Drevené obkladové dosky – Užitočný sprievodca typmi fasádnych obkladov

Odvetraná drevená fasáda, drevená fasáda, drevené obklady na dome, drevený obklad, ipe, ipe drevo, montáž drevenej fasády, realizácia drevenej fasády, Bratislava,

Vybrať správny drevený obklad pre váš fasádny projekt môže byť ťažké, no dosiahnutie perfektných výsledkov stojí za to. Táto príručka poskytuje prehľad rôznych typov úkladov pre drevené obkladové dosky, aby ste mohli nájsť ten, ktorý bude presne vyhovovať vašim požiadavkám a potrebám.

Drevené obklady na fasády budov sú tradičnou a obľúbenou voľbou vďaka svojim estetickým vlastnostiam, prirodzenej odolnosti, pružnosti, pevnosti a jednoduchosti opracovania. V súčasnosti sa drevo stáva čoraz populárnejšou možnosťou v stavebníctve pre svoju udržateľnosť a energetickú efektívnosť v porovnaní s inými materiálmi.

Výber dreviny

Výberu správnej dreviny na obklady fasád sme sa venovali v našich predchádzajúcich článkoch. Z hľadiska dlhej životnosti a vysokej odolnosti pri zabezpečení maximálneho estetického efektu, sme zostavili zoznam najlepších drevín na exteriérové obklady.

Existuje široká škála druhov drevín, z ktorých si môžete vybrať v závislosti od estetických, trvalo udržateľných princípov, trvanlivosti a nákladov. Niektoré z nich zahŕňajú odolnejšie mäkké drevá ako Sibírsky smrekovec, exotické tvrdé drevá ako IPE, alebo termicky upravené thermodrevo.

Vždy sa odporúča vybrať drevo, ktoré na fasáde vydrží minimálne 15 rokov. V týchto prípadoch si vyberte drevo, ktoré je buď:

  • Prirodzene trvanlivé a odolné — druh dreva, ktoré má primeranú prirodzenú trvanlivosť pre svoje použitie, odolá plesniam, hnilobe aj škodcom bez potreby chemickej alebo tepelnej úpravy. Medzi tieto dreviny patria mimoriadne odolné tropické dreviny, ako Ipe, Cumaru, Teak, Garapa, Bangkirai a iné.
  • Modifikované – drevo fyzikálne upravené v procese, ktorý mení jeho vlastnosti, aby sa zvýšila jeho trvanlivosť na primeranú úroveň. Tieto dreviny sa nazývajú termodrevo, sú to teda tepelne upravené mäkké dreviny ako Borovica alebo Jaseň.

Exotické dreviny

Najoptimálnejšou voľbou z hľadiska vysokej estetiky, odolnosti a dlhej životnosti zostávajú exotické „super dreviny“. Tie poskytujú prémiový vzhľad i výborný pomer funkčných vlastností, ktoré sa prispôsobia vysokým nárokom na vizuálne aj technické požiadavky. Sú to síce najdrahšie dreviny vo svojej kategórii, no ich vysoká cena sa vráti v podobe krásnej a výnimočne trvanlivej drevenj fasády, ktorá vydrží niekoľko generácií.

Drevená fasáda, ipe, ipe drevo, ipe dosky, ipe obklady, montáž drevenej fasády, drevené obkladové dosky
Mimoriadne štýlový a trvácny obklad fasády z exotickej dreviny Ipe z našej realizácie.

Thermodrevo

Pri nižšom rozpočte máme na výber ďalšie varianty. Vylepšené termo dreviny poskytnú perfektnú alternatívu exotickým drevinám s primeranou trvanlivosťou i odolnosťou. Ich životnosť sa môže pohybovať až do 50 rokov, čo je niekoľko násobne viac, ako keby sme ich ponechali v pôvodnom, neošetrenom stave.

Drevené obklady na dom. Drevený fasádny obklad na dom. Montáž drevenej fasády. Najlepšie dreviny pre dokonalé drevené fasády
Fasádne drevené obklady z Thermo Jaseňa v detaile.

Sibírsky smrekovec

Na drevenej fasáde sa o čosi kratšie bude vynímať aj najodolnejšia mäkká drevina vo svojej kategórii – Sibírsky smrekovec. Pri ňom však treba rátať s tým, že bude krátko po montáži nerovnomerne oxidovať a zvetrávať, preto vyžaduje zvýšenu starostlivosť. Tieto drevené obkladové dosky poskytnú klasický charakteristický vzhľad dreva s tradičným až rustikálnym nádychom.

sibírsky smrekovec fasáda, sibírsky smrekovec obklad, fasádne dosky sibírsky smrekovec
Detail fasádnych obkladov zo Sibírskeho Smrekovca.

Kanadský červený céder

Pokiaľ hľadáte niečo skutočne vizuálne očarujúce, potom oceníte fasádu z Kanadského červeného cédru. Táto drevina sa vyznačuje krásnou výraznou dekoratívnou kresbou v kombinácii s oranžovo zlatými a svetlohnedými odtieňmi. Nakoľko sa však jedná o mäkkú drevinu s nižšou odolnosťou, fasáda z Kanadského červeného cédra vyžaduje zvýšenú starostlivosť v podobe pravidelnej renovácie.

Drevená fasáda z kanadského cédru. Drevené fasádne obklady kanadský céder.
Drevená fasáda z Kanadského červeného cédru z našej dieľne.

Triedenie kvality

Tak ako pri mnohých iných materiáloch, aj konkrétne druhy drevín majú rôzne úrovne kvality. Drevené obkladové dosky určitého typu dreva sú starostlivo vyselektované na základe mnohých faktorov. Môže sa jednať napríklad o uzly, sklon zrna, ako aj živicové vrecká. Najkvalitnejšie dosky vo svojej kategórii sa vyznačujú čo najnižším výskytom týchto prvkov, pretože môžu ovplyvňovať ich živonosť. Poraďte sa preto s odborníkmi ohľadne výberu správnych dosiek podľa vašich požiadaviek.

Výber profilu

Drevená fasáda sa zväčša montuje ako odvetraná fasáda, to znamená že sa sa montuje na takzvaný rošť. Medzi stenou domu a dreveným obkladom vzniká priestor, ktorý zabezpečuje dobrú izoláciu. Budova je tak chránená proti vlhkosti a teplotným výkyvom, čo pomáha udržiavať v dome stálu teplotu, šetriť energie a dokonca odhlučniť vonkajšie zvuky.

  • Horizontálne opláštenie sa zvyčajne upevňuje na zvislé laty.
  • Vertikálne opláštenie sa zvyčajne inštaluje na vodorovné laty a zvislé kontralaty, aby sa zachovalo vetranie a odvod akejkoľvek vody a kondenzácie.

Pri realizácii drevených obkladov na fasádu treba mať na pamäti, že drevo reaguje na vonkajšie prostredie. Vplyvom výkyvov vlhkosti sa rozpína alebo zmršťuje, čo treba zohľadniť pri inštalácii. Každý typ dreva totiž reaguje na exteriérové podmienky odlišne, preto mu treba prispôsobiť šírku dilatačných medzier a typ či frekvenciu upevnenia.

Pri montáži drevených obkladových dosiek vám preto odporúčame obrátiť sa na skúsených odborníkov, ktorí dokážu zhodnotiť tieto fatktory a prispôsobiť montáž konkrétnemu druhu dreva k typu fasády i okolitému prostrediu. Len tak si zabezpečíte skutočne kvalitnú, odolnú a dlhotrvajúcu drevenú fasádu.

Horizontálne drevené obklady

Palubovka

Pri horizontálnych obkladoch fasád máme viacero možností typov úkladov. Najčastejší a najobľúbenejší typ sú horizontálne obklady s menšou medzerou a prekrývajúcim sa spojom, takzvané palubovky. Tie sú praktické najmä preto, že pomáhajú udržať vodu mimo vetranej dutiny a predlžujú tak životnosť obkladu.

Horizontálne drevené obklady - palubovka
Horizontálny drevený obklad s menšou medzerou a prekrývajúcim sa spojom – palubovka.
Zdroj obrázka: Architizer

Otvorená medzera

Pri obklade s otvorenou medzerou sú dosky nainštalované s malou medzerou medzi nimi cca 8-15mm. U architektov sú veľmi obľúbené vďaka čistým líniám, hoci vďaka dizajnu sú upevňovacie prvky viditeľné. Fasáde poskytnú hĺbku a umožnia výhľad cez obklady. Väčšie medzery môžu vystaviť štruktúru vonkajšej steny UV žiareniu a poškodeniu vodou. Vždy je potrebné použiť priedušné membrány odolné voči UV žiareniu a odporúčanú šírku medzier. Pri tomto type úkladu je tiež dôležité použiť odolné a nefarbiace upevňovacie prvky.

Horizontálne drevené obklady - otvorená medzera
Horizontálny drevený obklad s otvorenou medzerou.
Zdroj obrázka: Architizer

Feather Edge

Netradičnou, no praktickou a estetickou možnosťou horizontálneho typu úkladu dosiek je takzvaný Feather edge. Dosky na tento typ obkladu majú trojuholníkový profil, ktorý sa inštaluje s malým presahom. Jeho tvar pomáha odvádzať vodu z každej dosky. Vytvára tiež kontrast medzi tieňom a svetlom a zároveň dodáva fasáde hĺbku. Tento profil sa neodporúča na vertikálnu inštaláciu.

Horizontálne drevené obklady - feather edge
Horizontálny drevený obklad typu feather edge.
Zdroj obrázka: Architizer

Perodrážka

Ďalším spôsobom horizontálneho obloženia fasády je profil pero a drážka. Tento obklad je podobný palubovke, ale medzi doskami je pevnejší spoj. To je tiež dôvod, prečo je možné tento typ úkladu použiť aj vertikálne a diagonálne. Z estetického hľadiska sa v minulosti používali na tradičnejšiu povrchovú úpravu, hoci moderné profily a skryté upevňovacie prvky môžu tiež dodať tomuto profilu moderný vzhľad.

Horizontálne drevené obklady - pero drážka
Horizontálny drevený obklad pero-drážka.
Zdroj obrázka: Architizer

Vertikálne drevené obklady

Palubovka

Podobne ako pri vodorovnom usporiadaní majú dosky prekrývajúci sa spoj, ktorý pomáha zadržiavať vodu z vetranej dutiny a predlžuje životnosť obkladu. Tento profil sa dodáva v širokej škále dizajnov s variáciou šírky dosky, dĺžky, skrytých upevnení, hĺbky a veľkosti tieňovej medzery.

Vertikálne drevené obklady - palubovka
Vertikálny drevený obklad – palubovka.
Zdroj obrázka: Architizer

Perodrážka

Podobne ako pri horizontálnom nastavení, pero a drážka poskytujú vďaka prekrytiu profilu silnú vrstvu proti silnému vetru a dažďu. Perodrážka sa tiež dá použiť aj horizontálne a diagonálne.

Vertikálne drevené obklady - perodrážka
Vertikálny drevený obklad – perodrážka.
Zdroj obrázka: Architizer

Doska na doske

Pri tomto type úkladu sa zvislé dosky navzájom prekrývajú. S týmto obkladom môžete striedať šírky dosiek alebo vzdialenosť medzi dvoma doskami, aby ste vytvorili väčšie alebo menšie tieňové medzery. . Niekedy sa môže použiť ako alternatíva k otvorenej medzere, pretože môže vytvoriť hlbšiu tieňovú medzeru ako iné profily. Tento profil sa neodporúča použiť horizontálne.

Vertikálne drevené obklady - doska na doske
Vertikálny drevený obklad – doska na doske.
Zdroj obrázka: Architizer

Drevené obkladové dosky s profesionálnou inštaláciou so zárukou

Naša spoločnosť sa venuje montáži drevených fasád, terás a iných drevených alikácií až viac než 20 rokov. Pri práci sa riadime prísnymi kvalitatívnymi štandardmi, vďaka čomu realizujeme drevené stavby so zárukou kvality a spokojnosti.

Ak hľadáte kvalitnú a spoľahlivú montážnu firmu na realizáciu drevenej fasády, kontaktujte nás pre cenovú ponuku na mieru zadarmo. Pridáte sa tak k stovkám spokojných zákazníkov, ktorí sú hrdými majiteľmi krásnych, trvácnych a hodnotných drevených obkladov.

Pozrite si naše porfólio realizácii drevených fasád.


Sledujte nás na Facebooku alebo na Instagrame pre ďalšie novinky a zaujímavosti zo sveta realizácií drevených terás, fasád a iných drevených projektov.

Montáž a renovácia drevených terás, fasád a podláh z exotických drevín

Cumaru s.r.o.

Cumaru s.r.o. je jedna z prvých firiem na Slovensku, ktorá začala so spracovaním exotických drevín. Na trhu pôsobíme už viac ako 20 rokov. Mnoho rokov skúseností, najkvalitnejšie materiály a odborný prístup nás radia medzi najlepšie firmy na Slovensku pre montáž a renováciu drevených terás, fasád a podláh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *