udržateľnom lese sa monitoruje každý strom a kontroluje sa, kedy je vhodný čas na jeho výrub. Drevo sa rozdeľuje do viacero kategórií kvality a každý proces je pod dohľadom. V nelegálnej ťažbe, kde ide len o urýchlené zabezpečenie zisku tieto kontrolné procesy chýbajú a kvalita produktu tak nie je zaručená ani v prípade, že sa jedná o exotické dreviny.

Terasové dosky s garanciou kvality a prvotriednou montážou, ktorá vás ohromí

Spoločnosť CUMARU s.r.o. sa venuje spracovaniu drevín na terasy, podlahy a fasády už viac než 18 rokov. Ak túžite po výnimočnej terase, ktorá bude nielen skvele vyzerať, ale aj mimoriadne dlho slúžiť, kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru.

V rámci našej garancie kvality zaručujeme profesionálne odvedenú prácu skúsenými odborníkmi, použitie certifikovaných terasových dosiek najvyššej akosti a využívanie najmodernejších postupov a technológií v tomto odvetví.

Pozrite sa na galériu našich realizácií terás.

Páčil sa vám tento článok? Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta spracovania dreva.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *